Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 19:31
 
Bertan Zaroğlu ve KKTC Gerçeği
Necmettin İşkey yazdı
- Haberi
Bertan Zaroğlu ve KKTC Gerçeği

Sözlerime başlamadan şunu belirtmeliyim ki Bertan Zaloğlu ile hiçbir siyasi ortak paydamız yoktur. Bizi bilen bilir zaten, İşkey Ailesi olarak çizgimiz çok açık ve nettir.

Bir trafik olayı yaşandı geçen gün, cezalar kesildi Bertan Bey mağdur edildiğini iddia etti ve harekete geçti. Belli ki rakipleri ile karşılıklı bir güven sorunu yaşıyor olacak ki bundan dolayı tüm yaşanılanları kayıt altına almaya ve sosyal medyaya aktarmaya çalışmış. Açıkçası ben de ilk duyduğumda çok üzülsem de aracı kendinin sürmediğini ve bir kasıt olmadığını polisten dinleyince konuyu kapatma kararı almıştım.

Ancak toplumumuzun bu konuyu çok da kapatmaya niyeti yok galiba.

Belli ki bilinç altındaki tozlar birikmiş bazılarının.. Konu basit bir trafik olayı değil galiba.

Bu konu ile ilgili, bir çok arkadaşım özellikle sosyal medyada karşılaştıkları halleri bana atmaktan mail kutumu pert ettiler resmen. Bertan Bey’i geçtim kendi derdime düştüm bir ara. ‘’Dilini mi yuttun be Necmettin?’’ demiş en son arkadaşımın biri.

Aslında dilimi de yutmadım, konuşacak çok şey de var ama neyse..

Yazılanlar çok düşündürücü ve çirkin idi aslında..

Ağza alınmayacak küfürler, ficalar, garasakallar, defolun gindinler v.b hakaretler, yazılanların içinden seçtiğim en masumları idi belki de. Aldığı emirleri yerine getirmeye çalışan memuru kahraman ilan edenleri mi isten?

Trafik şube müdürünün resmini profil resmi yapanı mı isten?

Ömründe KKTC’yi vatan kabul etmeyip, bu defa Kıbrıs Türk Ülkücüleri olanı mı isten?

‘’Bu akşam herkes profilini polis logosu yapsın’’ diyen kahramanlar mı istenen v.b Yani şu soru geldi aklım bir ara: Noldunuz be ama zafer mi gazandınız, neyi kutluyoruz?

Düşmana galip mi geldiniz?

Bir dakika arkadaşlar, yani büyük bir çoğunluğumuzun unuttuğu bir şey var galiba: Bertan Bey, hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun, kökeni ne olursa olsun, hangi partiye mensup olursa olsun, hangi kültüre sahip olursa olsun, Hangi kitle tarafından seçilir ise seçilsin bu memleketin bir milletvekili.

Bu memlekette kendisine oy vermiş binlerce Kıbrıslı’nın meclisteki temsilcisi yani. Yani ona hakaret edenler, onu seçenlere hakaret ediyor aslında. Onun tavırları size yanlış gelse bile, belli ki seçmenlerine yanlış gelmiyor..

Ha! ‘’Yok o da benim gibi düşünmek zorunda, benim gibi davranmak zorunda, benim gibi konuşmak zorunda’’ der isen, seçimde aday ol ve tercihi halka bırak derim ben de o zaman..

Eğer demokrasiye inanıyor isek demokratik teamüllere de saygı göstermeliyiz inancındayım. Bu aşamada şöyle sorulmalı galiba: Hani kendini demokrasinin bekçisi sayan dostlarım nerde?

Hani temsiliyet en yüce makam idi demokraside?

Hani egemenlik kayıtsız şartsız milletin idi anayasada?

Hani kamu sınavlarında sorduğunuz sorularda ‘’memleketi yasama, yürütme ve yargı’’ yönetiyor idi..

Yine yargı biz olduk değil mi maalesef?

Yine istediğimizi haklı ve kahraman, istemediğimizi öcü ve kötü ilan ettik acımasızca?

Yasama ve yürütmeye de gerek yok facebook var zaten, sıkışırsak twiterden de destek atarız mı basit olan?

Yaşanan bir olay olmuş ve bitmiş veya bitmeli idi, bitmedi bitiremedik nedense?

Yani çıkıp bir taraftan kardeşlik naraları atan, demokrasi diye çığlık basan ama konu demokrasinin işleyişine gelince kayış atan dostlarıma ithafen üç soru sormak istiyorum:

1.Akademik çalışma ve yazılara gelince çok kültürlülük perspektifini başlık yapan ama konu çok kültürlü yaşam olunca suspus olan yoldaşlarım nerde?

2. ‘’Halk tarafından yapılan seçimde başarı elde eden ve meclise gönderilen kişi kim olursa olsun saygı göstermek gerekir’’ diyen gardaşlarım nerde?

3.Aynı olayı bir başka vekilimiz yaşasa durum ve yorumlar ne olurdu sizce?

Evet biliyorum ki birçok arkadaşımız bu yazımdan dolayı beni eleştirecek hatta tenkit edecek. Ama şunu herkesin bilmesini isterim ki yanlış yanlıştır ve kime yapılır ise yapılsın yanlış yine yanlıştır.. Kısacası ‘’zulüm bizden ise ben bizden değilim’’ diyorum her defasında. Ne diyelim?

Bu olay da bize ders olur belki. Umarım ki bu olaydan millet olarak ders çıkartır ve biran önce bu yanlıştan vazgeçerek beyaz atsiyah at ayrımından vazgeçeriz. Kardeşçe yasayabileceğimiz bir KKTC umudu ile..

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bertan, Zaroğlu, ve, KKTC, Gerçeği,
Yorumlar
Haber Yazılımı