Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 18:23
 
KIBRIS TÜRK SİYASETİNDE TÜRKİYELİ GÖÇMENLER
Necmettin İşkey yazdı...
- Haberi
KIBRIS TÜRK SİYASETİNDE TÜRKİYELİ GÖÇMENLER

Önce şunu belirteyim ki benim için Türkiyeli, Kıbrıslı, Japonyalı veya Zimbabveli olması bir insan için tercih sebebi değildir.. Hayatım boyunca hep din, dil, ırk ve mezhep ayrımına karşı gelen bir duruşum olmuştur. Bunu bilen bilir, zaten..

Hatta bu konu hakkında ne konuşmayı severim, ne de yazmayı da diyebilirim..

Ancak geçen gün içinde bulunmak zorunda olduğum bir grup toplantısında, bu konu çok fazla tartışılıp çok fazla üzerinde durulunca, bu konu ile ilgili çıkartabileceğimiz dersler olduğunu düşünerek konuyu kaleme almaya karar verdim. Toplantının ana gayesi başka olsa da, bazı kişilerin ana gayesi Türkiyeli- Kıbrıslı söylemi idi açıkçası... İçimizdeki bir çok arkadaş, bu konu hakkında rahatsızlıklarını dile getirmeye çalıştı. Bir kısmı da dinlemeyi tercih etti do

ğal olarak.. Toplantının ana temsilcilerinden olan ve İskele Bölgesi’ndeki TC. Göçmenlerinin ağır toplarından olduğunu bildiğim bir bey efendi söz aldı ve kısa bir soru sordu:

‘’ Bu son yaşananlardan sonra, Kıbrıs Türk Siyasetinde Kıbrıslı ve Türkiyeli ayrımı olmadığına inanan var mi?’’ Ortalık bir anda sus pus oldu, çayları karıştıran kaşıklardan gelen seslerden başka ses yoktu ortamda...

Ortamı yumuşatmak ve fikirlerimi söylemek için ilk sözü ben aldım ve dilim döndüğünce konuşmaya çalıştım. Ardından da susup yorumları dinlemeye yoğunlaştım..

Daha sonra çayını yudumlayan konuya girdi ve değişik değişik örnekler verildi, değişik değişik çözümler sunuldu. Çok değişik fikirlerin tartışıldığı, çok renkli kişilerin yer aldığı bu ortamda, söz alan başka bir arkadaşın sarf ettiği şu sözler en çok ilgimi çeken sözler oldu doğrusu: (Bey efendi ayağa kalktı ve benim gözlerimin içine bakarak) ‘’Biri beni Kıbrıs’ta Kıbrıslı –

Türkiyeli ayrımı olmadığına ikna etsin lütfen ’’ dedi ve devam etti. Önceden hazırlamış olduğu listeyi açtı ve okumaya başladı. ‘’ Bizim partimiz Kıbrıs’ın en köklü partisi. Yapılan son seçimlerde yaklaşık (...)

Türkiyeli Göçmenin oyunu aldık.. Hatta yaklaşık (..) kadar da bayan Türkiyeli Göçmenin oyunu aldık, buna karşılık ilçemizdeki kadın kollarında kaç tane TC’li kadın var? (...) kadar TC’li erkek seçmenin oyunu da aldık, kaç tane erkek temsilcimiz var ilçe yönetiminde, parti meclisinde veya MYK’da ?

Veya gençlerimiz sabahlara kadar seçim meydanını karışladılar, kaç tane gencimiz genç kotasında görevlendi? Seçim bitti. Atamalar, görevlendirmeler ve benzeri yerlerde kaç tane Türkiyeli Göçmen görevlendirildi ya da?....

Lütfen bana kimse hikaye okumasın, artık alternatifsiz değiliz, herkes aklını başına alsın. Kral çıplaktır ve hepiniz bunu biliyorsunuz ’’ dedi ve bitirdi.. Açıkçası ortamdakiler tümüne yakını mevcut partilerin üyeleri ve ileri gelenleri olmasına rağmen hemen hemen herkes tarafından bu konuşma alkışlandı..

Bu toplantıdan sonra bir kaç arkadaş buluştuk ve konuyu değerlendirmeye çalıştık. Hatta birkaç parti temsilcisine de telefon ile fikirlerimizi bildirmeye çalıştık. Parti temsilcilerinden birbirine çok yakın cevaplar ile karşılaştık zaten. Belli ki yapılan yanlışlıkların ve yaklaşan tehlikenin herkes farkında..

Görünen odur ki dipten gelen bir dalga, Kıbrıs’ta bulunan Türkiyeli Göçmenleri siyasi arenada bir hayli hareketlendirmekte galiba. Burada siyasi partilere düşen görev, üyelerinin istek ve talepleri doğrultusunda politikalar üretip; üyelerine eşit davranarak bütünlüğü sağlamak ve rakiplere seçmen kaptırmamak sanırım.

Anlaşılan şu ki mevcut partiler ve parti temsilcileri aynı yöntemler ile devam edip dipden gelen bu sarsıntıyı tadil etme yoluna gitmezler ise yakın zamanda artçı sarsıntılar yerini kalıcı ve zarar veren büyük depremlere dönüştürecek gibi..

Ancak bir siyasal iletişim uzmanı ve çekirdekten Kıbrıs Türk Siyasetine ömrünü vermiş bir vatandaş olarak şunu görmekteyim ki : Önümüzdeki dönemde, Kıbrıs Türk Siyasetinde bu artçı sarsıntılar tadil edilemeyecek ve çok büyük hareketlilik ile karşı karşıya kalacağız...

Ne diyelim? Siyasetçilerimizin birlik ve beraberliği sağlayabileceği, eşit, adil ve kardeşliğe dayalı bir yönetimin olduğu bir KKTC Umudu ile gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz..

Kaynak: Editör:
Etiketler: KIBRIS, TÜRK, SİYASETİNDE, TÜRKİYELİ, GÖÇMENLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı