Haber Detayı
07 Mayıs 2019 - Salı 15:05
 
ÖZÇINAR: KKTC’DE ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONUSUNDA BÜYÜK SIKINTILARLA KARŞILAŞILIYOR
Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, KKTC’de çevre temizliği konusunda büyük sıkıntılarla karşılaşıldığını; mevcut Belediyeler Yasası’ndaki bazı eksikliklerden dolayı yerel yönetimlerin çevreyi kirletenlere keseceği cezanın caydırıcı olmadığını ve yasal değişikliğin şart olduğunu kaydetti.
KÜLTÜR Haberi
ÖZÇINAR: KKTC’DE ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONUSUNDA BÜYÜK SIKINTILARLA KARŞILAŞILIYOR

Yazılı açıklamasında, çevreye ve özellikle yol kenarlarına atılan çöplerin yarattığı manzaranın üzüntü verici olduğunu belirten Özçınar, çevre konusunda her bireye sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Sivil toplum örgütlerinin ve çevreye duyarlı bireylerin dikkat çektikleri sorunların toplumu bilinçlendirdiğini fakat ne çevre kültürü, ne de duyarlılığın arzu edilen noktada olduğunu ifade eden Özçınar, açıklamasında şunları kaydetti:

“En basit örnekle, seyahat ederken, bazı duyarlı yurttaşlarımızın yaptığı gibi çöplerimizi araçlarımızda muhafaza edip, varılan noktada çöp kutularına atabiliriz. 

Bu davranışımız, çocuklarımıza da çevre bilincini küçük yaşta kazandırmamıza büyük katkı sağlayacaktır. Sadece okulda öğretmenleri tarafından verilen eğitim değil, örnek alarak  büyüdükleri anne-baba ve büyüklerinin telkinlerinin de büyük bir önem taşıdığını vurgulamak isterim”.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZÇINAR:, KKTC’DE, ÇEVRE, TEMİZLİĞİ, KONUSUNDA, BÜYÜK, SIKINTILARLA, KARŞILAŞILIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı