Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 17:20
 
GELİN GÜVEY KAVGASININ SIRASI MI?
Cüneyt Oruç yazdı...
- Haberi
GELİN GÜVEY KAVGASININ SIRASI MI?

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ülkemizde yaptığı bir açılışta İTÜ KKTC Rektörü Prof. Dr. Ercan Kahya ile Cumhurbaşkanı Akıncı’nın yaptığı konuşmaları hayretle izledim.

Sayın Rektör, konuşmasında biraz da amacını aşan bir ifadeyle, “İki güçlü devletin, iki güçlü kurumunun bir çatı altına gelmesi demek, bir şekilde evlenmesi demek. Ama biz erkek tarafıyız.

İnşallah bu bir başlangıçtır” dedi. Erkek tarafı göndermesinde bir aşağılama görmesem de böyle bir benzetmeye ne gerek vardı? Anlayabilmiş değilim.

Sayın Rektör “erkek tarafı” diyerek ne demek istedi? Onu elbette kendisine sormak lazım. Ama Anadolu’da erkek tarafı yükü genellikle omuzlayan taraftır. Evliliklerin temelinde ağırlık onlara aittir.

Türkiye ile KKTC ilişkisinde ise evlilik değil, ortak çıkarlar ve asırlar süren bir aile söz konusudur. Birbirleri için canını vermekten bir an olsun çekinmeyecek iki devletin insanları, karı koca ilişkisinden ziyade baba-evlat, ana-evlat ilişkisindedir. Evlatlar ne yaparsa yapsın, babalar, analar zor zamanlarında onların yardımına koşar. Kıbrıs’a “Yavru vatan”, Türkiye’ye de “Anavatan” denmesinin kökeninde bu vardır.

Ancak şunu hemen ekleyelim. Sayın Rektör’ün bu hatalı lisanını bir siyasi kurnazlıkla, seçim malzemesi yapmak da Sayın Akıncı’ya yakışmamıştır? Ne dedi Akıncı? “Güzel bir evliliğe tanıklık yapıyoruz. Sayın Hocam ‘biz erkek tarafıyız’ dedi.

Ben onun bu esprisine, eğer yanlış anlamayacaksa bir espri ile karşılık verelim. Bu evlilikte bir de diğer taraf var o da ev sahibi. Siz iç güveysi olarak geldiniz. Benim bildiğim, evliliklerde kadın – erkek eşitliği olur. Ama madem ki erkek tarafı diye kendinizi tanımlamak ihtiyacı duydunuz, diğer taraf da sizi iç güveysi olarak görür.” Sosyal medyada taraftarları tarafından alkışlanan bu yorum, Sayın Akıncı’nın seçim gemisinde yelkenlerini rüzgarla doldurdu. Bunu görüyoruz.

Ancak rüzgar geçince bu boş lakırdılarla bir yere varamayacağımız da görülür. Birkaç ay sonra yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde müzakereler ilişkin çok önemli bir kavşağa yaklaştığımız bir noktada bu sözler bir ülkenin cumhurbaşkanına yakışmamıştır.

Başta bir ifadeyle ortada, “Taşı gediğine koydu” denecek bir durum yoktur. Birileri o beylere şunu söylemelidir. Siz köy kahvesinde değil, kamuoyunun gözü önünde olan insanlarsınız.

Bu tuhaf gelin güveyi sohbeti size yakışmıyor. Kıbrıs adası ateş çemberinde yanarken, erkek tarafı olsan ne olur, kız tarafı olsan ne olur? Düşman kapıya dayanmış, evi taşlıyor. Siz gelin güveyi tartışması yapıyorsunuz. Olmuyor, yakışmıyor, ucuz kalıyor… Bizden söylemesi…

Kaynak: Editör:
Etiketler: GELİN, GÜVEY, KAVGASININ, SIRASI, MI?,
Yorumlar
Haber Yazılımı