Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 15:19
 
KamuSen, CTP heyetini kabul etti
• Kamu-Sen Başkanı Metin Atan, CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman başkanlığındaki heyeti kabulünde yaptığı konuşmada “UBP ne zaman iktidara gelse sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü hep kişiye yönelik çabalar içerisindeler. Bizim bazı isteklerimiz var ve bunlar maliyet istemeyen şeyler. Fakat hala çözülmesini bekliyoruz. Dolayısıyla Toplu iş sözleşmesi konusunda tavrımız nettir” dedi.
- Haberi
KamuSen, CTP heyetini kabul etti

“Biz Tufan Erhürman’ı devletin başında görmek isteriz. Çünkü kendisinin duruşu ve bilgisi ile bu ülke için elinden gelen herşeyi yaptığını ve yapacağını herkes gördü” diyen Atan “Gelen gideni aratıyor. Görüyorsunuz hala daha atamalar devam ediyor. Atananlar da liyakata dayalı yapılmıyor. Bayrak sallayan insanlar müdür müşavir yapılıyor. Dışarıda 100 küsür müşavir var fakat sürekli yeni müşavir yaratılıyor. Herkes elini taşın altına koysun deniliyor fakat hiçbir önlem alınmıyor tek önlem çalışanların haklarından kesintiler oluyor” diye konuştu.

Erhürman Mali Protokolden endişeli

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da “Mali Protokol'de bizi endişelendiren meseleler var. Bizim dönemimizde bu endişelerden kaynaklı imzalamadığımız bazı maddeler bu dönemde metnin içine girdi. Bu maddelerin sorun yaratıp yaratmayacağı belli ki mevcut hükümet tarafından düşünülmedi. Bunların başında toplu iş sözleşmesi geliyor.  Toplu iş sözleşmesi bittiğinde o sözleşme dışındaki haklar geçersiz hale gelecek, yeni toplu iş sözleşmesi imzalanana kadar eski hakların hiç biri kulanılamayacak. O zaman idare hiç imzalamayacak ya da kişi mevcut haklardan feragat edecek ve öyle imzalanacak. Bu durum sendikaları zor duruma sokacak” diyerek şunları kaydetti:

Türkiye’de böyle bir durum yok

“Benim bunu sona bırakma sebebim Türkiye'de böyle bir durum yok. Türkiye'de şu an ne varsa ülkemizde de o var. Ben bunu Türkiye’ye anlatabilirdim. Dolayısıyla burada çok ciddi bir hata var. 5 ay içerisinde böyle bir değişiklik yapılacağını söylediler. Bu mümkün değil. Diğer durum da illa Maliye Bakanlığı’nın onayı gerekiyor. Maliye onaylamazsa sendika mahkemeye gidecek ve kazanacak. Kıb-Tek’te mali ayrılmayı biz kabul etmiştik fakat fonksiyonel ayrıştırmaya gerek yok. Biz Kıb-Tek’te profesyonelleşmeye gitmiştik fakat şimdikiler gelip onu ortadan kaldırdırdılar”

Bu gemiyi yürütemeyeceğiz

“Asıl önemlisi gelen para. Bakıyoruz kamuoyuna sızan metinlerde 1 milyar 215 milyon para görülüyor. Fakat herkes 750 milyon geleceğinden bahsediyor. Bu 750 milyonun 675 milyonu savunmaya harcanacak. Geriye kalıyor 75 milyon. Peki soruyorum 75 milyon karşılığında mı bir çok kurumda açılıma gittiniz. Türkiye 2017’de 930 milyon aktardı. 2018’de 485'e düştü. 2019’da biz gidene kadar hiç para yok. Biz gittikten sonra 75 milyon. Bu durumdan şunu görüyorum. Türkiye'nin buraya para aktarmaktaki tarzı ve tavrı değişti. Bunu kötü bişey olarak algılamıyorum. Dolayısıyla bizim artık kendi ayakları üstümüzde durmamız lazım. Bunu yapmazsak 2020'de bu gemiyi yürütemeyeceğiz. Bu CTP'nin politikası değil, halkın politikası olmalı. Dövizin patlamasıyla bu tarafa ciddi bir döviz akışı oldu. Bunun yanında Turizm ve Yüksek öğretim önemli ekonomik faktörler. Bu durumda Türkiye’den gelen para da bizim için bonus olur ve o parayı altyapıya aktarabiliriz”

Gelen gideni aratıyor

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da “Gelen gideni aratıyor. Görüyorsunuz hala daha atamalar devam ediyor. Atananlar da liyakata dayalı yapılmıyor. Bayrak sallayan insanlar müdür müşavir yapılıyor. Dışarıda 100 küsür müşavir var fakat sürekli yeni müşavir yaratılıyor. Herkes elini taşın altına koysun deniliyor fakat hiçbir önlem alınmıyor tek önlem çalışanların haklarından kesintiler oluyor. Biz Tufan Erhürman’ı devletin başında görmek isteriz. Çünkü kendisinin duruşu ve bilgisi ile bu ülke için elinden gelen herşeyi yaptığını ve yapacağını herkes gördü” dedi

Ben Türkiye’ye kızmıyorum

“İşbirliği protokolüyle ilgili olarak ben Türkiye’ye kızmıyorum. Çünkü biz kendimizi yönetemezsek gelip birileri bizi yönetir. Mali İşbirliği Protokolü’nün metnini ben de bekliyorum. Biz de gazetelerden okuyoruz. Bizim beklentimiz bu protokolü hazırlarken bütün paydaşların bir masaya çağrılması ve herkesin görüşünün alınmasıdır. Bizim Toplu iş sözleşmesi ile ilgili çok katı bir duruşumuz olacak. Türkiye’de sürekli Hak-İş'in toplantılarına gidiyoruz ve görüyoruz. Çalışana her türlü hak veriliyor. Nasıl oluyor da Türkiye kendinde uygulanan bir durumu bize hayır bunu yapmayacaksınız diyor. Dolayısıyla kendimizi anlatamadığımızı düşünüyorum” diyen Metin Atan “UBP ne zaman iktidara gelse sıkıntı yaşıyoruz. Çünkü hep kişiye yönelik çabalar içerisindeler. Bizim bazı isteklerimiz var ve bunlar maliyet istemeyen şeyler. Fakat hala çözülmesini bekliyoruz. Dolayısıyla Toplu iş sözleşmesi konusunda tavrımız nettir” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: KamuSen,, CTP, heyetini, kabul, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı