Haber Detayı
08 Mayıs 2019 - Çarşamba 16:54
 
SEVGÜL ULUDAĞ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDE SÖYLEŞİYE KATILDI...
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin “3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü” etkinlikleri, 2019 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen araştırmacı gazeteci Sevgül Uludağ'ın söyleşisi ile devam etti. Gazeteciler Birliği’nden verilen bilgiye göre, Yenidüzen gazetesi yazarı Uludağ, söyleşisinde, kayıp kişilerin hikayelerini dile getirdi, araştırmaları sırasında yaşadıklarını anlattı.
KÜLTÜR Haberi
SEVGÜL ULUDAĞ GAZETECİLER BİRLİĞİ’NDE SÖYLEŞİYE KATILDI...

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, sadece kazılar sonucu bulunan kemikleri ailelerine iade ettiğini belirten Sevgül Uludağ, “Ancak yakınlarının başına ne geldiğini bizden öğrenirler, hikayelerini bizden dinlerler” dedi.

Tamamen gönüllü insani bir misyon olarak bu işleri yaptığını belirten Uludağ, bu süreçte, çok ağır tehditler aldığını söyledi. Sevgül Uludağ, “travmalarla, katliamlarla uğraşıyoruz. Gece ağlıyordum ama sabah Anka Kuşu gibi uçmam, tekrardan başlamam gerekiyordu” şeklinde konuştu; ailesinin kendine destek olduğunu belirtti.

“İncisini Kaybeden İstiridyeler”in ilk kez 2002’de Yenidüzen’de yayımlandığında tabuları yıkması gerektiğini ve tam da bu nedenle çok saldırı aldığını ama yılmadığını söyleyen Uludağ, kendi kaybını aramayan tek toplumun belki de sadece Kıbrıslı Türkler olduğunu belirtti, “Çünkü dönemin liderliği onlara ‘biz onları hadise kurbanı, şehit olarak kabul ediyoruz’ demişti” şeklinde konuştu.

Kıbrıslı Rumların da sadece kendi kayıplarını bildiğini, Türklere ne olduğunun onlardan saklandığını ifade eden araştırmacı-gazeteci Uludağ, kayıpların hikayesini öyküleştirmenin her iki taraftaki tabuları yıktığını, ailelerin bir kısmının kayıplarına kavuştuğunu söyledi.

Sevgül Uludağ, 2006’da “Anlatılmamış Öyküler” yazı dizisine başladığını, kendi cep telefonundan İhbar Hattı kurduğunu; arayanların adını almadığını sadece öykülerini dinlediğini anlattı.

Ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerine çeşitli eğitimler verdiklerini dile getiren Uludağ, öğrencilerin, tarihi ve tarih kitaplarını sorgulamayı kayıp yakınlarından öğrendiklerini belirtti.

“İnsan olduğumuzu, benzer acılar yaşadığımızı bilebilmek adına ailelerin bir araya getirilmesi gerektiğini” dile getiren Uludağ, eğitimin çok önemli olduğunu, iki toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’nin yapmış olduğu çalışmalar kapsamında barış kültürü anlayışından yolan çıkan “Imagine” eğitim programı gibi projelerin arttırılması gerektiğini ifade etti.

“Bu acıyı torunlara bırakmayalım. Yakınları yaşarken kayıpları bulalım” diyen Uludağ, kayıp şahıslarla ilgili bilgisi olanların kendisine ya da 181 ihbar hattına başvurması çağrısında bulundu.

Sevgül Uludağ, bir süre önce, Kanada’nın York Üniversitesi öğretim üyesi Anna Agathangelu tarafından Norveç Nobel Komitesi’ne “2019 Nobel Barış Ödülü”ne aday gösterilmişti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEVGÜL, ULUDAĞ, GAZETECİLER, BİRLİĞİ’NDE, SÖYLEŞİYE, KATILDI...,
Yorumlar
Haber Yazılımı