Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 18:08
 
Hayvan üreticileri şikayetçi!
Kıbrıs Hakikat WebTV’de yayınlanan Ümit Bahşi ile "Ses Ver Ülkem'e konuk olan Hayvancılar Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, CTP ağırlıklı koalisyon hükümetini eleştirerek "Eylem yapamadık çünkü yaptırtmadılar. Yıllardır bu sektörde mücadele ediyoruz. Şimdiye kadar hiçbir Tarım Bakanı eylem engellemedi" dedi.
- Haberi
Hayvan üreticileri şikayetçi!

Hayvancıların neden eylem yapmak zorunda olduğunu anlatan Naimoğulları "Bu görüşülerek gelinen bir süreçtir. Görüşmeler tıkandığı zaman eylem yapılır. Bunun bir şekilde ifade edilmesi için eylem yapma kararı aldık. Ne yazık ki iki ay görüştük, ancak bakanlıktan gerekli neticeyi alamadık. Tarım Bakanlığı’nın 2009 yılındaki bütçesi ile 2019 yılındaki bütçesi aynıdır. Genel bütçe 32 arttırılırken bakanlığın bütçesi neden arttırılmıyor? Günün sonunda hayvancı, çiftçi, narenciyeci hepsi birbirine düşer bu toplumda. Türkiye hayvancılığa çok büyük destek verirken, bizim hükümetimiz bizlere gerekli destekleri vermemektedir" diyerek, şöyle devam etti:

 

Üreticinin ekmeğiyle oynadılar 

"Arpaya, yeme faiz gelmesine rağmen bizlere hiçbir indirim ya da destek yapılmadı. Ocak 2019’da bir gecede üreticinin tüm fiyatlarını 20 aşağıya çektiler. Bütçe imkanları sınırlıdır gerekçesiyle hiç bir şey yapmamıza olanak sağlanmadı. Hep eylemde olduk, sokaklarda olduk. Özellikle 27 Şubat’ta yapılan eylem öncesinde sayın Başbakanla, sayın Maliye Başkanı ile, sayın Tarım Bakanı Şahali ile defalarca görüştük. Geldiğimiz durumu izah ettik; bu durumla hayvancı ayakta kalamaz dedik. En azından Mayıs'ı bekleyelim dedik, bunu defalarca dile getirmemize rağmen hiçbir faaliyet göstermediler. Üreticinin ekmeği ile oynadılar. Biz son çareyi eylemde gördük. 27 Şubat’ta eylem yapacağımızı bildirdik. Bu demokratik hakkımız için polisten de izin aldık. Eylem hakkını bile üreticinin elinden aldı bu hükümet. Üreticinin sokağa çıkması engellendi" 

 

Suçsuz üreticiye ceza kesildi

"Üretici sokağa haklı olduğu dönemde çıkar. Üretici sokağa çıkarsa, Lefkoşa’ya gelirse kriz olur düşüncesiyle 27 Şubat’ta köylerde tüm yolları kapatıldı. Paşaköy’de, Gaziköy’de her yerde polis önümüzü kesti, suçsuz üreticiyi eylem alanına ulaştırmamak için cezalar kesildi. Hükümet polise emir verdi, üreticinin şehre gelmesi engellendi. Eğer bugün 5 bin hayvancı varsa en az 1000 tanesi gelir bu eyleme. 27 Şubat’ta biz Vadili’den 100 araçla Ercan’a kadar gelebildik. Sütçüler saatlerce sorgulandı. Eylemden korkuyorlarsa açılım yapacaklar"

 

Traktörlerin gelişi engellendi

"Üreticiler olarak polisle karşı karşıya gelmemek, insanların sosyal haklarını engellememek için direnmeyi durdurduk. Polis Lefkoşa’ya girişimizi engelledi, akabinde Şahali "Çiftçilerin ruhsatları olmadığı için Lefkoşa’ya gelemediler" diye açımlama yaptı. Traktörlerin seyrüsefer parası yoktur, bedavadır. Bugün bedava seyrüseferi herkes çıkarabiliyor. Böyle bir şey yoktur. Doğru açıklama yapmalıdırlar. Traktörlerin gelişi engellendi, eylem hakkımız engellendi. Arkadaşlarımızın gelişi engellendi. Bu durumda eylem askıya alındı. Bundan sonrasını hükümet düşünsün"

 

 

Üreticinin hakkını yiyerek..

"Üreticinin hakkını yiyerek, rezil ederek nasıl karşımıza çıkacaklar, nasıl bizden oy alacaklar. Daha 2018 yılı ödemesi yapılmadan 2019 yılı ödemesi yapıldı. 2018 yılı ödemesinin yapılmama nedeni ise 2014 yılında hayvancıya fazla ödeme yapılması şeklinde yapılan açıklamadır. O günden bugüne 5 hükümet değişti, 2014’de insanların koyunları vardı şimdi koyunu yoktur. O dönemde hayvan başına 26 TL ödenirdi, şimdi ise 100 TL’dir. Neye göre kesiliyor bu para onu da bilmiyorlar. Etik olmayan bir uygulamadır. Kişiler ve rakamlar değişti. 28 Şubat günü polis her tarafı kapattı, biz orada basın açıklaması yaptık. Üreticinin Lefkoşa’ya gelmesi engellendi; hayatımda ilk defa böyle bir eylem yaşadım. Hükümet engeli ile polisle karşı karşıya geldik, hayvancılar olarak sokağa çıkmamız engellendi. Antidemokratik bir düşünce ile engellendik, hayvancılar olarak bunu unutmayacağız. Bunun hesabını soracağız. Bir ülkenin ekonomisini, ekonomik gücünü üretici belirler. Hükümet bunun farkında değil, üreticiye destek olmak yerine, engel oluyorlar"

 
 
 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvan, üreticileri, şikayetçi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı