Haber Detayı
09 Haziran 2019 - Pazar 18:59
 
HEDEFİMİZ İŞ BARIŞINI SAĞLAMAK
Hakikat WebTV'de Güven Arıklı ile “Günaydın Hakikat” in konuğu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Faiz Sucuoğlu "Biz genel olarak çok kapsamlı ve normal işverenin hakkını korumada af getirmeyi düşünüyoruz. Öncelikle çalışan ve işveren arasındaki dengeyi korumak gerekir, herhangi bir kesime ağırlık verilirse denge bozulur, çalışma barışı ciddi hasar alır. Bunun için ciddi bir çalışma yapacağız" dedi.
- Haberi
HEDEFİMİZ İŞ BARIŞINI SAĞLAMAK

"Geçmişe 7- 8 yıl öncesine baktığınız zaman kayıt dışılık devamlı olarak artmış, neredeyse her 5 kişiden biri kayıt dışı çalışmış. Kayıt dışı demek tamamen her şeyden mahrum çalıştırılmak demektir. Bunu tekrardan nasıl en aza indirebilmenin çalışmasını yapabilmemiz lazım" diye konuşan Sucuoğlu, şunları söyledi:

 

"Af getirmeyi düşünüyoruz"

"Biz genel olarak çok kapsamlı ve normal işverenin hakkını korumada af getirmeyi düşünüyoruz. Düzgün ve çalışanının hakkını veren, sigortasını işleyen işverene ayrıcalık sağlayacağız. İnsanlar savaş çıkmış gibi bir strese girerek 1 mayıs öncesi alışveriş tarzı faaliyetlerde bulunuyor, gerekli önlemlerle 1 mayıs gibi günlere hazırlıklı olmanın yeterli olduğunu düşünüyorum. Hiç kimse çalışanının yaralanmasını veya hayatını kaybetmesini istemez, ama buna yönelik tüzük değişikliği olacak inşaatlarla ilgili muhatap alınacak birimler olacak"

 

"4'lü koalisyon zorlamaydı"

"4'lü koalisyonun olması bir zorlamaydı zaten. Zorlamayla olan hiçbir şeyin başarılı olması mümkün değildir. 4 ayrı fikir: UBP’ yi saf dışı bırakma zorlamasıyla 4 lü koalisyon yaşadı. Bu ülke. bu koalisyonda akıllarda kalan en büyük şey "zam" oldu fakat zam  kelimesi yerine farklı kelimeler kullanarak her alanda zam yapmaya devam ettiler"

 

"Başvurabileceğimiz tek adres Türkiye"

"Biz KKTC’ nin Türkiye Cumhuriyeti dışında tanındığı hiç bir ülke yoktur. Ekonomik olarak veya herhangi bir alanda başvurabileceğimiz tek adres TC’ dir. Eğer siz o ilişkiyi dahi olması gereken çıtaya getiremiyorsan başarısızsındır. Ben Ankara’ya gidelim, bize para verilsin demiyorum, ama atacağımız adımlar bizim kendimize yetecek hale gelmemizi savunuyorum. Hiçbir şey bir gün de düze çıkılmaz; bir reform reçetesi uygulanacak. En büyük örneğimiz Güney Kıbrıs’tır bu konuda. Korkusuz, doğru adımları atma zamanı geldi artık. benim düşüncem budur. Artık kendi kendimize yetecek bir toplum olabilmeyi başarmalıyız.

Halkın Partisi ile ve halkın partisinin kendi içinde ufak tefek sorunlar olacaktır, ama halkın partisinin başarısı hükümetin başarısını etkileyecektir, ama önemli olan iyi niyettir. Amaç halkın ve ekonominin önünü açmaktır"

 

"Geniş bir yelpaze oluşturacağız"

"Kadının bir şekilde haksızlığa uğraması bütün toplumların kanayan yarasıdır. Bizde küçük bir topluluk olduğumuz için bunların gizlenmesi en büyük sorundur. Ama kadınlar ekonomik bağımsızlığını kazandıkça bunlar su yüzüne çıkıyor. Bu yönde geniş bir yelpaze oluşturacağız. Ayrıca yaşlılar evi projemiz var, buna yönelik geniş kapsamlı projelerimiz var. Çocuklar içinde ayrı projeler ve özellikle karpaz bölgesinde engelli bireylere yönelik rehabilite projemiz var"

 

"Turizmde yerel çalışan 20"

"Bizim en büyük şansımız bazı iş adamları bizi takip edip destek oluyorlar. Gönüllü olarak katkı sağlıyorlar. Turizmde büyük bir sıkıntımız var, yerel çalışanımız 20 gibi bir orandadır. 17 bin çalışanı yerleştirebilirsek işsizlik oranımız bir alanda oldukça düşecektir. Bunun için Almanya örnek alınması gereken bir ülkedir"

 

"Binlerce işsiz öğretmenimiz var"

"Bizim çocuklarımız illa üniversite okusun ama işsiz de olabilir diyoruz. Oysa bu yanlıştır, illa diploma alımına odaklanmamak gerekir. Binlerce işsiz öğretmenimiz var, ancak en çok geliri alan kktc’li vatandaşlarımız aşçılardır. biz ara elemana ağırlık verip sektörümüzün ihtiyacına yönelik bir eğitim düzenlemesi yapacağız. Çok büyük bir değişim olacak KKTC’de bu şekilde"

 

"Görüştük dediler ama.."

"Biz hükümetten ayrılmadan önce hastane projelerinin biran önce yürürlüğe geçeceği iki- iki buçuk yıla kadar bitirileceği bilgisi TC Başbakan Yardımcısı tarafından da basın açıklaması yapıldı, fakat bitirme aşamaları, çerçeve protokol anlaşması 4'lü hükümete gönderildi. Fakat 4'lü hükümet tarafından bir cevap bile verilmedi. Olumlu cevabı verseler hemen ihaleye çıkacaktı, biz bunu başbakan yardımcısıyla görüştük dediler fakat başbakan yardımcısının bundan haberdar değildi"

 

"Ağırlık teknik liselerde olmalı"

"Eğitim tek yönde olmaz, iki tarafında isteği ile olur. Karşılıklı motivasyonun geliştirilmesi gerekir. Bundan dolayı ağırlığın teknik liselerde olması gerektiğini düşünüyorum. Hasta refakatçi yaklaşımı popülist bir yaklaşımdı. Bunun altı doldurulmayıp biz bunu yapıyoruz denerek denize atıldığı bir durumdur"

Kaynak: Editör:
Etiketler: HEDEFİMİZ, İŞ, BARIŞINI, SAĞLAMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı