Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 15:50
 
AKINCI BU DEVLETE İNANMIYOR
KKTC Meclis Başkan Yardımcısı, UBP Milletvekili Zorlu Töre Hakikat Web TV’de Güven Arıklı’nın hazırlayıp sunduğu Günaydın Hakikat programına konuk oldu.
- Haberi
AKINCI BU DEVLETE İNANMIYOR

“Akıncı Türkiye’ye gönderme yapmadan duramıyor. Bu Rum tarafından, AB’den büyük alkış alıyor. Rum tarafı çok büyük mutluluk duydu. Daha önce de Barış Pınarı harekatına göndermeler yaptı ve Kutlu Barış harekatı ile özleştirildi” diye konuşan Töre, şunları söyledi:

Bu söylemlerine şaşırmıyoruz

Akıncı kendisini Cumhurbaşkanı olarak görmüyor, çünkü devlete inanmıyor. Tabii Akıncı’nın artık bu söylemlerine şaşırmıyoruz çünkü kendisi gençliğinden beri kör ideolojiye bağlı bir şekilde Kıbrıslılığı savunuyor. Cumhurbaşkanlığına aday olmak en doğal hakkıdır fakat halkımız bu söylemlerinden dolayı kendisine ikinci bir şans vermeyecektir.

Biz bir milletiz

Biz Türkiye ile bir milletiz. Bazen Atatürkçü gibi gözüküyorlar fakat Atatürk’ün “Ne Mutlu Türküm Diyene” sözlerini benimsemiyorlar. KKTC’yi benimsemeyip ille de “Birleşik Kıbrıs” diyen bir çok siyasi var fakat yıllardır çözümü engeleyenin Rumlar olduklarını göremiyorlar.

Akıncı Türk askerinden de rahatsız

Sayın Akıncı sürekli adamızdaki Türk askerinin kendisinde oluşturduğu rahatsızlığı dile getiriyor. İngiliz’in burada askeri üsleri var. Guardian’a yaptığı açıklamada neden bu askeri üslerden de rahatsız olduğunu dile getirmiyor? Veya İngiliz üslerinden rahatsız oluyor mu?

KKTC’ye inanmıyorlar

Akıncı’nın elinde şu an tek seçim malzemesi Birleşik Kıbrıs’ı savunmak kalmıştır. Bir çok defa çözüm sonraki nesillere kaldı gibi bir açıklama yapmasına rağmen yeniden seçilmek için bu malzemeyi kullanmaya çalışıyor. KKTC’ye inanmıyorlar ve sürekli bu hususta argümanlar ortaya koyuyorlar. “Türkiye Futbol takımı burada maç yapamıyor” diyorlar fakat bu duruma sebep olan FiFA ve UEFA’ya laf söylemiyorlar.

Erhürman’ın üslubu daha yumuşak

Tufan Erhürman’ın üslubu daha yumuşak fakat onun da amacı Birleşik Kıbrıs olup sürekli özne bizim diyor. Milli Dava Türkiye birlikte yürütülür şeklinde Dr. Fazıl Küçük’ün açıklamaları var ama bunu hiç dikkate almıyorlar. Akıncı 5’li konferanstan bahsediyor. O 5’li konferansta Türkiye de olmak zorunda. Türkiye ile nefret tohumları ekerek nasıl aynı yolda yürüyeceksiniz çok merak ediyorum. Zaten şu saaten itibaren kendisi 5’li konferansa da önderlik yapamaz.

Bu ne biçim cumhurbaşkanı?

Türkiye’ye yaptığım gezilerde insanlar sürekli bana “Bu ne biçim Cumhurbaşkanı, bu nasıl seçildi?” diye soruyorlar. Ben de yakındaki seçimlerde inşallah değişecek şeklinde cevap veriyorum. Bu 5 yıllık dönemi tamamladı ve vadettiklerinin hiç birini yerine getiremedi. Sanki ülkenin başında kendisi yokmuş gibi de sürekli muhalif bir tavır takınıyor. Başında olduğu devlet hakkında sürekli şikayetlerde bulunuyor. Bir nifak tohumu sokuluyor.

Bu devlet için şehitler verdik

Bir milli devletimiz var, İstiklal mücadelesi verdik, şehitler verdik. Bu günlere kolay gelinmedi. Anavatan Türkiye’nin desteği olmasa bugünlere gelemezdik. Bize ne İngiltere, ne Amerika bugünleri bahşetti. Bütün bu ülkeler bugün Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş anlaşmalarına karşı gelerek Rumları destekliyorlar ve AB’ye aldılar. Türkiye’ye karşı bir cephe kurarak Doğu Akdeniz’den çıkarmaya çalışıyorlar. Bu oyun emperyalist, sömürgeci bir oyundur. Dolayısıyla bizim milli davamızı Türkiye ile birlikte götürmemiz gerekiyor.

Yes be annem dedik de ne oldu?

Yes be Annem dedik de ne oldu? AB’ye mi bağlandık, dünyaya mı bağlandık da bizim haberimiz yok. Annan planı zamanında halka büyük bir yalan söylendi ve o dönemi o şekilde geçirdik. Şimdi aynı şeyleri yaşıyoruz. Ne itti ne bitti. Statükoculukları devam ediyor.

Milli şuur herşeyden önemli

Milli şuur herşeyden önemlidir. Milli değerlerimizi yaşam tarzımıza aktarmamız lazım. Duruşumuzla konuşmamızla milli davamıza sahip çıkmamız gerekir. Her dönemin adamı değil her dönem adam olmak gerekir. Bazıları sadece 23 Nisan’da ifade ediyor veya Milli maçlarda milli kimliklerini gösteriyorlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKINCI, BU, DEVLETE, İNANMIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı