Haber Detayı
15 Nisan 2019 - Pazartesi 13:10
 
HÜKÜMET HER TELDEN ÇALIYOR
▪ Hakikat WebTV’de Doç.Dr. Güven Arıklı ile "Günaydın Hakikat"e konuk olan KamuSen Genel Başkanı Metin Atan “4’lü hükümetin ortaklarının her biri farklı telden çalıyor. Biri de sessiz sedasız oturuyor. Bu doğru değildir. Hükümet halkının refahı için, halkını rahatlatmak için görevini yerine getirmelidir. Bir Maliye Bakanı bir bütçe anlaşması imzalayacak elçiliği gösteriyor, başbakan mayısta imzalanacak diyor, Kudret Özersay ise bu metinden haberim yok diyor. Sayın Cemal Bey de orada sessiz sedasız oturuyor” dedi.
- Haberi
HÜKÜMET HER TELDEN ÇALIYOR

“Maliye bakanı bizleri emekçiden saymıyor. “Benim için emekçi özel sektördür” diyor. Peki ya özel sektöre ne yaptınız? Biz hükümeti istifaya değil, görevlerini yapmaya çağırıyoruz. Her bakanlar kurulundan sonra zam zam zam… Bütçe yararına bir tane bile olumlu bir şey yoktur.

Bu yapılan zamlarla ilgili bir tepki gösterildi, bu geç kalınmış bir harekette olsa da daha fazla kişiye ulaşabilirdik, süre sıkıntısından dolayı biraz sınırlı kaldı. Zamlar, hayat pahalılığı karşısında insanların alım gücünün düşmesi, dövizin yine artmaya başlamasıyla kapıda bir krizin beklemesi, hayat pahalılığının yükselmesiyle insanların göç etmeye yönelmesi ve bakanlar kurulu sonrasında hiçbir açıklama yapılmadan 1- 2 gün sonra hemen yeni bir zammın yapılmasıdır. Bununla ilgili hiçbir adım atmıyor hükümet” diye konuşan Atan, şunları vurguladı:

 

“Çok kazanandan çok, az kazanandan az”

“Bu ülkede zenginler sıralamasına gire kişiler var dünya çapında, bu kişiler bir kuruş vergi ödemiyor. Dengeyi sağlayacaksın; çok kazanandan çok, az kazanandan az alacaksınız! Bunu yapabilirseniz çoğu şeyi halletmiş olurlar. Sermaye tarafına dokunulmuyor. Aynı gemideyiz, bu gemi karaya vurdu. Ya daha dibe ineceğiz ya da çıkmak zorundayız.

Bu ülkede seçimler de çözüm değil artık. Gelenlerin gideni arattığı bir yer konumuna geldi. Siz bu hükümete gelmeden ezber bozacağınızı, soruşturmanın üzerine gideceğinizi, şeffaf bir yapıda, hesap verebilir, vatandaş ile iç içe olacağız dediler. Söylenenlerle yapılanlar hiç uyuşmuyor. Koltuk sevdası farklı yönlere yönlendiriyor bunları. Halkın ekonomik durumunu düzeltmek adına yapılman bir faaliyet yoktur”

 

“Bu hükümet sınıfta kaldı”

“Bu hükümet sınıfta kaldı. Başbakan iyi niyetiyle bir şeyler yapmaya çalışsa da diğer taraftan farklı durumlarda olanlar onu engelliyor. Biz sayın başbakanı istifaya çağırmadık, çağırmıyoruz da. Biz görevlerini yapın, halkla iç içe olun diyoruz. Bir Maliye Bakanı bir bütçe anlaşması imzalayacak elçiliği gösteriyor, başbakan mayısta imzalanacak diyor, Kudret Özersay ise bu metinden haberim yok diyor. Cemal Bey de sessiz sedasız. Biz hangisine inanalım? Bu protokol imzalanmadan bu para buraya gelmeyecek. Sayın maliye başkanı bu kadar cesaret edip Türkiye’yi işaret ediyorsanız orada oturmayacaksınız. Çözüm üretmelisiniz; usulsüzlüklere göz yumulmamalıdır”

 

“Partilere 30 zam yaptılar”

“Toplumsal seferberlik ilan edildi yine kendileri uymadı. Bizden kesinti yapılırken, mecliste partilere 30 oranında zam yaptılar. Bunun neresi toplumsal seferberlik? Bizi itibarsızlaştırmaya yönelik söylemlerde bulunuyorlar. Sendikaları statükonun bekçisi olarak gösteriyorlar. Biz değişime açığız. Ya adam gibi bu ülkeyi yönetecekler, ya yönetecekler! Biz yapılan zamlara karşın yaptık bu grevi. Canımız yandığı için bu sokaklara döküldük, elektrik tarifesini iyi bir şeymiş gibi getiriyorlar, vatandaşımı kandırıyorlar”

 

“Bir zam daha yapacaklar”

“Sendikalar olmasa bu ülke daha kötü duruma düşecek; çalışanlar da, vatandaş da, özel sektör de. Ama biz bu konuyla ilgi tavrımızı koyduk, uyarmak istedik. Yanlış yaptıklarının farkına varmalarını istiyoruz. Yanlışa tepkimizi koyarız, doğru yapılan adımlarda da destekleriz. En azından bu zamları geri alın. Bu zamları geri alın derken, bunlar sonraki ay bir zam daha yapacaklar. Bu süreçte alkışlayalım mı, iyi mi yaptınız diyelim?”

 

“Herkes sahaya inmelidir”

“Artık klavye şövalyeciliği bırakılmalıdır, sadece çalışanlar değil vatandaşımız, halkımız için buradayız. Herkes sahaya inmelidir. Birlik olunmalıdır. Biz bunun artık böyle olmayacağını anladığımız için insanları sokağa dökmeye çalışıyoruz. Bu bir ikazdı. Maliye bakanı şimdi şöyle düşünmüştür; bunlar grev yaptı, şimdi maliyeye para akacak, her zaman bu şekilde düşünmüştür. Biz de bu grevi yapacağız, eğer kendinize bir çeki düzen vermezseniz her konuda yapılanları kabul edeceksiniz. Canımız yanıyor”

 

“Bu bir kıvılcımdı”

“Bizim burada uzlaşıcı ve ortak bir noktada buluşma amacımız var. Nasıl ki kamu yasasında bunu gösterdik hükümete, biz bu eylemde haddimizi bildik. Ama bu bir kıvılcımdı. En sonunda genel grev yapacağız. Biz haklı bulunduğumuz bir pozisyondayken neden yanlış bilgilendirilip, yanlış yönlendirmelere maruz kalıyoruz? Bizim sorgulamak istediğimiz budur. Biz zamları protesto ediyoruz, hayat pahalılığına tepkimizi gösteriyoruz. Bu greve katkı koyanlara, bize destek verenlere teşekkür ediyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: HÜKÜMET, HER, TELDEN, ÇALIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı