Haber Detayı
23 Temmuz 2019 - Salı 14:56
 
BÜYÜK BİR NEZAKETSİZLİK
YDP Lideri Erhan Arıklı Miliyetci Hareket Partisi’nin kurucusu rahmetli Alparslan Türkeş’in evinin müze yapılmasındaki yaşanan süreci ve bilinmeyenleri cumhuriyetmeclisi.com’a değerlendirdi.
- Haberi
BÜYÜK BİR NEZAKETSİZLİK

“O yıllarda sağda fırtına gibi esen, vurduğu yerden ses getiren bir dernek vardı; Milliyetçi Düşünce Derneği(MDD) isimli bu derneğin Başkanı Zorlu Bey, Genel Sekreteri ise bendim. Türkeş Bey’in doğduğu evin harabe hali içimizi parçalıyordu.

 Ankara’ya gittiğimizde rahmetli Türkeş gözleri dalarak çocukluk günlerinin geçtiği o evi ve mahalleyi anlatırdı.

Zorlu Bey boş ve harabe durumdaki bu evin sahibini buldu. Saray Otele yakın bir yerde işyeri vardı ev sahibinin. Evin Türkeş’in doğduğu ev olduğundan haberi yoktu belki. Ama karşısında bizi görünce ve o harabe eve müşteri olduğumuzu görünce yüksek bir fiyat istedi. O zaman 30.000 sterline harika bir villa satın alabilirdiniz.

Pazarlıkla 28.000 sterline düştü. Parayı bulmak için çok zorlandık. Zorlu Bey hatırı sayılır bir para koydu. Eksik parayı Almanya Türk Federasyonu tamamladı. Federasyon Başkanı Türkmen Onur'u da saygı ile anıyorum. Evi satın aldık.

Türkeş Bey’in üzerine kaydettik. Zorlu Bey bu arada rahmetli Türkeş Bey’in vatandaşlık işlerini de halletmişti. Hem evin tapusunu hem de KKTC Kimliğini Ankara’da Türkeş Bey’e takdim etti. Türkeş Bey çok duygulanmıştı.

Zorlu Bey’e sarılmış ve uzun süre konuşamamış. Ben o arada Azerbaycan’da idim. Maalesef o duygulu anları yaşayamadım. Daha sonra Türkeş Bey Kıbrıs’a geldi ve o evi gezdi. Bize buranın eski halini anlattı. Biz de ikinci bir kampanya yapıp evin eski haline getirilmesi için proje geliştirdik. Ama o aralar Kıbrıs'ta dengeler değişmişti.

Biz partileşmiştik. O projeyi hayata geçiremedik. Sonra Türkeş rahmetli oldu. Türkeş’in mirasçıları arasında anlaşmazlık doğdu. 2008 yılında Serdar Denktaş Turizm Bakanı idi. Bana bir mektup yazarak o evi Bakanlık olarak restore etmek istediklerini, bunun için ailenin izninin gerektiğini bu konuda yardımcı olmamı istedi.

Ben ulaşabildiğim aile fertlerine bu evin hikâyesini anlatarak terekeden çıkarmalarını rica ettim. Herkes topu başkasına attı, başaramadık. Ev giderek harabeye döndü. Sonra Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri devreye girerek evi müze haline getirdiler. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

Müzenin açılışından haberimiz olmadı! Sanırım TİKA Kıbrıs temsilciliği bu işi organize etmiş. Arkadaşların bu evin hikâyesini bilmemeleri normaldir. Bilenler de anlatmamışlar belli. O müzenin açılışı çok daha görkemli olmalıydı. Neticede Kıbrıs’ın yetiştirdiği Türkeş Bey ile birlikte Türk Dünyasına mal olmuş bir büyük değerden bahsediyoruz. Başka ülkelerde olsa o ev iyi bir turizm tanıtım malzemesi olurdu.

Biz davet edilmedik. Zorlu Bey davetsiz de olsa gitmiş. Açılışta kimse o evin nasıl alındığını, Türkeş’e kimler tarafından hediye edildiği falan anlatılmamış. Büyük bir nezaketsizliktir bence. Beni boş verin ama Zorlu Töre'ye bir plaket verilmesi şık olurdu, ancak şuan bile geç değildir.

O evin hikayesini anlatan ve emeği geçen herkese teşekkür eden bir plaket hazırlanıp giriş duvarında bir yere asılmalı. Vefa ve nezaket bunu gerektirir. Neticede bu ev ülkücülerin parasını ödeyip Türkeş Bey’e armağan ettikleri bir evdir. Bunu herkesin bilmesi gerekiyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜYÜK, BİR, NEZAKETSİZLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı