Haber Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 20:36
 
KİÜ DE IŞIK ALMA TÖRENİ DÜZENLENDİ
Kıbrıs İlim Üniversitesi’nde Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencileri tarafından Işık Alma Töreni düzenlendi.
- Haberi
KİÜ DE IŞIK ALMA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale, 1854 Kırım Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavi ve bakımını sağlamanın yanı sıra, geceleri kışla koridorlarında sürekli lambasıyla gezerek ve emeğine sevgisini katarak yaralıların kanlı sargı bezlerini değiştirip acısı olan hastaların acılarını dindirmeye çalışmıştır. Bu nedenle sembolik olarak ışığı değerli hocalarımız, aynı yürek ve cesaretle mesleğe adım atacak olan hemşire adaylarımıza vermek için tören düzenlenmiştir.
Düzenlenen törenin açılış konuşmasını Kıbrıs İlim Üniversitesi Prof. Dr. Ahmed Bülent GÖKSEL yaparken ‘Hemşirelik mesleğini seçen herkes, hastalarına gece gündüz ışık vermelidir. Ameliyat sonrasında da acılarını paylaşacak olan sizlersiniz. Mesleğinizi etik ilkeler doğrultusunda ışığınıza ışık katarak yapacağınıza inancım tamdır’ dedi. Her meslek gibi hemşirelik mesleğinin de gönül bağıyla ilişkili olduğunu vurgulayarak öğrencilerine güvendiklerini kaydetti. 
Konuşmanın devamını Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Zeki AVCI üstlendi. ‘’Dünya sağlıklı bir birey ve toplum için mücadele eder. Her devlet bu konuda planlama yapmaktadır.  Hemşirelerimiz hasta tedavisine katkı koymak yanında çağdaş görevleri halkın sağlığını korumak, biliçlendirmek görevlerini de üstlenmişlerdir. Verdikleri ışık aldıkları eğitimin göstergesidir. Işık alan öğrenciler bilgiyi öğrenmeyi kabul ederek bu ışığı sadece mesleğinize değil, hastanızın kalbine, ruhuna ve umuduna da yansıtacaksınız.’’ diyerek Avcı, tüm çabalarının öğrencilerinin gelişimi ve donanımlı birey olmasını sağlamak için olduğunu ifade etti.
İngilizce Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Mira GÖKDOĞAN’da hemşirelikte ışık almanın tarihçesi hakkında bilgi vererek alınan ışığın hemşirelerimiz tarafından iyilik, eşitlik ve bilgileriyle hastalarına hizmet etmeleri konusunda bilgiler verdi.
Türkçe Hemşirelik Bölüm Başkanı Dr. Şengül KUBİLAY; ‘Her zaman temel amacımız bireylere, topluma hizmet etmektir. Bir bilim ve sanat dalıdır hemşirelik. Sürekli değişen ve gelişen sisteme ayak uydurmaktır. KİÜ öğrencisi olma farklılığını göstereceğinize yürekten inanıyorum. Sembolik olarak o ışığı hocalarınızdan alarak mesleğin sorumluluğunu yerine getireceğinizi biliyorum.’ diyerek konuşmalarını sonlandırdı.
Konuşmalardan sonra Sağlık Bilimler Fakültesi Hemşirelik Bölüm Hocaları ellerindeki mumlarla öğrencilerin de mumlarını yakarak mum ışığını ve temsil ettiği bilgiyi, beceriyi ve cesareti  öğrencilerine aktararak

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KİÜ, DE, IŞIK, ALMA, TÖRENİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı