Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 17:37
 
SERTOĞLU: SEÇİM OLDUĞU İÇİN KONUŞMADIK, ARTIK KONUŞABİLİRİZ
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu basın açıklaması yaparak eleştirilerde bulundu. Sertoğlu, "Bu sistem değişmezse bu yıl futbol oynanamaz. Bunları konuşacak muhatap yok” dedi.
SPOR Haberi
SERTOĞLU: SEÇİM OLDUĞU İÇİN KONUŞMADIK, ARTIK KONUŞABİLİRİZ

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF) Başkanı Hasan Sertoğlu Ahmed Sami Topcan Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısı ile futbolun devamıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Sertoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın Spor Dairesi’ne spora geri dönüş için verdiği kurallar listesine atıfta bulunarak; “Bu yıl futbol oynanır, oynanmaz, ileriki günlerde belli olacak. Ama bu sistem değişmezse oynanamaz. Bunları konuşacak muhatap yok. Bir süre daha her şey askıda kalacak. Gidişat o yönde” dedi.

Temaslı takibin futbolun devamı için kalkması gerektiğini ancak futbol için bunun özellikle yapılmasının zor olduğunu daha önce de söylediğini belirten Sertoğlu, Sağlık Bakanlığı ile ilgili olarak “Amaçları net, bir şekilde futbol oynamayın, size oynamayın diyemeyiz ama korkarız, siz çıkın karar alın şeklinde ima ediyorlar. Oynatmayacaksanız çıkıp erkek gibi biz bu ülkede 3-5 ay daha bu sistemi değişemeyiz, takım sporlarını açamayız diyeceksiniz. Bu kulüplere yazık günahtır” dedi.

Sertoğlu TC Lefkoşa Büyükelçiliğinin kendilerinden habersiz kulüplere yaptığı yardımla ilgili olarak “Seçime 3 gün kala sen 100 kusur kulübe yardım yapıyorsun ve bir telefon açıp Hasan başkan biz uygun gördük ve kulüplere yardım yapıyoruz demiyorsun. Ben bir şey mi diyecektim? Ama seçim öncesi alelacele, habersiz yardım yapılması KTFF’ye büyük saygısızlıktır. Bundan sonra benden saygı beklemesinler” açıklamasını yaptı.

SERTOĞLU: SEÇİM OLDUĞU İÇİN KONUŞMADIK, ARTIK KONUŞABİLİRİZ

“Uzunca bir süre konuşmadık. Konuşmadığımız için bazı arkadaşlar bizi eleştirdi ama ülkede bir seçim ortamı vardı ve bizim söyleyeceklerimiz seçimde lehte ve aleyhte kullanılabilirdi. Seçim bitti, artık konuşabiliriz” diyen KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu, “Spor Dairesi’nde 4 federasyon başkanımızla birlikte toplantı yaptık. Onu gördükten sonra burada her şeyi açık yüreklilikle, şeffaf bir şekilde konuşmak için basın toplantısı düzenledik. Basında Sağlık Bakanlığı Müsteşarı’nın demeci oldu. Onu duyan antrenmanlara başladı. Yalan yazıldı, yanlış yapıldı demiyorum. Kimseyle kavga etmeye gelmedim” dedi.

“CUMHURBAŞKANI GHE KULÜBÜNDE BİZ İSTERİZ SERTOĞLU İSTEMEZ DEYİNCE HER ŞEY ALEVLENDİ”

“16 Eylül’de ben bir basın açıklaması yaptım. Sonrasında olanlar oldu” diyen Hasan Sertoğlu, “Futbolumuza dokunma, geri ver denildi. Eski başbakan, şimdiki Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın GHE kulübüne gitmesi ve müsteşarını arayıp biz oynanmasını isterik, Sertoğlu istemez demesinden sonra alevlendi her şey. Ben de o gün madem istersiniz oynansın, buyurun oynansın dedim” ifadelerini kullandı.

“BİR AY OLDU, YAZIMIZA SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN YANIT YOK”

“22 Eylülde Sağlık Bakanlığına yazı yazdım. Bugün 20 Ekim. Bir ay geçiyor. Futbol binlerce insanı ülkede ilgilendiren spor dalı olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’ndan KTFF’ye bugün yanıt gelmedi” diyen Sertoğlu, “Spor Dairesi’nin yaptığı görüşmeler normalde KTFF’yi çok fazla ilgilendirmez. Özerk yapımızda kendi kendini idare eden, genel kurullarda kararlarını alan bir sivil toplum örgütü ve markadır. KTFF size bir yazı yazar, bu kadar ciddi bir mesele de vardır, bir cevap vermek zorundasınız. İki gün sonra bir ay dolar. 30 gün sonra cevap gelmezse yasal şikayetimizi yapacağız. Bu cevabı vermek zorundadır Sağlık Bakanlığı” dedi.

“TEMASLI TAKİP SİSTEMİNİ ÖZEL OLARAK KALDIRMA MECBURİYETİNDE DEĞİLLER AMA BUNU SÖYLEMEK ZORUNDALAR”

“Ben Genel Kurul’da da söyledim. Sağlık Bakanlığı bize temaslı takip sistemini özel olarak kaldırma mecburiyetinde değildir. Ama bunu söylemek zorundadır” şeklinde sözlerini sürdüren Sertoğlu, “Dünyada futbol nasıl oynanır, ben yazdım ve açıkladım, buyurun yapın dedim. Daha bir şey yok, yapamadılar. Dün Spor Dairesi’ndeki toplantıda gördük ki temaslı takip sisteminden kesinlikle vazgeçmiyorlar. Biraz yumuşattılar. Bugün o da bir muamma. Bize bu yazıyı verdiler ve dediler ki basınla paylaşmayın. Beni basından birçok arkadaş aradı, ben kimseye bir şey demedim. Bugün basında çıktı” dedi.

“ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN ARKADAŞLARIN HALİ NE OLACAK?”

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Pozitif vaka çıkarsa takım bir yere alınır, orada antrenmanlar maçlar devam edilir. Ayrıca ailesi karantinaya alınır. Özel sektörde çalışan arkadaşların hali ne olacak? Bu vakalar illa ki çıkacak. Dört günde yaşadığımı söyleyeyim; minimum 700-800 kişi ile temas ettim. Stres yaşadım. Bir saat Maliyedeydim Cuma günü. Toplantı yaptık dün bir odanın içinde. Çıktık toplantıdan, iki saat sonra federasyon başkanlarımızdan birini temaslı olarak aldılar. Biz bu arkadaşın test sonucu çıkana kadar ciddi stres yaşadık. Allaha şükür negatif çıktı. Bunlar gerçeklerdir. Ortamımız budur.”

“İŞ, AŞ DURURKEN FUTBOLA AYRICALIK YAPAMAZSINIZ”

“Ekonomik değeri ciddi şekilde ülkeye yansıyan iş yerlerinde bu sistem varken, bize futbola bu ayrıcalığı zor yaparlar dedim. Yaparlarsa o insanlara haksızlıktır. İş, aş dururken, futbola ayrıcalık yapamazsınız. Ben bunları söyledim, en sonunda yalancı oldum” diyen Sertoğlu, “Üç ay sonra herkes benim dediğime geldi. Ben bunun böyle olacağını bilirdim. Bizim ülkemizde seçim dönemlerinde her şeyin söylenmesi alışkanlıktır. Seçim bitince gerçeklerle yüzleşiriz. Biz dün yüzleştik. O yüzden kulüp başkanlarına sezonu açmayın, ben size süre vereceğim dedim. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu antrenman yapabilirsiniz dedi, biz öyle olunca bir şey demedik. Ama kulüplerimize masraf yapmayın dedik” şeklinde konuştu.

SİSTEM DEĞİŞMEZSE FUTBOL OYNANMAZ. BİR SÜRE DAHA HER ŞEY ASKIDA KALACAK”

“PCR testlerini kulüpler kendileri yapacaklar. Temaslı takip sistemi kesinlikle kalkmayacak. Maçlar seyircisiz oynanacak. Otobüslerde mesafeli gidilecek, hijyen kurallarını okudunuz. Bizim ülkemizde bunu yapabilecek kulüp yoktur” diyen Sertoğlu, “Ama bütün futbolu bir iki kulübün ensesine asamayız. KTFF olarak ben de bunları karşılayamam. Bu yıl futbol oynanır, oynanmaz, ileriki günlerde belli olacak. Ama bu sistem değişmezse oynanamaz. Bunları konuşacak muhatap yok. Bir süre daha her şey askıda kalacak. Gidişat o yönde. 33 kulüp karar aldı ve dedi ki protokolün yapılması ve futbolun oynanması için tam yetki verdi. O zaman gelsinler protokolü yapalım. Bu yetki bende olduğu sürece bir daha genel kurul toplamam” ifadelerini kullandı.

"AMAÇLARI NET, BİZ DURDURAMIYORUZ, SİZ DURDURUN DİYORLAR”

Kulüpler Birliği’nin Çarşamba günü toplanarak Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kuralları görüşeceğini belirten Sertoğlu, “Futbolu başlattık mı durduramayız. Bunun garantisini veremeyiz dediler. Amaçları net, bir şekilde futbol oynamayın, size oynamayın diyemeyiz ama korkarız, siz çıkın karar alın. Yok arkadaşlar, oralarını geçtik iki ay önce. Ben bir yıl askıya alabiliriz demiştik. Oynatamazsınız çıkıp erkek gibi biz bu ülkede 3-5 ay daha bu sistemi değişemeyiz, takım sporlarını açamayız diyeceksiniz. Bu kulüplere yazık günahtır. Diğer federasyon başkanımız da benimle aynı fikirdedir. Bu sistemle liglerin devam edilemeyeceğini belirttiler” dedi.

“SPOR DAİRESİ’NDE FUTBOLUN BAŞLAMASIYLA İLGİLİ BEN BİR IŞIK GÖRMEDİM”

“Devlet ortaya bir şey koyması lazım. Şu anda maddi ve manevi, yasal olarak da biz takım sporları ile ilgili bir hamle yapamayız. 2-3 ay daha beklememiz lazım” diyerek sözlerini sürdüren Sertoğlu şunları belirtti: “Bu dünyanın sonu değil. Herkes sabretsin. Daha sonra en güçlü şekilde döneriz. Bu şekilde birilerinin bir şey söylemesi lazım. Çocuk oyuncağı mı bu? Devlet adamları verdikleri kararlarda tutarlı olacak. Ben kime güvenip 32 kulübe çıkın başlayın diyeceğim. Kulüpler batarsa 3 yılda da kendimize gelemeyiz. Futbolun başlamasıyla ilgili ben dün bir ışık görmedim, görmeyeceğimi de bilirdim. Hiçbir şey olmadı.”

“TC ELÇİLİĞİ YARDIM YAPARKEN BANA SORMADI, BENDEN SAYGI BEKLEMESİN”

KTFF Başkanı Hasan Sertoğlu şu şekilde sözlerine devam etti: “10 yılı geçtim, özellikle son dönemlerde TC Büyükelçiliği’nden futbol kulüplerine yardım istedim. Koordinasyon Ofisi meselesi vardı. 31 federasyon imza koydu, ben koymadım. O zaman üyelerimizde destek veren de vardı, karşı çıkan da, ondan dolayı imza koymadım. Dönemin Başbakanı Hüseyin Özgürgün bana imza koyman lazım dedi. Koymayacağım dedim. O günden sonra Koordinasyon Ofisi başına geçen arkadaş bana bir düşmanlık besledi. Olabilir. Ben bunu engellemişim gibi de görebilir ama KTFF, Hasan Sertoğlu’nun babasının malı değildir. KTFF bir markadır. Bu markayı hep birlikte yaptık. Seçime 3 gün kala sen 100 kusur kulübe yardım yapıyorsun ve bir telefon açıp Hasan başkan biz uygun gördük ve kulüplere yardım yapıyoruz. Ben bir şey mi diyecektim? Keşke her zaman yapsanız bu yardımları. Ama seçime bir gün kala bu kurumun başkanından habersiz alelacele alarm varmış gibi yardımın yapılmasıyla KTFF’ye ciddi bir saygısızlık yapmış olsun. Bundan dolayı da benim saygımı bundan sonra beklemesin. Saygı da gösterilmezse bizden de saygı beklemesin.” dedi

Sertoğlu sözlerinin sonunda “Futbol dünyada oluşturulan şartlarla devam etti. Bizde de aynı şartlar oluşturulursa yarın başlatırız. Öngörüm yılbaşına kadar açılım olmayacak. Ama memlekette hükümet değişmesi halinde belki de daha erken başlayacak” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SERTOĞLU:, SEÇİM, OLDUĞU, İÇİN, KONUŞMADIK,, ARTIK, KONUŞABİLİRİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı