Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 18:06
 
Gerçekler açıklansın!
YDP Lideri, Gazimağusa Milletvekili Prof. Dr. Erhan Arıklı, KIB-TEK Yönetim Kurulu üyesinin bir paylaşımı üzerine sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı, açıklama da Kıbrıs-Tek’le ilgili olarak “Umarım bana verdiğiniz bilgilerde bu şekilde hayal mahsulü değildir” dedi
- Haberi
Gerçekler açıklansın!

Kıb-Tek’e yaptığı ziyaretle ilgili açıklama yapan Yeniden Doğuş Partisi /YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı “Kıb-Tek Yönetim Kurulu Üyeleri ile anlaşamadığımız konu jeneratör ve depolama ihalesi ile kablo elektrik konusudur. Yönetim Kurulu Üyeleri verdikleri bilgilerde Kablo ile elektriğe karşı olmadıklarını fakat kablonun ucuzluk getirmeyeceğini, ayrıca bugün anlaşma imzalansa bile en erken 3 yıl sonra kablo ile elektriğin bu ülkeye gelebileceği bilgisini vermişler ve jeneratörlerin alınmaması halinde KKTC’nin ciddi elektrik sıkıntısına girebileceğini iddia etmişlerdir. Oysa elimde bulunan kablo elektrik ile ilgili fizibilite raporuna göre kablo ile elektriğin KKTC’ye toplam maliyeti 12.1 dolar/centtir. Akkuyu nükleer santrali devreye girdiğinde bu rakamın yarı yarıya azalacağı da bu raporda ifade edilmiştir” dedi

Kıbrıs-Tek tarafından yapılan bir açıklamada kendisinin işaret edildiğine dikkat çeken Arıklı “Burada bahsedilen Parti Başkanı ben miyim? Umarım bana verdiğiniz bilgilerde bu şekilde hayal mahsulü değildir” diyerek Kıb-Tek ziyaretiyle ilgili detayları açıkladı:

1)Kıb Tek yönetim Kurulundan 3 saatten fazla bilgi aldığım doğrudur. (Gösterdikleri ilgi ve nezaket için kendilerine ayrıca teşekkür ederim)

2)Bu toplantıda özellikle Kurumun borcu ve alacakları konusunda tatminkar bilgi aldığım doğrudur. Aldığım bilgilere göre Kurumun Devletten alacaklarını tahsil etmesi halinde çok rahat hareket edebileceği tesbiti yapılmıştır. (Oysa ben Kurumun borcunun çok daha fazla olduğunu biliyordum)

3)Bu toplantıda Yönetim Kurulu üyeleri beni şaşırtan bir şekilde Aksa'yı savunmuşlar ve bana Aksa'nın aldığı kira ücretinin normal, hatta normalin altında olduğu bilgisini vermişlerdir.

3)Aksa’nın aldığı ücretin fahiş olduğu yönünde 2.2.2012 tarihli Sayıştay raporundan kendilerine bahsedildiğinde Üyelerin bu rapordan bihaber oldukları gözlenmiş ve elimdeki raporun bir kopyası Yönetim Kurulu üyelerine verilmiştir. Üyeler bu rapordaki bilgilerin doğru olmadığını Aksa'nın çok sıkı bir pazarlıkla normalin altında bir kira ücretine razı edildiği bilgisini vermişlerdir. (Yönetim Kurulu Üyelerine bu bilgiyi Sendikaya da vermeleri tavsiye ediyorum)

4)Bazı Yönetim Kurulu üyelerinin yurt dışına yaptıkları gözlem ziyaretlerinin Kurumun imkanları ile sağlandığı bilgisi tarafımızdan memnuniyetle öğrenilmiş ve fakat bununla ilgili tarafımıza herhangi bir ödeme belgesi gösterilmemiştir. (Sanırım bu belge daha sonra tarafımıza verilebilir.

5)Yönetim Kurulu Üyeleri ile anlaşamadığımız konu jeneratör ve depolama ihalesi ile kablo elektrik konusudur. Yönetim Kurulu Üyeleri verdikleri bilgilerde Kablo ile elektriğe karşı olmadıklarını fakat kablonun ucuzluk getirmeyeceğini, ayrıca bugün anlaşma imzalansa bile en erken 3 yıl sonra kablo ile elektriğin bu ülkeye gelebileceği bilgisini vermişler ve jeneratörlerin alınmaması halinde KKTC’nin ciddi elektrik sıkıntısına girebileceğini iddia etmişlerdir.
(Oysa elimde bulunan kablo elektrik ile ilgili fizibilite raporuna göre kablo ile elektriğin KKTC ye toplam maliyeti 12.1 dolar/centtir. Akkuyu nükleer santrali devreye girdiğinde bu rakamın yarı yarıya azalacağı da bu raporda kayd edilmiştir)

6)Yönetim Kurulu üyelerine "Bu fizibilite raporuna göre Türkiyeden kablo çekilmesinin maliyeti, 90 milyon dolardır. Kurum olarak bu kabloyu siz niye çekmiyor ve kablonun sahibi olmuyorsunuz?" diye tarafımdan bir soru sorulmuş ve bunun yapılması halinde kendilerine her türlü desteğin verileceği bildirilmiştir. (Yönetim Kurulu Üyeleri benim bu destek sözümü kayıt altına alacaklarını memnuniyetle belirtmişlerdir)

7)Toplantıda jeneratör ihalesine niçin acilen çıkılma ihtiyacı duyulduğu ve niçin Uluslararası değilde yerel açıldığı sorularıma tatminkâr bir cevap alınamamıştır. Yönetim Kurulu burada topu MİK e atmıştır (Bana göre bu ihale uluslararası değil de yerele açıldığında, bu adrese teslim bir ihale olacaktır. Çünkü alınacak olan jeneratörün markası belli, onun buradaki temsilci de bellidir. Öyle ise adrese teslim bu ihale ile kim kandırılıyor?)

8)Toplantıda "Eldeki 8 jeneratörün gaza dönüşüm maliyetinin 4 milyon dolar olacağı iddiası vardır. (Jeneratör başına 500 bin dolar). Hal böyle ise siz henüz bir gaz anlaşması yokken gazla uyumlu pahalı jeneratörü niçin alıyorsunuz?" diye tarafımızdan bir soru sorulmuştur. Üyeler ise gazla uyumlu jeneratörlerin diğerinden farkının toplamda 1-2 milyon Euro fark ettiği bilgisini vermişlerdir. (Bu bilgi şifahî bir bilgi idi.
Oysa daha sonra yaptığımız araştırmada bu rakamın toplamda en az 10 milyon Euro farkettiği bilgisi elde edilmiştir)

9)Yönetim Kurulu üyelerine özellikle "işçi maliyeti sorulmuş kilovat başına 6 kuruş" cevabı alınmıştır. Kendilerinden yeni yapılan toplu iş sözleşmesinin metni istenmiş, daha sonra gönderileceği söylenmesine rağmen metin halen elimize ulaşmamıştır. (Kurum analitik bir bütçe yayınlamadığı için kilovat başına 35-40 kuruş civarında olan maliyetin detayı, kocaman bir soru işaretidir)

10) Kurum yöneticilerinden alınan bazı şifahi bilgiler arkadaşlarımız tarafından incelenmektedir. (Takdir edileceği üzere Kurum yöneticilerinin şifai bilgilerinin yüzde yüz doğru olduğu söylenemez. Mesela, kablo elektriğin inşa süresinin 3 yıl olduğu söylenmiş oysa bu sürenin 1.5 yıl olduğu öğrenilmiştir)

11) Kurumdan ayrılırken Mecliste Kıb-Tek ile ilgili yeni bir konuşma yapacağımı söyledim ve yaptım. Yaptığım konuşmada Kurumun borcu ve devletten alacağı konusunda kamuoyunu da bilgilendirdim.
"Yapacağım konuşmada Kurumun protokol görüşmelerinden çıkarılmasını isteyeceğim" sözünü söylediğim kocaman bir iftiradır. Üzgünüm ama ben, Mecliste Kurumun Protokol görüşmelerinin olduğunu dahi bilmiyorum.

11) Yurt dışında olduğumdan daha detaylı bilgi, Kıbrısa döndüğümde düzenlenecek bir basın toplantısı ile kamuoyuna sunulacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gerçekler, açıklansın!,
Yorumlar
Haber Yazılımı