Haber Detayı
09 Ekim 2019 - Çarşamba 11:32
 
ASIL CEZA CEZAEVİ’NDEN ÇIKTIKTAN SONRA BAŞLAR
Psikolojik Danışman, Doç. Dr. Demet Karakartal, hükümlülerin cezaevi’nden çıktıktan sonra, toplumsal yaşama uyum süreçlerinde, birçok sorunla karşılaştıklarını ve asıl cezanın tahliye sonrasında varlığını hissettirdiğini belirtti.
- Haberi
ASIL CEZA CEZAEVİ’NDEN ÇIKTIKTAN SONRA BAŞLAR

Doç. Dr. Demet Karakartal, her toplumda çeşitli nedenlerden suç işleyerek cezaevine giren pek çok insan bulunduğunu, cezalarını çekip, tekrar özgürlüklerine kavuştuklarında da bu kimselerin, yaşamlarını sürdürebilmek için kendilerine uygun bir işte çalışmak istediklerini belirterek  “eski hükümlü” olma durumunun bu kişilerin istihdam edilme olasılıkları düşürdüğünü ve sosyal hayattan soyutlanarak toplumun dışına itildiklerini vurguladı.

Cezaevi’nden tahliye olan eski hükümlülerin, toplumsal yaşama geçiş aşamasında birçok sorunla karşı karşıya kalabildiklerini vurgulayan Doç. Dr. Karakartal,  bu sorunlar arasında toplumsal yaşama uyum sürecindeki korkuları, en temel ihtiyaçlardan yiyecek, giyecek, gelir ve yaşayacak bir yer gibi kaynaklara ulaşamama ve destek yetersizliği, ekonomik sorunlar, toplum tarafından dışlanma, etiketlenme ve bunun sonucunda ruhsal çökkünlük yer alabildiğinin altını çizdi.

Doç. Dr. Demet Karakartal, tahliye olan eski hükümlülerin suçluluk ile ilgili damgalama ile yüz yüze geldiklerini ve bu damgalamanın beraberinde sosyal izolasyon, stres ve depresyonu getirebildiğini belirterek,  bahsedilen bu sorunlar nedeniyle ise cezaevi’nden çıkan hükümlülerin önemli bir kısmının tekrar suç işleyerek  yeniden cezaevi’ne girdiğine vurgu yaptı.

 

Karakartal, ‘‘Eski hükümlülerin yaşadıkları bu sorunlar genel olarak değerlendirildiğinde, eski hükümlüler, tahliye olduktan sonra yeni bir yaşam kurmak ve yeniden bir düzen oluşturmak için de psiko-sosyal desteğe gereksinim duymaktadırlar’’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ASIL, CEZA, CEZAEVİ’NDEN, ÇIKTIKTAN, SONRA, BAŞLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı