Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 18:02
 
ÖZERSAY’IN İŞİ HİÇ KOLAY DEĞİL
Cüneyt Oruç yazdı...
- Haberi
ÖZERSAY’IN İŞİ HİÇ KOLAY DEĞİL

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaştıkça öyle hamleler yapıyor ki, sonunda ne olacağını biz de merakla bekliyoruz.

Önce şunu peşin peşin söyleyelim. Sayın Özersay, her ne kadar Cumhurbaşkanlığı seçiminde doğal aday gibi görülse de bu karardan son anda vazgeçeceğini düşünenler çoğunlukta. Neden mi? Çünkü Özersay’ın cumhurbaşkanlığı seçiminde alacağı oy, son genel seçimde HP’nin aldığı oyun çok altında kalırsa, sadece Özersay’ın liderliği değil HP’nin hükümetteki konumu da tartışmaya açılır.

Bir başka ifadeyle cumhurbaşkanlığı seçimi bir güven oylamasına dönebilir. Bu tehlikeyi gören Sayın Özersay, elbette merkez sağın ortak adayı ya da hiç olmazsa UBP-HP hükümetinin ortak adayı olarak seçime gitmek istedi. Bunun için de önemli hamleler yaptı.

Önce Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığının kaldırılması başta olmak üzere UBP içinde adaylığına muhalefet edenlere gözdağı verdi. Ancak DP’de Genel Başkanlığı bırakan Serdar Denktaş’ın cumhurbaşkanı adaylığına hazırlanması planları bozdu.

Özersay, merkez sağın en güçlü adayı olmak için ikinci hamleyi de bugünlerde Serdar Denktaş’a yapıyor. HP lideri, dörtlü koalisyon döneminde Serdar Denktaş’ın oğluna kiraladığı araziyle ilgili şunları söyledi: “Serdar Denktaş oğlu için Bakanlar Kurulu’na belge getirdi. Biz bu işin uygun olmadığını fırsat eşitliğine zarar vereceğini söyledik. Bu süreci durdurduk.

Ama bize gelen başka bilgiye göre, Serdar bey bakanlık yetkilisi ile kendi oğluna bu arazileri kiraladı. Bu durum bizde bir güven bunalımına neden oldu. Serdar Denktaş’a başka neleri kiraladınız dedik, görmek istedik. Getirilen dosya içerisinde başka kiralamalar da olduğunu gördük. Serdar bey bazı belgeleri bizden sakladı. Serdar beyin oğlunun şirketine 100 dönüme yakın arazi kiralandı.

Devletin zarara uğratıldığını düşünüyorsak Serdar Denktaş’ın da dokunulmazlığının kaldırılması için gerekeni yaparız.” Tam bu sırada Sayın Özersay’a elbette sormak gerekiyor.

Bunca zaman neden beklediniz? Cumhurbaşkanlığı seçime beş kala bunları konuşmaktaki asıl amacınız ne? Mesele gayet basit aslında. Sayın Özersay, önce cumhurbaşkanlığı için adaylık ihtimali olan Hüseyin Özgürgün’ü safdışı etti. Şimdi de Serdar Denktaş’ın peşine düştü.

Özersay, Serdar Denktaş’ın dokunulmazlığının kaldırılması gündeme gelir mi sorusuna, “Devleti zarara uğrattığını görüyorsak gereğini yapar dokunulmazlığının kaldırılması için adım atarız...” diyerek aslında şunu söylemektedir. “Serdar aday olma, yoksa fena olur...”

Peki Denktaş aday olmasa bile merkez sağdaki adaylık yarışında Özersay istediği gibi at oynatabilir mi? Sanmıyorum.

Çünkü hiçbir akçeli işe bulaşmayan ve bu konuda sıkıştırılmayacak tek aday olan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı adaylığını çoktan ilan etti. UBP ise cumhurbaşkanlığını altın tepside Özersay’a sunmaya hiç de niyetli değil. O yüzden Denktaş’ı da Özgürgün gibi safdışı etse de Özersay’ın işi hiç de kolay değil. Bizden söylemesi...

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZERSAY’IN, İŞİ, HİÇ, KOLAY, DEĞİL,
Yorumlar
Haber Yazılımı