Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 08:21
 
BU NE CÜRET, BU NE AYMAZLIK
Hakikat Gazetesi olarak devletin açmış olduğu ihalelerde nelerin olup bittiğini sormaya ve cevap aramaya devam ediyoruz. Devletin malı deniz, yemeyen domuz mu?
- Haberi
BU NE CÜRET, BU NE AYMAZLIK

 Hakikat Gazetesi olarak devletin açmış olduğu ihalelerde nelerin olup bittiğini sormaya ve cevap aramaya devam ediyoruz. Devletin malı deniz, yemeyen domuz mu?

 Son zamanlarda Sağlık Bakanlığı ekipman alımlarında yaşanmakta olan adrese teslim milyonlarca liralık ihale dosyalarından birini daha açıyor dürüstlük, şeffaflık, usulsüzlük ve yolsuzluk konularında mangalda kül bırakmayan Sn. Özersay’ ın Başbakan Yardımcısı olduğu dönemdeki bu ihaleler için nasıl bir tavır takınacağını ve ne cevap vereceğini  merak ediyoruz.  Yoksa Elektrik Kurumunda (Kıb-Tek’te) olduğu gibi kendi atadığı Yönetim Kurulu Üyesine  ‘’Böyle Küçük İşlerle uğraşma’’ dediği gibi bu konuda Sayın Pilli’ye de mi ayni tavsiyede bulunacak. ?

Sağlık Bakanlığı 2018 yılında 23 adet Hasta Başı Monitörü ihalesine çıkar ve şartnamesini yayınlar.  Alınması istenen Monitörlerle ilgili teknik şartnamenin  1.nci Maddesi şöyledir:

‘’Teklif edilen monitörlerin Menşei Avrupa Birliği herhangi bir ülke, EFTA üyesi herhangi bir ülke, Avusturalya, Kanada, ABD VEYA Japonya olmalıdır.  Çok Uluslu şirketlerin Çin üretimi ile ilgili teklifler kabul edilmeyecektir’’   şeklindedir.

Bu madde alınacak monitörlerin üst segmentten kaliteli ürünler olmasını amaçlayan bir maddedir ve son derece doğru bir karardır. 

Bundan önceki ihalelerde de bu koşul mevcuttu ve buna uyulmakta idi. Ancak;

Hikayemiz bundan sonra başlıyor;

İsmi bizde mahfuz bir şirket, Sağlık Bakanlığı’ndan bu ihale şartnamesinde dikkat çekici bir değişiklik talebinde bulunur.  Bu taleple,  temsil ettiği Çin Üretimi düşük segmentteki  ekipmanın da bu ihalede teklif edilmesinin yolunun açılmasını talep eder.

Bakanlık bu talep üzerine şartnamenin 1. Maddesini değiştirerek Çin Ülkesini de şartnameye eklemiştir.Fakat bununla da yetinmeyen Bakanlık Çin Ürünü MİNDRAY’ın ihalede tek kalabilmesi ve başarılı olması için şartnamenin diğer bir maddesini de değiştirerek MINDRAY Markasının teknik özelliklerini aynen kapsayan değişiklikleri yapmıştır. Böylece üst segment ekipmanlar ile düşük segmentteki Çin markasının adil ve rekabet edilir bir yarışma olmaması sağlanmıştır.

Bu ihaleye üst segment cihazlarla katılmayı isteyen ve fakat bunun imkansız olduğunu gören  tedarikçi firmalar ayni şekilde performans-teknoloji ve fiyat segmentinde diğer birçok Çin Üretimi markaların da bu teknik şartnamelere eklenmesi talep edilmiştir.  Böylece Mindray Markayı işaret eden teknik şartname diğer Çin Üretimi markalarla yarışabilmesi ve rekabetin sağlanması mümkün olacaktır Ancak Bakanlık bunu yapmadı.

ÖZETLE;  teknik şartnamenin Madde 1 de belirtilen Ülkelerin ürünü Monitör ürünlerinin yerine şartnameyi değiştirerek sadece 1 markayı işaret eden bir şartname ile ve  aynı düzeydeki diğer Çin Üretimi markaların teknik şartnamelerinin ihale şartnamesine konmaması, ihale yapılmadan kimin hangi marka ve modelle ihaleyi alacağı açıkça önceden belirlenmiş oldu.

Al gülüm ver gülüm

Bu şartlar altında ihale öncesi hangi firmanın hangi marka ve model ile bu ihaleyi kazanacağı açıkça ilgili kurumlara yazılı olarak ikaz edilmiş,  şikayet edilmiş, değiştirilmesi talep edilmiş ve veya ihalenin iptal edilmesinin talep etmiş olmalarına rağmen,  Bakanlık tarafından ihalenin bu şekilde tek firma, tek marka, tek model ADRESE TESLİM bir ihale yolu ile   ve  ‘’Al Gülüm, Ver Gülüm’’  anlayışı içinde bu ihale yapılmış ve maksat hasıl olmuştur.

Önceden kimin kazanacağı belli olan bu milyonu aşkın ihaleyi, 30/11/2018 tarihli ,  MIK  528/2018 karar ile yukarda belirtilen Marka ve temsilcisi firmanın kazandığı ilan olunmuştur  Hayırlı Uğurlu Olsun. 

EVET SAYIN ÖZERSAY, SAYIN PİLLİ NE DİYORSUNUZ ‘’ADRESE TESLİM’’ ADİL VE DOĞRU BİR İHALE SÜRECİ YAŞANMIŞ OLDU MU ?

Sayın Pilli’nin bu ihalede hiç bir sorumluluğu olmamakla beraber bu ihale sürecini inceleyip değerlendirmeyi düşünüyordu yoksa  ‘’böyle küçük şeylere takılmamamızı ve atı alan Üsküdar’ı geçti’’mi diyorsunuz.?

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, NE, CÜRET,, BU, NE, AYMAZLIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı