Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 18:11
 
HALK KAVGA EDEN SİYASETÇİ İSTEMİYOR
Doç. Dr. Güven Arıklı yazdı...
- Haberi
HALK KAVGA EDEN  SİYASETÇİ İSTEMİYOR

Seçim öncesinde her aday kendi üslubunca farkını ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanı Akıncı’nın anavatan Türkiye’yi kahreden o talihsiz açıklamaları yanında CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın üslubu, bu toplumun içindeki umutları yeşertti.

Demek ki Türkiye ile kavga etmeden, uzlaşı kültürüyle de fikirler ortaya konabiliyor. Kıbrıs Türkü, bu yarışta Akıncı’nın karşısında bu farkı ortaya koyan Sayın Erhürman’a sadece bunu gösterdiği için bile çok şey borçludur.

Kim seçilirse seçilsin, sol sağ fark etmez, seçildikten sonra herkesin cumhurbaşkanı olacak. Seçim söylemi de o yüzden herkesi kucaklayan söylemler olmalı.

Ateş çemberi içindeki Türkiye’nin elini zayıflatacak söylemler, akla da mantığa da, Kıbrıs Türkü’nün çıkarına da aykırıdır. Türkiye’nin zayıfladığı bir dünyada, Kıbrıs Türkü’nü hakkını alması imkansızdır. Sadece bir koltuğa sahip olabilmek için “Amaca giden her yol mubahtır” derseniz, bu toplumu uçuruma sürüklersiniz.

Sonuçta bir seçim de olsa bu toplumun onurlu zaferlere ihtiyacı var. Onursuz zaferlere götürecek bu tür söylemler, Türkiye ile KKTC arasında tedavisi olmayan yaralar açar...

Öte yandan bir diğer aday Başbakan Ersin Tatar, Londra’da Cambridge önünde okul yıllarını yad ederken, sosyal medyadan paylaşımlarda bulunuyor.

Memleketin meselelerine Londra’da çözüm arıyor. Başbakanlıkta burnunu dibindeki CAS işçilerinin sorunlarını çözemeyen Tatar’ın, Londra’da hangi soruna çare bulacağı ciddi merak konusudur.

Evine ekmek götüremeyip bu soğuk kış gününde sokakta açlık grevinde titreyen bu insanlar, bizim insanlarımız. Onlara ulaşmak için Londra’ya da gitmeye gerek yok.

Bu millet cek-cak’lı konuşmalardan artık sıkıldı. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Burnunun önündeki sorunu çözemeyen lider, Londra’da herhangi bir sorunu çözemez. Bizden söylemesi…

Kaynak: Editör:
Etiketler: HALK, KAVGA, EDEN, , SİYASETÇİ, İSTEMİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı