Haber Detayı
18 Eylül 2019 - Çarşamba 15:17
 
KAMU HİZMETİ KOMİSYONU KİME HİZMET EDİYOR?
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun ne kadar bağımsız olduğunu derinlemesine tartışmaya açacağını söyledi.
- Haberi
KAMU HİZMETİ KOMİSYONU KİME HİZMET EDİYOR?

2014 yılından beri gerçekleşen mülakat tarihleri çıkardıklarını, bu çizelgeyi çıkardıklarında şok olduklarını söyleyen Çavuşoğlu “Bağımsız olması gereken bir kurumun ne kadar bağımsız olduğunu derinlemesine tartışmaya açacağım. Sabahtan akşama kadar çalışan bir ekibin liderisiniz ve sizi hiç iş yapmayan insanlarla bağdaştırıyorlar” diyerek şunları kaydetti:

 

“Sınavı Eylül’e attılar”

“Göreve geldiğimiz andan itibaren ders kayıplarını gidermek istiyoruz fakat öğretmen eksiği olmaması için  Kamu Hizmeti Komisyonu’na istekte bulunduk ve öğretmen mülakatlarının okul açıldıktan sonra değil de daha erken yapılmasını istedik. Karşımızda bir sürü mazeret ürettiler ve sınavı Eylül’e attılar. En erken 7 Eylül’de sınav yapabileceklerini söylediler. Bunu konuşmamıza rağmen sınavı aniden 14 Eylül’e aldılar. Sebep olarak da ilk defa bize nakil işlemlerinin tamamlanması şartı koydular. Belli ki kafalarında bir kurgu vardı ve bunu uyguladılar”

 

“Öğretmen atamalarını engellediler”

“2014 yılından beri münhallerin ilan edildiği ve sınav tarihi arasındaki maksimum süre 33 gün. 2015 yılında 31 gün, 2016 yılında 28 gün, 2017 yılında 49 gün, 2018’de 44 gün bizim olduğumuz dönemde ise 60 günde sonuçlandırıyorlar. Bize 53 gün bile yapmış olsa biz öğretmenleri Ağustos ayında atamış olacaktık”

 

“Kimin ekmeğine yağ sürüyorsunuz?”

“Bu okullar öğretmensiz açıldığında kimin ekmeğine yağ sürmüş oluyorsunuz bunu irdelemek lazım. Bu sene münhallere başvuran öğretmenlerin denklik meselelerini günlük olarak Kamu Hizmeti Komisyonu’na verdik. Onlarca kez kendilerini aradım ulaşamadım. Defalarca müsteşarımı müdürlerimi kendilerine yolladım fakat sonuç alamadık. Bu ülkenin eğitimindeki kayıpların takım oyuncuları tarafından dengelenmesi gerekir”

 

“Bu ülkeye borçlular”

“Siz siyasileri kamuoyu önünde sadece hükümetler ve bakanlıklar var diye istediğiniz gibi dövdüremezsiniz. Bu ülkenin maaşını alan insanlar, makamlarını tutan insanlar bu ülkeye borçludurlar. Mükellefiyetlerini en iyi şekilde yerine getirmek zorundalar. 7 Eylül’de mülakatı yapacaklarını söyleyip bunuda 1 hafta erteleyip okuların açıldığı güne denk getirmemeliler. Bu kadar bağımsızlık ve özgürlük hiç kimsede olmamalı. Özgürlükler toplumun menfaati için olmalı, toplumun geleceğini engelemek için olmamalı. Başkaları bağımsız davranmıyorsa Çavuşoğlu’nu ve hükümeti dövdürelim açısından bakılıyorsa yanılıyorlar”

 

“Sorunu ek mesai ile çözdük”

“Gelip görev üstlenen akademi öğrencilerine ve destek veren sendikalara teşekkür ediyorum. Şu anda orta eğitimde sınav tarihi yine ileri alındı fakat biz ek mesai koyarak bu işi çözdük. Tabii onlar bunu hiç beklemiyordu. Bu şekilde okularımızda ders kaybını minimize ettik. Hatta normal okul kaybından daha az eksiklik var. Bizi engelemeye çalışan, manşetlere olumsuz şekilde çıkartmaya çalışanları sevindirmediğimiz için seviniyoruz. Eğer biri bu süreci açıklayıp yasal bir dayanağa dayandırmazsa önceki mülakatların tarihlerine, günlerine baktığım zaman burda kesinlikle bize karşı yapılan kasıt olduğunu görüyorum”

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAMU, HİZMETİ, KOMİSYONU, KİME, HİZMET, EDİYOR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı