Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 15:19
 
Kıb-Tek’in yakıtını onlar mı temizledi!
Kıb-Tek’e yakıt tedarik eden Mors Ltd’in şartnameye uygun olmayan yakıtı kuruma verdiğinin ortaya çıkması üzerine gözler Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy’a çevrildi. İki bakanın da Kıb-Tek’e verilen milyonlarca liralık zarar karşısında susmaları kafalarda soru işareti yarattı.
- Haberi
Kıb-Tek’in yakıtını onlar mı temizledi!

İddialara göre olay şöyle gelişti: Mors Ltd’in tedarik ettiği yakıtın testleri Kıb-Tek tarafından ODTÜ Üniversitesi labaratuarlarında yaptırıldı. Bu testler  olumsuz çıktı. Testleri değerlendiren jeneratör üretim fabrikası Wartsila kullanılan bu yakıtın makinalara zarar verebileceğini ve kullanılmaya devam edilirse makinalarda oluşacak arızalardan sorumlu olmadığını beyan etti.
İlk testten sonra defalarca yeni yakıt geldi. Mors Ltd.’i aklamak için yeni bir test yaptırılması gündeme getirildi. Daha önce numune alımlarına şahitlik etmesi için davet edilen Mors Ltd. testleri güvensiz kılmak için davete katılmadı. Yeni yakıtı şartnameye uygun olarak getirince tekrar numune alınmasını isteyerek şirket temsilcisini numune alımında hazır etti.
Bu da buda yetmezmiş gibi Kıb-Tek yönetim kurulu üyelerinin karşı çıkmasına rağmen Yönetim Kurulu Başkanı ve kurum genel müdürünün onayı ile numunelerin testlerine uygun olmadığı halde “yakıt şartnameye uygun” raporu çıkarıldı.
Her nedense bu açıklamayı da Kıb-Tek yerine Mors Ltd. yaptı.
Mors Ltd. depolarda olan yakıttan sorumlu olmadığını söylüyor. Fakat 4 yıldır Kıb-Tek’in tüm yakıtını aralıksız tedarik eden şirket, hem yakıttan hem de oluşacak zararların tazmininden sorumludur.
   “Yakıt Temin İhalesi ve Şartnameye uygun olmayan yakıt ile ilgili bir an önce soruşturma başlatılmalı” diyen uzmanlar, sorumluların hesap vermesi gerektiği konusunda birleşiyor.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Kıb-Tek’in, yakıtını, onlar, mı, temizledi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı