Haber Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 18:02
 
RUM İSTEKLERİNE GÖRE BİRLEŞİK KIBRIS HELENİZİMDİR
Güven ARIKLI ile “Günaydın Hakikat”in konuğu olan KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre önemli açıklamalarda bulundu.
- Haberi
RUM İSTEKLERİNE GÖRE BİRLEŞİK KIBRIS HELENİZİMDİR

Güven ARIKLI ile “Günaydın Hakikat”in konuğu olan KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre önemli açıklamalarda bulundu.

Arıklı'nın "Neden diğer yetkili temsilciler şehit anmalarına katılmıyor?" sorusunu yanıtlayan Töre "Çok üzücü bir şey bu, şimdi bunlara yeni bir isim taktılar “yerel anma etkinlikleri” adı altında bu işleri kaymakamlıklar veya dernekler bazı yerlerde organize ediyor şehitleri anma, ulusal direnişi anma günlerini ve bunu bahane ederek devletin birçok makamı yerel anma etkinliğidir, diyerek katılmıyorlar. Aslında devlet töreni yapılması gereken birçok tören vardır" dedi, şunları kaydetti:

 

"KKTC devletine sahip çıkma konusunda bile  bir çok siyasi suskun kalıyor ve cesaretini bile dile getirmiyor çünkü öyle bir hale geldi ki yaşasın KKTC derseniz yaşasın ulusal mücadelemiz derseniz sanki ırkçısınız, aşırısınız Kıbrıs’ta barışı engelliyorsunuz, fanatik ve aşırısınız yani Rum her türlü ENOSIS faaliyetini, Helenizm faaliyetini ve her türlü kilise emri altında birçok faaliyetini yürütüyorlar ama bizim tarafta her türlü vatan, ezan, millet, bayrak, şehitlerimiz, mücahitlerimiz ifadelerini kullandığımız zaman müthiş bir saldırıya maruz kalıyoruz maalesef birçok siyasimizde bunları kullanmaktan aciz kalıyor fazla konuşmuyor, bazen en yakın arkadaşların tarafından da buna maruz kalabiliyorsun ve bunları konuştuğun için barış düşmanı sayılıyorsun"

 

"Oysa onlar her türlü vicdani ret yasasını çıkarıyor, Türk ordusunu işgalci gösterip KKTC devletini sahte devlet gösteriyorlar mesela Niyazi Kızılyürek şimdi Avrupa parlamentosuna aday oldu ben akçaya gitmiştim Akçaylıdır kendisi de kahvede kağıt oynardı bende Denktaş beyin posterlerini vermiştim ne yapıyorsunuz falan diye sorular soruldu bende Akçayı uğraşıyoruz Rumca çevrilmesin ismi Akçay olarak kalsın ismi dedim o da olur mu öyle şey zaten Akçay değildir ismi başka bir şeydir dedi ve Rumca ismini söyledi" diye konuştu.


Arıklı'nın sorusu üzerine "BRT'ye çok seyrek çıkıyorum davet de edilmiyorum, vicdani redde evet diyenler sürekli çıkarılıyor ama buna hayır diyenler neden çıkarılmıyor? Bugün Bayrak Radyo Televizyon Kurumu kaybedilmiş bir kurum durumundadır. Oradaki neredeyse bütün programlar Birleşik Kıbrıs, Federal Kıbrıs, Vicdani Redde destek şeklindedir. Niyazi Kızılyürek gidip aday olmuşsa evet doğrudur gibi yaklaşımlar sergilenmesi çok üzücü bir durum, milli mücadeleyi erezyona uğratacak çok faaliyetler yapılıyor BRT’nin içinde onun için biz iç mihraklar ciddi bir hareket halindedir diyoruz bu hükümet döneminde" diyen Zorlu Töre, daha sonra söyle dedi:

 

"Dışarıda yaşanan süreçte gayet açık, bir takım dayatmalar devam ediyor örneğin doğal gaz konusunda dünyanın takındığı bazı tavırlar var ve burada hem KKTC’yi hem Türkiye’yi sıkıştırma ve daha fazla tavizler verilmesine imkan sağlamak için sıkıştırılıyor ama Türkiye bunların hepsine rest çekiyor Türkiye 15 Temmuz'u atlatmıştır. Darbe girişimi Türkiye’yi ele almayı amaçlamıştır ama Türkiye onu da atlatmıştır"

 

 

"Garantilerin olmadığı bir bağımsız Kıbrıs Avrupa birliği içerisinde bir devlet istiyorlar Çipras da bunları söyledi. Haritada Annan planından fazla bir şey değişmemekte. 58 yerleşim yeri Rumlara bırakılacak" diye konuşan Töre "Böyle bir anlaşma sağlanırsa tarım bölgeleri ve portakal üretiminin olduğu bölgelerin tamamı Rumlara verilecek aksi halde anlaşma olmaz. Çözüm ancak böyle olacak kendi kendimizi kandırmayalım. Rumların bize Uluslararası ortaklık hakkımızı vereceği söyleniyor fakat bizim uluslararası ortaklık hakkımız zaten vardı fakat bunu bizden çalın yine Rumlardı. 1974 Türkiye’nin ilk müdahalesi değildi öncesinde de Türkiye yardımlarıyla Rum baskıları hafifletilmişti. Biz Kıbrıs Cumhuriyeti ortaklığından çıktıysak bunun sorumluları Rumlardır ve biz zaten Uluslararası bir ortaktık ama bunu yine Rumlar gasp etti ve ayrılmak zorunda kalarak kendi devletimizi kurmak zorunda kaldık dünyanın bizim devletimizi tanıması gerekirdi devletimizi tanımayan dünya adaletsizlik yapıyor" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: RUM, İSTEKLERİNE, GÖRE, BİRLEŞİK, KIBRIS, HELENİZİMDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı