Haber Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 23:00
 
DİJİTAL REKLAMLAR ÇOCUK VE GENÇLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Dünya Sağlık Örgütü'nün son raporuna göre, çocuk ve gençler internette maruz kaldıkları sağlıksız gıda reklamı bombardımanından olumsuz etkileniyor. Örgüt hükümetlere harekete geçme çağrısı yaptı.
SAĞLIK Haberi
DİJİTAL REKLAMLAR ÇOCUK VE GENÇLERİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) dijital medyada çocuk ve gençlere yönelik sağlıksız gıda pazarlanması ile ilgili hazırladığı son raporda, medyada yapılan gıda pazarlamasının çocukların beslenme bilgilerini, tercihlerini ve algılarını etkilediğine vurgu yapıldı. Raporda internette giderek daha fazla zaman geçiren çocuk ve gençlerin, bu sırada sağlıksız gıdalarla ilgili reklam bombardımanına maruz kaldığına dikkat çekildi.

DSÖ Avrupa Birimi'nden Perşembe günü yapılan açıklamada yetkililere daha etkin önlemler alabilmek için, çocuk ve gençlerin internet kullanma alışkanlıkları ile firmaların reklam stratejileri konusunda daha fazla bilgi edinmeleri çağrısında bulunuldu. Söz konusu rapor, geçen yıl Temmuz ayında sağlıksız ürünlerin dijital medya üzerinden çocuk ve gençlere pazarlanması ile ilgili düzenlenen bir sempozyuma dayanıyor.

Açıklamada yetişkinleri kalp hastalıkları, kanser ve şişmanlıktan korumak için; çocuk ve genç yaştaki internet kullanıcıların maruz kaldıkları sağlıksız besin maddesi reklamlarından korumanın önemine dikkat çekildi. Bu bağlamda özellikle aşırı şeker, tuz ve yağ içeren atıştırmalıkların taşıdığı tehlikeye vurgu yapıldı.

DSÖ’DEN ÇOCUK VE GENÇLERDE OBEZİTE UYARISI

Örgüte göre, çocuk ve gençlerin sağlıksız ürünler konusunda dijital medyanın etkisinde kaldığını doğrulayan veriler gün geçtikçe artıyor.

DSÖ, Avrupa bölgesindeki ölümlerin yüzde 86'sının bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklandığına da dikkat çekti. Söz konusu bölge AB ülkeleri, Rusya, Türkiye, İsrail, Özbekistan ve Azerbaycan'ın da aralarında olduğu 53 ülkeden oluşuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİJİTAL, REKLAMLAR, ÇOCUK, VE, GENÇLERİ, OLUMSUZ, ETKİLİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı