Haber Detayı
20 Haziran 2019 - Perşembe 10:21
 
ÇAVUŞOĞLU: ÜNİVERSİTELERİN ÖNÜNÜ AÇTIK
Hakikat WebTV’de Doç.Dr. Güven Arıklı ile "Günaydın Hakikat"e konuk olan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, üniversitelerin önünü açtıklarını vurgulayarak "Ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak için bu yollardayız" dedi.
- Haberi
ÇAVUŞOĞLU: ÜNİVERSİTELERİN ÖNÜNÜ AÇTIK

Bir önceki Eğitim Bakanlığı süresinde 11 ay içinde İskele’ye kolej açtıklarını vurgulayan Çavuşoğlu "İnşaallah şimdi bina yapacağız. 20 Temmuz Fen Lisesi kapatılmıştı, onu açtık. Yurt-kur yurtlarını ülkemize getirdik, üniversitelerin önünü açtık, burs sistemini KKTC’ye taşıdık, merkezi sınavlar yaparak ülkenin eğitimde geldiği fotoğrafı çektik, durumumuzun ne kadar vahim olduğunu gördük. Özel derslerle ilgili olarak, devlet öğretmenlerinin ikinci işleriyle ilgili mücadeleler yaptık. Teftişi güçlendirmeye çalıştık, birçok yeni programı ortaya koyabilmek için atılımlar yaptık" diye konuştu, şunları kaydetti:

 

"Halkın ihtiyaçlarını karşılayan bir eğitim sistemi yoktur"

"Şimdi çok şükür yeniden Eğitim Bakanlığı'nda görevlendirildim. 2010’dan bugüne 9 sene geçti ve geçen bu süreçte iyileştirme anlamında bakıldığında halkın ihtiyaçlarını karşılayan bir eğitim sistemi yoktur. Eğitim sisteminin halkın ihtiyaçlarını karşılamadığı apaçık ortadadır. Bunun yanında değişen dünyaya, dönüşen dünyaya uyum sağlamak adına yapılmış bir eğitim programımız yoktur. 2010 yılında başlatmış olduğumuz müfredat yazım sistemi halen günümüzde tamamlanmış değildir. Bu kadar hantal bir yapı içerisinde devam edeceksek, dünya hızlı bir şekilde yeniliklere uyum sağlarken biz nasıl uyum sağlayacağız. 10 yıl geçmesine rağmen birçok konu bıraktığım yerde ya da daha da gerideyse ve ülkede de 50 bin yabancı işçi var ve benim insanlarım da işsiz ve göç ediyorsa başka bir şeyi konuşmaya gerek yoktur. Demek oluyor ki sizin eğitim sisteminiz devletin ihtiyaçlarını, halkın ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik değildir."

 

"Zanaatker ihtiyacını karşılayacağız"

"Biz kuracağımız sistemle bu ülkenin zanaatkar ihtiyacını karşılayacağız. Öğrenci ithal, öğretmeni ithal, işçi ithal, zanaatkarı ithal, nasıl bir lokomotiftir bu? Dolayısıyla geniş bir açıdan bakmalıyız. Görev sürecimde yapacağım işler bu ilkede olacak. Sanayideki kaportacının, marangozun, vs. başka bir mesleğin ihtiyacını karşılamayacak bir meslek lisesi programının devamına izin vermeyeceğim. Güncel bir eğitim sistemi ile öğrenciyi sanayide zamanında yeterince bulaştıramıyor ve yabancı işçiye ağırlık verilirse günün sonunda ülkede 50 bin yabancı işçi olur, kendi insanımız işsiz kalır ve göç eder"

 

"Polisleri okullara koymalıyız"

"Şu anda burada farklı ülkelerden öğrenciler var. Üniversitelerde ve okullarımızda güvenliğin üst noktalara çıkarılması gerekir. Genç yaşta aldığımız polisleri okullara koymalıyız. Öğrenciler ile iç içe koyarak suçu işleyeni tespit etmeli; aynı suçun tekrarlanmasını önlemeliyiz. Suçu önleyici tedbirler almakta güçlük çekiyoruz. Bizim polisimizin çoğu yabancı dil bilmiyor, bu yabancı öğrencilerle iletişim kuramıyor. Polisin görevi bunları tespit etmek, önleyici tedbirler almak. Gelecek eğitim yılında güven arttırıcı önlemlere ayrı bir önem vereceğiz; okul aile birlikleri ve polis memurlarımızla bu konularda ortak bir çalışma yürüterek gerekli tedbirleri almalıyız"

 

"Toplu taşıma öncelikle çözülmeli"

"Bu ülkede kayıt dışı yaşama hiçbir şekilde müsaade edilmemelidir. Ülkemizin güzelliklerini öğrencilerimiz aracılığı ile dünyaya yaymalıyız. Öğrencilerimizin bizim güzelliklerimizi alt üst etmesine asla müsaade etmemeliyiz. Ülkemizde toplu taşıma öncelikle çözülmesi gerekir. Bugün Mağusa öğrenci yığını, ama toplu taşıma yok. DAÜ de üniversite içini yurtla doldurdu, öğrenciler şehrin belli bir noktasına sıkıştırıldı, şehrin tamamı bu nüfustan ekonomik olarak faydalanamıyor, şehrin her yeri aynı şekilde gelişemiyor. Hükümet bir bütündür; diğer bakanlıkları yürüten arkadaşlarla birlikte bunun planlaması yapılacaktır"

 

"Ben ortak akıldan bahsediyorum"

"Sendikalar, bizim eğitim camiamızın temsilcileridir. Dolayısıyla sendikacılarla bir bütün olarak, sendikalarla bir olarak eğitimde ortak bir şeyler yapmak ve bunu başarmak inancındayım. Dolayısıyla ben ortak akıldan bahsediyorum; ülkeyi ileriye götürme noktasında kalıcı politikalar ortaya koymak, stratejik eğitim belgesi çıkararak tüm siyasi partilerin ve sendikaların oy birliği ile bunu yapacağız. Bu ülkede herkes bulunduğu noktayı koruma altına almaya çalışırken zaman kaybı yaşıyoruz, aynı yerde sayıyoruz. Bu noktada kol kola girerek daha ileriye gitmek için çaba göstereceğiz"

 

"Bozuk bir sistem olduğu aşikardır"

"Okul kıyafet ücretleri konusunda, okullara ayrılmış bir bütçe yoktur ülkemizde. Biz ilk fırsatta okullarımızı bütçeleştirip onlara belli bir kaynak vereceğiz, üniforma satışlarına belli bir düzen vereceğiz, bağışların gönüllülük esasına göre olduğunun bir kez daha altını çiziyorum. Başı bozuk bir sistem olduğu aşikardır, bunları yeni eğitim yılında düzenli bir şekilde düzene koyacağız"

 

"Sorunlara doğru analiz"

"Sorunları doğru analiz ederek çözüm yolları üretmeliyiz. Okullarımızın Eylül ayında minumum sorunla açılmasının hedefindeyiz. Buradan Girne Belediye Başkanı'na, Gazimağusa Belediye Başkanı'na, Değirmenlik Belediye Başkanı'na çok teşekkür ediyorum. Kaynak noktasında projelerimize hızla destek vermektedirler. O noktada hepsine teşekkür ediyoruz. Sayın Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’na da ayrıca teşekkür ediyorum; kitap ve kırtasiye ihalemizi yaptık, Girne’de bir anaokulu yapımı için de gerekli onayı verirse işlemlere hemen başlayacağız. İskele Koleji’nin 50 finansını sağlayan sayın İbrahim Benter’e, diğer yarısını Türkiye İşbirliği Finans ofisinden katkı sağlayan sayın Büyükelçi Murat Başçeri'ye de ayrıca teşekkür ediyorum"

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAVUŞOĞLU:, ÜNİVERSİTELERİN, ÖNÜNÜ, AÇTIK,
Yorumlar
Haber Yazılımı