Haber Detayı
14 Nisan 2019 - Pazar 16:08
 
3G’yi biz başlattık
Turkcell’in Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği “Teknoloji Zirvesi”nde konuşan Günay Çerkez “KKTC’de Dijital Dönüşüm” konusunu ele aldı, “Mobil operatörlerin Kıbrıs’a gelişi konusunun en baştan beridir içerisindeyim.1995 yılında Telsim ilk operatör olarak izinlendirildi. Uzun uğraşlar sonucunda KKTCELL de operatör olarak hizmet vermeye başladı. Gelir paylaşımından 2G ihalesi 2007 yılında yapıldı ve sadece KKTCELL katıldı. 30 milyon dolar verdik 8 yıl için. Şubat 2008’de 3G ihalesi şartlı yapıldı. Biz 3G’yi 2008’de başlattık. Türkiyede 2009’da başladı” dedi.
- Haberi
3G’yi biz başlattık

Kamu verimliliği, özel sektörle yarışamaz

Konuşmasında KKTCELL’in ardından diğer şirketlerin de izin alarak hizmete başladığını belirten Çerkez “Herkesin çok iyi bildiği bir gerçek var ve bu bütün dünyada geçerli. Hiç bir zaman Özel Sektör verimliliğiyle Kamu Verimliliği yarışamaz. Verimlilik açısından, fiyat açısından, maliyet açısından. Ülkemizde 4.5 G lisansıyla ilgili bütün hükümetlerin çekinceleri oldu. Hükümetimizin şuna karar vermesi lazım. Gelir mi, istihdam mı? Fiber optikin kamuda kalması bence hiç uygun değil. Tokmak birinin elinde, davul birinin elinde olmaz, özellikle bizim ülkemizde hiç olmaz” diye konuştu.

 

Kamu, özel sektörle yarışamaz

Fiber optik olmadan 4.5 G’den verim almanın mümkün olmadığını vurgulayan Çerkez “Bundan 4-5 yıl önce kablolardan biri kesildi ve uçak biletleri kesme işlemleri durdu. Telefon dairemizin bunu tamir etmesi 2 gün sürdü. Özel sektörün hızının yanına kamu hızı yetişemez. Sendikaların tehditlerinden korkmadan bu adımların hızlı bir şekilde atılması ve bu fiber optik kablonun özel sektöre yaptırılması gerekir. Ülkeye verilecek kalite ve hizmet ancak özel sektörle artabilir” ifadesini kullandı.

 

Fiber Optik özele devredilmeli

Konuşmasında Fiber optik kablonun tek başına Telefon Dairesi’nde olmasının hiçbir faydası olmadığına da işaret eden Günay Çerkez “Geçmiş dönemde bazı siyasiler halkı kışkırtıcı söylemlerde bulundular. Operatörler çok fahiş kâr ediyorlar, daha fazla vergi vermeleri lazım gibi ifadeler kullandılar. Halbuki baksalar operatörlerin devlete çok büyük vergi verildiklerini kendileri de görecekler. Durum böyleyken hizmet kalitesinin yüksek olması, rekabet edebilmekte önemli rol oynuyor” diyerek şöyle devam etti:

 

Bütünlüklü analiz yapılmalı

“Bugün 2 önemli sektörümüz var. Biri eğitim sektörü, diğeri de turizm. Bir turist ülkemizde kalmak istediğinde ilk olarak oteli arayıp “İnternet var mı? Varsa hızı kaç?” diye soruyor. Çünkü gelecek olanların iş hayatı, belki eğitimleri devam edecek. Dolayısıyla bu konuda başka ülkelerle aynı hizmeti veremezsek insanlar neden bizim ülkemize gelmeyi düşünsünler. Bütünlüklü bir analiz yapmak lazım. Eğitime ve Turizm’e iletişim alt yapısı sunmamız gerekir. Daha bütünlüklü ve kucaklayıcı çözümler üretelim, başta hükümetimiz olmak üzere herkesin asli görevi bu olmalıdır”

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3G’yi, biz, başlattık,
Yorumlar
Haber Yazılımı