Haber Detayı
03 Aralık 2019 - Salı 13:16
 
İSTİSMARLAR ÖNLENMELİDİR
Hakikat WebTV'de yayınlanan Güven Arıklı’nın hazırlayıp sunduğu “Günaydın Hakikat”e konuk olan Kamusen Genel Başkanı Metin Atan, 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle her yıl farkındalık etkinlikleri düzenlediklerini belirterek "Hamitköy’de Bakanlar Kurulu kararı ile 10 yıllık bir yer aldık. Orasının güzelleştirilmesi için fidan dikmeye başlayarak çalışmalarımıza başladık. İlerleyen zamanlarda orada yürüme parkuru da yapacağız. Bu konuda emeği geçen bütün sendika yetkililerine teşekkür ediyorum" dedi.
- Haberi
İSTİSMARLAR ÖNLENMELİDİR

İstismarlar yasalarla önlenmeli

Konuşmasında "Kadına karşı, çocuklara karşı gelişen istismarların yasalarla önüne geçilmesi lazım. Meclis’te bu tarz konularda cezai işlemlerin kesin bir şekilde uygulamaya koyulması gerekiyor. Bu tip olayları yapanlar mahkemeyi oyalamasınlar, direk cezayı görsünler" diyerek, şunları söyledi:

 

Malzemeden çalınmış

"Okul inşaatı yıkıldığı haberini aldık ve bunun teknik bir sorun olduğu söyleniyor. Burada bazı ihmalkarlıklar var. Orada malzemeden çalınmış. Devlet tarafından sağlam denetim yapılsa bunlar başımıza gelmeyecek. Bunun sorumlusu olan firma çalışmalarına devam ediyor. Buna müsade edilmemeli. Allah korusun bu bina bitmiş olsa ve içinde çocuklar varken bu olay yaşansa kimse hesap veremez. Malesef ülkemizde bunları yapanların yanına kar kalıyor"

 

Bazıları koltuk sevdasında

"Muhaceret Yasası ile ilgili güzel adımlar atıldı. 2 yaşından itibaren burada olan insanlar hala vatandaş olamıyorlar. Buraya gelecek turistlerin hangi şartlar altında ülkeye gelmesi konusu düzenlenmeli. Olması gerekenler uygulanmıyor fakat olmaması gerekenler uygulanıyor. İçişleri Bakanı'na ve bürokratlarına ulaşamıyoruz. Sorunlarla ilgili kendisine bir buçuk aydır ulaşmaya çalışıyoruz fakat olmuyor. Bazıları kendilerini maalesef o koltuğun sevdasına kaptırmış. Kendilerini o koltukların sahibi sanıyorlar"

 

Geçiciler sorunu ortadan kalkmalı

"Geçicilerle ilgili yasa Kamu Reformu’nun içinde. 2020 yıllında da bu yasa geçemeyecek. Artık litaratürde geçici gibi bir kavram yoktur. Bu yasayı bir irade gösterip Bakanlar Kurulu'na göndersinler ve alt komitede görüşülsün. Bu yasada geçiciler güvence altına girecekler. Güvence altına girdikleri zaman hakları özeleştirme yasasındaki gibi olacak. Biz Kamusen olarak bu şartların oluşması için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız. Bu konuda popülizm yapmak derdinde değiliz. Bizi idare edenleri bu konuda harete geçirmek istiyoruz. Yaklaşık 800 kişi güvence altına girmeyi bekliyor"

 

Sınavdan geçmek zorundalar

"Geçicilerin çoğu çok kritik yerlerde çalışıyor ve ek mesai yapamıyorlar. Yasa ile bu hakları da doğacak. Tabii burada önemli olan yeterlilik sınavını geçmek zorundalar. Kamu Hizmeti Komisyonu eğer yeterlilikten geçmezse işlerinden durdurulacak. Arkadaşlarımız bu sınavlardan geçmeliler"

Kaynak: Editör:
Etiketler: İSTİSMARLAR, ÖNLENMELİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı