Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 17:58
 
KÜRESELLEŞTİK!
Birkan Kızılkaya yazdı
- Haberi
KÜRESELLEŞTİK!

Hepimizin aynı istekleri, aynı arzuları var. Her şeyin hemen elimizin altında olmasını istiyoruz, rahat büyüdük, üretim nedir bilmiyoruz. 

Nedeni açık, çünkü küresel emperyalizm hepimizi birbirimize benzetti, farklı duyguları yaşamamıza izin verilmiyor. 

Aynı popçuları tanıyoruz, yılbaşı kutlamalarında aynı tepkileri gösteriyoruz, aynı yemek kültürümüz oluştu, en acısı aile yapımız onların istediği gibi şekilleniyor.

Yerelleşme tek çözüm. 

Fakat dünyanın dengelerini gözeterek yerelleşmeliyiz.

Çözüm için ÜRETİM’den başlamak gerek:

Artık, tüketen büyük kitle halindeyiz, tükettik de tükettik. 

Zamanla tüketecek şey bulamayacağız. 

Balık örneği bu metine çok uygun mesela, balık yemek lükslüğün simgesi ya, bu yüzden sınır tanımadan balık yeme isteğiyle, farklı teknolojik aletler kullanarak, balık tutma uğruna balıkları yok ettik, balıklar yavrulamadan  soframıza geldi, hal böyle olunca bu balıklar çoğalamadı. Balıkçı tekneleri ise, sahile ip ile bağlanmış, satılmayı bekliyor. 

Üretmiyoruz!

Yerelleşmiyoruz!

Toprağa dokunmuyoruz!

Küreselleşmenin zehri, kanser olup vücudumuzda yer edindi. Bu kanseri yenmek için, farkındalık yaratmalıyız, biz gençlere büyük işler düşüyor. 

Modayı, elimizin tersiyle itip, elimizdeki telefonların gerçek anlamda işe yaraması adına, üretim tekniklerini geliştirelim ve araştırma yapalım.

Bilgilenelim, bilgilendirelim!

Girişimciye ve üreticiye destek vermek adına, üretimi gözetecek iktidarlar ile işbirliği gerçekleştirip, rızanın ve meşruluğun karşılığının üretim politikası olduğunu seçmen olarak partilere aktarmalıyız. 

Partilerin ideolojileri ve politikaları değerler ve sosyal olgular sonucu şekil almakta.

Yerel üretim devrimi, ancak ve ancak, akıl ile gerçekleşmeli, hoşgörü ile yürümeli ve en önemlisi üretim isteğiyle şekillenmeli.

Üretim için güneş ışığı Allah’tan,  

istek doğrultusunda hareket bizden. 

Belki zor gibi gözüküyor, açık konuşmayı severim, evet zor ama geç değil.

Ne kadar acı bir gerçek, ithal ettiğimiz tohum ve gübreler zehir saçıyor, hasta oluyoruz, sonra dönüp yine tohum ve gübre aldığımız oluşumdan, sözde tedavi adına ilaç satın alıyoruz, bunları satanlar dünyayı yöneten lobilerin şirketleri, sattıkları tohum ve gübreler ile bizim toprağımızın filmini çekiyorlar, toprağımızın kısır olmasına yönelik çalışmalar yapıyorlar, onlara bağlanmamız için elinden geleni bilimsel ve politik çalışmalar ile gerçekleştiriyorlar. 

Yani ilk öncelik tohum ile gübre üretiminin yerelleşmesi.

 

Bilim var ya, onlara bilim, lütfen bizede bir dilim! 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KÜRESELLEŞTİK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı