Haber Detayı
07 Şubat 2019 - Perşembe 18:52
 
MESLEK SEÇİMİ NASIL YAPILIR?
Eğitim Uzmanı Gökhan GÜNEYLİ yazdı
- Haberi
MESLEK SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Aslında sorunun cevabı çok basit gibi görünüyor olabilir. Birçok kişiye göre en iyi meslek, çok para kazanılabilecek meslektir. Birçok kişiden bu cevabı almaya da hazırlıklı olun. Ancak bu cevap bizi belki de 50 yıllık bir mutsuzluğun karanlığına sürükleyecektir. Sevmediğimiz bir mesleğe sahip olmamak için seçimlerimizi doğru yapmak zorundayız.  

Meslek seçimi yaparken önce yeteneğimizi ortaya koyacağımız bir hedef belirlemeliyiz. Çünkü sahip olduğumuz yetenek ile arzumuz birleşince ortaya meslek aşkı çıkacak. Peki, meslek aşkı nedir? Meslek aşkı, 50 yıllık çalışma hayatımızda hiç sıkılmadan o mesleği icra edebilme yeteneğine sahip olmak anlamına gelebilmektedir. Eğer mesleğinize aşık biriyseniz, başarılı birisi oldunuz demektir. Başarılı olduğunuzda ise artık çok para kazanıyorsunuz demektir.

O yüzden meslek seçimi yaparken önce yeteneklerimize bakmalıyız. Yeteneklerimiz doğrultusunda hedefimizi belirleyerek ne yapmak istediğimize karar vermeliyiz. Bu formülü uyguladığımızda hangi mesleği yapmak istediğimizde kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Hedef belirlerken yeteneğimize bakmak zorundayız. Çünkü hedef ile yetenek örtüşmez ise ortaya belirsizlikler çıkar. Mesela pilot olmak istiyorsak yükseklik korkumuz olmamalıdır. Doktor olmak istiyorsak ellerimiz titrememelidir.  Yani işin özeti şu ki yeteneklerimizi bilerek hedefler belirlemeliyiz, başarının altın kuralı budur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MESLEK, SEÇİMİ, NASIL, YAPILIR?,
Yorumlar
Haber Yazılımı