Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 21:31
 
ÇİN, İLK KEZ EKONOMİK BÜYÜME HEDEFİ KOYMUYOR
Küresel ekonominin çarklarının dönmesindeki en etkili güç olan Çin, koronavirüs pandemisinin ekonomik etkileriyle mücadeleye geçerken, 1990'dan beri gelenek haline getirdiği gayrisafi yurtiçi hasıla hedefi koymaktan bu yıl vazgeçti.
- Haberi
ÇİN, İLK KEZ EKONOMİK BÜYÜME HEDEFİ KOYMUYOR

Aralık ayının sonunda koronavirüs salgını ilan eden Çinpandeminin ilk dalgasını atlatmasına karşın, 1990'dan beri her yıl gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) hedefi açıklama geleneğini bir kenara bıraktı.

30 yıldır ilk kez GSYH hedefi konulmayacağı açıklaması Başbakanı Li Keqiang tarafından en üst düzey yasama organı Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısının açılışında yapıldı.

Yıla yüzde 7 ekonomik küçülmeyle başlandı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomik gücü olan Çin'in ekonomisi, 2020'nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 6.8 daralmıştı.

Büyük bilinmezlik nedeniyle

Başbakan Li "Kovid-19 salgınının dünya ekonomisi ve ticari iklim üzerinde neden olduğu büyük bilinmezlik nedeniyle ülkemiz büyümeye yönelik tahmin yapmayı zorlaştıran etkenlerle karşı karşıya" dedi.

Sıfır yoksulluk hedefi

Bununla birlikte Çin'in 2020 sonunda sıfır yoksulluk hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söyleyen Li, tarımsal kakınma ve yoksulluğun giderilmesi yönünde büyük çabaların devam ettirileceği mesajını verdi. 

Trump'ın suçlama kampanyası altında

Kritik açıklama, ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret savaşı açtığı Çin'e koronavirüsün sorumluluğunu yıkma ve bedel ödetme hamlesinde bulunduğu döneme denk geldi. 

Dün Çin'e yönelik oklarını sivrilten Trump, 'Çin'in ABD ve Avrupa'ya yönelik dezenformasyon ve propaganda saldırısının gerisinde Devlet Başkanı Şi Cinping'in olduğunu' iddia etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİN,, İLK, KEZ, EKONOMİK, BÜYÜME, HEDEFİ, KOYMUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı