Haber Detayı
11 Şubat 2019 - Pazartesi 09:09
 
AKINCI’NIN SİYASİ EŞİTLİK’ GÖRÜŞÜ, SİYASİ EŞİTSİZLİK’LE EŞİT
Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugün Politis gazetesinde yayınlanan röportajıyla ilgili soruları yanıtladı.
- Haberi
AKINCI’NIN SİYASİ EŞİTLİK’ GÖRÜŞÜ, SİYASİ EŞİTSİZLİK’LE EŞİT

Cyprus Mail’in haberine göre, , Lefkoşa’daki dini bir etkinlik sonrasında konuşan Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin siyasi eşitliğinin onyıllardır kabul edildiğini söyledi.  Rum lider bununla birlikte, “ancak eğer siyasi eşitlikten kasıt, merkezi hükümette ya da kurumsal yapıda alınacak her kararda olumlu oy hakkı olmasıysa, üzgünüm ama bu ‘siyasi eşitlik’ değil, bir toplumun diğerine dayatma yapmasına olanak tanıyan ‘siyasi eşitsizlik’ olur” ifadesini kullandı. 

Anastasiadis, desantralizasyondan ne kasteddiğini 26 Şubat’ta açıklamaya hazır olup olmadığıyla ilgili bir soruya da, “ kurucu devletlere bırakılacak güç, diyalog yoluyla belirlenecek.  Eğer prensip kabul edilirse, her iki toplumun kendini güvende hissedeceği ve diğeriyle ilgili sorun yaratmayacağı uygulanabilir bir devlet konusu diyalogla ele alınabilir. Ve bu, tüm kararlarda kurucu devletlerden birinin olumlu oy hakkı olmasını gerektirmez.” yanıtını verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKINCI’NIN, SİYASİ, EŞİTLİK’, GÖRÜŞÜ,, SİYASİ, EŞİTSİZLİK’LE, EŞİT,
Yorumlar
Haber Yazılımı