Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 15:45
 
BİZ S-400 Ü ALDIK,NE ZAMAN TESLİM EDİLECEĞİ KONUŞULUYOR
ÇAVUŞOĞLU-SEZİBERA ORTAK BASIN TOPLANTISI... BİZ S-400 Ü ALDIK, ARTIK TÜRKİYE YE NE ZAMAN TESLİM EDİLECEĞİ KONUŞULUYOR
- Haberi
BİZ S-400 Ü ALDIK,NE ZAMAN TESLİM EDİLECEĞİ KONUŞULUYOR

TC DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: "(ABD'NİN YAPTIRIM TEHDİTLERİ) HANGİ YAPTIRIM KARARI OLURSA OLSUN, AMERİKA'DAN HANGİ AÇIKLAMA GELİRSE GELSİN, BİZ S-400'Ü ALDIK VE ARTIK S-400'ÜN TÜRKİYE'YE NE ZAMAN TESLİM EDİLECEĞİ KONUŞULUYOR"

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ ÖZGÜR VE BAĞIMSIZ BİR DEVLETTİR. TÜRKİYE, AMERİKA YA DA HERHANGİ BİR ÜLKENİN AL DEDİĞİ ZAMAN BİR ÜRÜNÜ ALACAK YA DA ALMA DEDİĞİ ZAMAN ALMAYACAĞI BİR ÜLKE DEĞİL ARTIK"

 TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi alımına ilişkin, "Hangi yaptırım kararı olursa olsun, Amerika'dan hangi açıklama gelirse gelsin, biz S-400'ü aldık ve artık S-400'ün Türkiye'ye ne zaman teslim edileceği konuşuluyor." dedi.

Çavuşoğlu ve Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İş birliği Bakanı Dr. Richard Sezibera, Dışişleri Bakanlığındaki ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile G-20 marjında Japonya'da görüşecekleri konusunda teyitleştiklerini belirterek, ABD'nin Suriye'den çekilme kararı, ortak komisyon ve bu çekilme kararıyla ilgili güvenli bölgenin oluşturulması ve İdlib'in yanı sıra birçok konunun görüşmede ele alınacağını söyledi.

Türkiye'nin, F-35 programının bir ortağı olduğuna ve bugüne kadar 1 milyar dolardan fazla maddi katkı sağladığına dikkati çeken Çavuşoğlu, ABD'nin attığı adımların ortaklık anlaşmasına ve hukuka uygun olmadığını vurguladı.

Çavuşoğlu, ABD'nin S-400 ile ilgili tutumunu anlamakta zorluk çektiklerinin altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Cumhuriyeti özgür ve bağımsız bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti Amerika ya da herhangi bir ülkenin al dediği zaman bir ürünü alacak ya da alma dediği zaman almayacağı bir ülke değil artık. O yüzden hangi yaptırım kararı olursa olsun, Amerika'dan hangi açıklama gelirse gelsin, biz S-400'ü aldık ve artık S-400'ün Türkiye'ye ne zaman teslim edileceği konuşuluyor. Bununla ilgili de çalışmalar yapılıyor. Bizim bu süreçten, S-400 alımından vazgeçmemiz mümkün değil çünkü Türkiye'nin acil olarak hava savunma sistemine ihtiyacı var."

Kaynak: Editör:
Etiketler: BİZ, S-400, Ü, ALDIK,NE, ZAMAN, TESLİM, EDİLECEĞİ, KONUŞULUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı