Haber Detayı
18 Şubat 2019 - Pazartesi 14:51
 
LATİF AKÇA ÖLSÜN !
“Mahkeme devam ediyor, adalet yerini bulacaktır inşallah ama gerekirse ki gerekmeyeceğini düşünüyorum AİHM’e gideceğiz.”
- Haberi
LATİF AKÇA ÖLSÜN !

“Lefkoşa Türk Belediyesi disiplin kurulu kararında Akça’nın görevine son verilmesinin sebebi devamsızlık denilmişti. Akça Hakikat Web Tv de canlı yayında  konuğumuz oldu ve  disiplin öncesi  ve disiplin sonrası yaşadıklarını ilk kez anlattı.                                                                   

Benim Lefkoşa Türk Belediyesine karşı göreve iade  için açtığım mahkemem devam ediyor, iki buçuk yılı geride bıraktık fakat  halen daha mahkemede duruşma görülmedi.                   

Ben belediyeden atıldığım günden bugüne hiçbir televizyon kanalında  açıklama yapmadım. Belediyeden uzaklaştırıldığım dönemde 20’ye yakın dernek benim işten haksızca durdurulduğumu öğrenince belediye başkanını kınayıp belediye binasına gidip  başkana yazı verdiler.Bu yanlış karardan dönün Latif Akça’a görevini iade edin çağrısı yaptılar..                           

Başkan da duruma müdahale edemeyeceğini belirterek  yargıya gidin demişti.                   

 Yargı evet derse, adalete boynumuz kıldan incedir diyerek yapılan çağrıya ilgisiz kalmıştır.        

Başbakan Sn. Erhürman’ın son 1 yıldır başlattığı bir çalışma var; Kamuda işe gidenleri araştırıyorlar. Bunu Personel dairesi ile yapıyor. İlk açıkladığı raporda 300 kişide 87 kişi, ikinci açıkladığında ise 377 kişi de 90 kişi işe düzensiz gitmektedir.                                      

 Giriş-çıkışları ile ilgili eksiklikler ve oradaki aksaklıklarını belirtti. Bu personellerin uyarılması ile ilgili kendi birimlerine, personel şeflerine gerekli talimatları verdiklerini söylediler. Ben ise  Latif Akça olarak bir gün belediyede odamda  otururken idareden bir zarf geldi. Evrakta 2015 yılı ile ilgili eksiklikleriniz vardır. Bu eksiklikler ile ilgili savunma yazmam edildi. Ben de gayet açık yüreklilikle savunmamı yazım, bugüne kadar eksiklerimle ilgili belediye tarafından şahsıma herhangi bir sözlü veya yazılı uyarı olmadığını bu evrağı bir uyarı olarak kabul edeceğimi eğer bir hatamızda  varsa hemen düzeltebileceğim şeklinde yazdım. Tabi belediyede çalışan herkes bilir ben zaten dışarı personeliydim;  altyapı bölümünde, asfalta altayapı ve kaldırımlara kazılara bakıyordum.                                    

Belediye içinde hiç bir işim yoktu . Bu savunma olayından iki hafta evvel  beni emlak bölümüne sürdüler,  ben emlak bölümüne sürüldüm ama görevimi nereye gidersem layiki ile yapacağıma dair sosyal medyada duyurdum. Sayın Başkan o günün akşamı beni saat 18:00 sularında aradı, sorguladı; uygun olmayan bir ağızla sözler sarf etti. Ben Sayın Başkana bu devletin beni okuttuğuna ve altyapıda görevimi en iyi şekilde icra ederken bu konuda kalifiye 5- 6 kişiden birisi olduğumu dile getirdim.

Sn Harmancı ben Başkanım öyle uygun gördüm deyip telefonu kapattı. Lefkoşa’da 10 yıl bu zor görevi  yaptım düşünün arkadaşlar işlemez diye disipline verdikleri  bendeniz,                    

Lefkoşa Belediyesinde en çok mesail alan personellerdendim. Gece gündüz demedik çalıştık. Tabi Emlak benim gibi donanımla bir adamı köreltme yeri idi. Bir asfaltçı emkal bölümünde yapabilirdi çok basit işler vardı ama bir emlakçı bayındırlıkta benim görevimi icra edemezdi tepkim de buna idi.

 

“Şahsıma karşı büyük bir komplo kuruldu..”

Latif Akça, açıklamasına şöyle devam etti: “Disiplin soruşturması öncesi, soruşturma memuru Dervişe Hanım bu konu ile ilgili araştırmasını yapar. Disiplin memuru benim şube amirim   Sn. Cemal Ulunay’a şahsımla ilgili bugüne kadar sözlü veya yazılı herhangi bir uyarı yapılıp yapılmadığını sorar. Şube şefim verdiği cevabında ; Sn. Latif Akça hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında soruşturma memuru olarak tarafımdan istemiş olduğunuz bilgilerle ilgili şubemizde herhangi bir kayıt olmadığını personelin işe giriş-çıkış kayıtlarının insan kaynakları tarafından tutulduğunu ve ilgili personele şahsı tarafından yazılı herhangi bir uyarı yapılmadığını ifade etmiştir.

Soruşturma Memuru Sn Dervişe Ener hanımefendi Belediye Başkanına soruşturma sonrası yazdığı rapordo ‘’ idarenin personelin işe giriş-çıkış saatlerindeki, eksiklikleri için bugüne kadar yaklaşımı maaş kesintisi olmuş ve şube amirlerine toplam saat kesintisi yönünde bildirimler yapılmıştır. Aksine bu bildirimdeki toplam maaş belirtisi yerine  işe giriş çıkışları problem olan personellerin idare tarafından işe giriş çıkışlarını içerecek dökümlerinin şube amirlerine bildirilmesi, şube amirlerinin yönetimlerindeki personellerin çalışmalarını izlemesimde ve şube amirininm yönetimdeki personelin çalışmalarını izleyip izlemediği yönündeki çalışmalarını idarenin daha etkin olacağına vurgu yaparak, Ayrıca Latif Akça yazılı savunmasında görev yerini terk etmediğini belirtmiştir. İnsan kaynakları tarafından işe giriş-çıkış saatleri hariç tutulan, personelin gün içinde binadan ayrılış dökümlerinin , Belediye Personel Yasası bakımından bağlılığı bulunmamaktadır denmiştir. Bu uygulamanın ancak daha ileriki dönemde personel çalışmalarını izlemede personelin şube amirine bildirmesi ve şube amiri, personelin çalışmalarını izlemede idare tarafından izlenmesi ve bu tespitleri ile ilgili uygulamaları belediye personel yasasına dayanarak uygulanması gerekmektedir demiştir.         

Akça ayrıntıları anlatırken kapıdaki bir kızın sözlerine istinaden benim eksikliğim olduğunu idda ettiler. Disiplin sürecinde Avukatım kapıdaki not alan kıza sen hiç mi kapıdan ayrılmazdın; hiç mi yemek yemezdin, hiç mi lavaboya gitmezdin nerden eminsiz Latif Akça’nın eksiklerinden diyor. Kızın cevabi ise Latif bey gelinceye dek gerekirse tutar lavoboya bile  gitmezdim demiştir.

Personelin eksiklikleri insan kaynakları genelgesindeki  2. maddede personelin eksikleri her üç günde bir şube şefine bildirilmelidir ibaresi vardı. Avukatım  disiplin sürecinde sorumluya soruyor; siz genelgedeki gibi eksikleri Latif Akça’nın şubesine gönderdiniz mi ? İnsan kaynakaları sorumlusu hayır göndermedik demiştir. Avukatım yani sizler görevinizi ihmal ettiniz öyle mi diye sorduğunda evet ihmal ettik cevabını almıştır.

Ben bir personel olarak uyarılmadıysam bunun sorumlusu belediyedir. Personel şefim Cemal Bey, herhangi bir eksikliğim olmadığını görevimi ihmal etmediğimi, disiplin sürecinde iyi  bir personel olduğumu dile getirmiştir. Ancak belediye benim eksikliğimi Belediyeler yasasındaki şu maddeye dayandırmaya çalıştılar: “Personel iş yerine mülayim bir süre gelip, izinsiz ayrılıyorsa tam gün eksik sayılır.” Halbuki idda ettikleri giriş çıkışarımda ben belediyeden tamamı ile ayrılmamış 30 dk veya bir saat ya da 45 dk sonra geri gelmiştim.Şunu şöyle özetleyim geri gelip belediyede çalıştığım saate kadar da maaşımı almıştım.                

Bu maddeye yanlı  bakarak 15 dk yi, başka bir gün 30 dk yi,  ya da 1 saati bir gün gibi saydılar. Bir yıl içindeki münferit buldukalrı bu tip idda ettikleri eksikleri gün  saydılar ve  sankide 30 gün hiç işe gelmemişim gibi davranarak görevime son verdiler.                                       

Bu alınan yanlı ve insani olmayan  karar iddia ettikleri münferit eksiklerin  ne olduğunu(banka izni ve dış görev) tek tek ifade etmeme rağmen Belediye disiplini atılma belgeme banka izni var ama sadece  ayın 1’inde geçerlidir yazmışlar. Hiçbir zaman belediyenin maaşı 1’ inde yatmadığı gibi 1000 e yakın personelinde bankaya asla izin almadan gittiğini  ve sadece ayın 1 inde izinsiz bankaya maaş için gidebilirsin yorumunun da farazi olduğunu böyle bir genelgede olmadığını hepimiz biliyoruz. Yılalrdır Herkes bankaya kendine uyan saatte giderdi. Disiplin başkanı  Mustafa Korucunun bu  ifadeleri tamamı ile asılsız ve taraflı idi.  Halbuki Disiplin kuruluna giren memurlar taraf olmamalı idiler.                

Özellikle Soruşturma memurunun araştırması sonrası bu disiplin kuruşlu bile toplanmamalıyıdı. Kasıt içeren bu davranışın sonrası şahsım için başlatılan süreçte Av. Şefik Aşçıoğlu ile anlaştım, o bu işin ön  araştırmasını yaparken  sendikadan bir kişiyi arayarak böyle bir sürecin daha önce 30 kişi için başlatıldığını ve belediyenin geri çektiğini söyleyince benimde konuşmaya şahit olduğum konuşmada sendikacı sen karışma biz o işi bitirdik kellesini aldık diyordu.                                                                                                      

Belediyedeki disiplin soruşturmasına el basmam için Kur’an getirdiler.Bu yaşanan rezillik  bir ilkti. Bunu bana yapan faşist zihniyet Cemal Bulutoğluları döneminde 190 kişi işe gelmeden  maaş alıyor, hırsızlar mafya  belediyenin içine doldu diyenlerdi. Bugün idda ettiklerinin hepsi  belediyede çalışmaya devam ediyorlar. İşe gelmez dedikleri hırsız dedikleri mafyanın adamları dedikleri  Lefkoşa Türk Belediyesindedir. Fakat ben severek yaptığım görevimden atıldım.  Harmancı bu konuda tarafsız olmamış, onlarla bir olmuştur. En çok üzüldüğüm nokta ben işten atıldığım o dönemde belediyede  56 kişiye uyarı yazısı yazıldı, hani nerede anayasanın eşitlik ilkesi? Şahsıma yapılan bu insanlık dışı tavrın sebebi ne idi? Belediyeler yasasında yazdığı gibi ben neden hiç uyarılmadım, kınanmadım, uzaklaştırma almadım ve direk olarak infaz edilerek belediyeden çıkartıldım.

            

Özellikle Başkan ve sendika başkanı Mustafa Yalınkaya elele verip bana bu durumu yaşattılar. İnsan haklarına aykırı faşizanca bir tutumla davrandılar. Disiplin sürecinde şahsıma mülayim davranmadılar. Şahsımı destekleyen bulguları görmezden geldiler.                

İnanıyorum adalet yerini bulacaktır. Bu davada sonuna kadar hakkımı savunacağım  haklı davamı gerekirse AHİM’e  kadar götüreceğim.

Biz aç parasız kalabiliriz, adalet bunun neresindedir 2, 5 yıldır duruşmam başlamıyor.      

Vicdani retçinin mahkemesi 2 günde yapılıp serbest kalabiliyor ama  bizim davamız bir türlü görüşülmüyor.İnanıyorum yüce mahkeme tüm bu delilleri bulguları tek tek değerlendirecektir.  Belediye disiplin kurulunun Latif Akça’lar ölsün yaşamasın tavrına son verileceğine . Belediyeden itibrsızlaştırılşmak için  kasıtlı olarak çıkarıldığıma , belli kişilerin de baskısıyla beni işten durdurduklarını anlayacaklarına inancım tamdır. Bir konuyu daha  net olarak söylüyorum, bu davanın sonrasında bunu bana yaşatan herkes adalet önünde  hesabını verecektir”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: LATİF, AKÇA, ÖLSÜN, !, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı