Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 19:28
 
İSKELE KALECİK’TE İSRAİL İŞGALİ
Karpazia Marina’da 10 yıl önce İsrailli şirketin yapamadığı işgal, İskele kalecik’te İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın bir başka İsrail kökenli şirkete sağladığı tekelle gerçek oluyor.
- Haberi
İSKELE KALECİK’TE İSRAİL İŞGALİ

Bakan Baybars, önümüzdeki birkaç yıl içinde Kalecik’te 15-20 bin konut yapmayı planlayan İsrail kökenli şirkete sağladığı tekelle, 100 milyon sterlin kar etme yolunu açtı. Baybars’ın şüpheli icraatlarına ise her fırsatta etik sözünü dilinden düşürmeyen Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay göz yumuyor. KKTC’de benzeri işgal girişimleri daha önce de yaşanmıştı. 2008 yılında İsrailli David Lewis, Karpaz’da kiraladığı 250 dönüm arazide 300-400 tekne kapasitesi olan bir marina, bin yataklı bir otel ve 500 rezidans yapmak istedi. Lewis,49 yıllığına devletten kiralanmış arazinin izin süresini 99 yıla çıkarmak istemişti. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı. 99 yıl için izin alınamayınca proje gerçekleşmedi. Sadece bir marina yapılabildi. Bölgedeki “İsrail işgali” böylece önlenmişti. 
Bugün ise İsrail kökenli bir başka şirket şu anda İskele’de Long Beach bölgesinde 5 bin konut yaptı. Kısa zamanda bunu 20 bine çıkarmayı planlıyor. Aynı şirket İskele Kalecik’te de bir kaç yıl içinde 15-20 bin konut hedefliyor. Tekel olarak yapılan bu konutlardan 75 ile 100 milyon sterlin arasında bir kar elde edilecek. 
Söz konusu şirket İskele Long Beach bölgesinde de Fasıl 96’ya göre 4-5 bin konut yaptırmış, bu evlere devlet tarafından ÇED raporu önemsizdir denerek izin verilmişti. Ancak atık su arıtması olmayan, 2 bin araçlık park yeri şartı yerine getirilmeyen projeler büyük tartışma yaratmış, haberlere konu olmuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSKELE, KALECİK’TE, İSRAİL, İŞGALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı