Haber Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 13:42
 
BÜLENT ECEVİT KKTC’DE DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI
KKTC Meclis Başkan yardımcısı Zorlu Töre, 20 Temmuz Özgürlük ve Barış Bayramı nedeniyle Bülent Ecevit heykeli önünde ki anma törenine katıldı.
- Haberi
BÜLENT ECEVİT KKTC’DE DÜZENLENEN TÖRENLE ANILDI

Türk ordusu adada en büyük güvencemiz ve özgürlüğümüzün savunucusudur.

''Kıbrıs Türk halkının da ulaştığı en büyük Şeref Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir.''

 20 Temmuz 1974 Barış Harekâtı döneminin  Başbakanı Bülent Ecevit, Lefkoşa Göçmenköy' deki heykeli önünde düzenlenen törenle anıldı. Bülent Ecevit anma törenine KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği ile Sönmezliler Ocağı, muharip dernekler, bazı siyasiler, sivil toplum örgütleri katıldı.  

Törende konuşma yapan Meclis Başkan Yardımcısı  Töre 

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre de törende yaptığı konuşmada, 1974’te Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı merhum Bülent Ecevit’in, sadece dönemin başbakanı değil, Kıbrıs Türk halkının gönüllerini fetheden kişi olduğunu söyledi.

Osmanlı’nın adadan çekilmesiyle Kıbrıslı Türklerin 96 yıl öksüz, yetim kaldığını ve anavatan Türkiye’yi beklediğini belirten Töre, Kıbrıslı Türklerin umudunun hiç tükenmediğini kaydetti.

 Töre,”1878'de Osmanlı Türk ordusunun Ada'dan çekilmesi gibi şimdi de Türk ordusunun Ada'dan çekilmesini ve garanti ve ittifak  anlaşmalarının ne  tamamen ortadan kaldırılmasını ne de sulandırılması asla kabul edemeyiz.

Böyle bir gözyaşı tekrar dökemeyiz. Türkiye Bu  adadan giderse  sonu  Girit adası gibi olur, 12 Adalar gibi olur, Batı Trakya'daki   durumuna düşeriz. Onun için Türk ordusu bizim için vazgeçilmezdir.

Bu  mücadelenin direnişin sonunda kurmuş olduğumuz KKTC bizim için vazgeçilmezdir. Ecevit'i sonsuza kadar Kıbrıs'ta Türklük var olduğu müddetçe Ecevit'i rahmetle anacağız.  Onun kahramanca kararı bugün  Kıbrıs Türk halkını  devlet sahibi yapmıştır. Özgürlüğe, Hürriyete  kavuşturmuştur.

Güvenlik içinde yaşıyoruz, Güvenliğimize bir şey mi battı. Rumlar bize bir şey mi yapıyor, şimdide denizleri işgal etmeye çalışıyorlar ama yağma yok. Anavatan Türkiye garantili intibak anlaşmaları çerçevesinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ikili anlaşmaları sayesinde kararlı bir şekilde denizlerin işgaline fırsat vermeyecektir.

Kıbrıs adasının topraklarını  Rumların işgale edememiş ise 65'i onlarda kalmışsa 30 5'inde de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti varsa denizlerdeki işgalde  gerçekleşmeyecek!

Kıbrıs Türk halkının  denizlerdeki ortaklık hakları pay hakları Kıbrıs Cumhuriyeti'nden   kalma  olarak hem de Kıbrıs adasının kıta  sahanlığından dolayı Kıbrıs Türk halkının  hak ve menfaatlerinde Anavatan Türkiye kararlı bir şekilde savunmaktadır.

Türkiye'ye şu anda ambargolar uygulamaya çalışıyor, Avrupa Birliği. Ey Avrupa Birliği, Sen lidersin Lider ülkelerin Fransa neden Avrupa Birliği'ne Kıbrıs Rum  tarafını tek taraflı olarak üye  aldınız. Fransa, İtalya Sizin Güney Kıbrıs'taki üstler de işiniz nedir? Deniz filolarınızı niye gönderiyorsunuz? Garantör, komşu, kıyıdaş, yakın komşuda  değilsiniz. Ey Amerika siz okyanuslar  ötesinden Doğu Akdeniz’de Kıbrıs Adası'nda işiniz ne? Neden Türkiye'ye hayır diyorsunuz, ama Türkiye bu bölgenin ülkesidir. 

Türkiye'ye en yakın komşumuz garantör ülkedir. Dolayısıyla anavatan Türkiye ile birlikte olacağını öğreneceğiz, Türk ordusu adada en büyük güvencemiz özgürlüğümüzün en büyük güvencesidir.

Milli Devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının ulaştığı en büyük şereftir. Atatürk neden cumhuriyet en büyük bayramımız ve eserimizdir. Kıbrıs Türk halkının da ulaştığı en büyük Şeref Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetidir. Bunu asla  unutmayalım gerek yokmuş iki bağımsızlığa gerek yokmuş böyle sözler, maalesef çok gafil sözlerdir. Bunlar kabul edilemez! Onun için Diyoruz ki Yaşasın Türk ordusu. Yaşasın garantör Anavatan Türkiye! Yaşasın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti!  Ruhunuz şad olsun Sayın Bülent Ecevit sizi almaya devam edeceğiz.” dedi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜLENT, ECEVİT, KKTC’DE, DÜZENLENEN, TÖRENLE, ANILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı