Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 09:22
 
SURİYELİ MÜLTECİLER VE TÜRKİYE GERÇEĞİ
Necmettin İşkey Yazdı..
- Haberi
SURİYELİ  MÜLTECİLER VE TÜRKİYE GERÇEĞİ

Yüzlerce yıldır yardım severliği ile bilinen ve övünen Anadolu Milleti, yanı başındaki Suriyeliler ile ilgili sınava tabi tutulmuştur.

Bir tarafta zulme karşı gelip,  Muhacire Ensar gibi davranan insanlık bilinci, diğer tarafta günde beş vakit namaz kılıp, kurbanını düzenli kesen,  her sene Umresine giden,  her gün dünyadaki mazlumlara dua eden,  ancak Türkiye’deki Suriyeli mazlumlara karşı sessiz kalan modern Müslüman modeli.

Küçük kasabanın birinde, bir caminin tam karşısında arazisi olan bir gayri Müslüm , arazisi üzerine bir meyhane inşa etmeye karar vermiş.

İmam ve cemaat buna şiddetle itiraz etmişler, ancak mal sahibinin kendi arazisi üzerine nasıl bir iş yeri açacağına da yasal olarak karşı çıkamamışlar.

Tüm cemaatin tek yapabildiği şey, imamın öncülüğünde bu meyhane için hergün beddua etmekten öteye geçememiştir.

İnşaat ilerlemiş ve açılışına birkaç gün kala her nasılsa şiddetli bir yıldırım düşmesi sonucu meyhane yerle bir olmuştur.

Caminin cemaati bu olaydan duydukları büyük memnuniyeti saklamaya gerek görmemişler, ancak meyhane sahibi adam, cami imamının ve cemaatin direk veya indirek olarak bu hasardan sorumlu oldukları iddiası ile camiye karşı tazminat davası açmışlardır.

Cami imamı ve cemaat, savcılığa verdikleri savunmalarında bu konuda herhangi bir şekilde sorumlu tutulmalarına şiddetle itiraz etmişler. Ancak bu olayın kendi dualarından dolayı meydana gelmiş olabileceği iddiasını da kabul etmemişlerdir.

Gerekli tüm belgeler tamamlanıp mahkemeye günü geldiğinde hakim dosyayı dikkatle incelemiş ve taraflara dönüp:

"Bu konuda nasıl bir hüküm verebileceğimi bilmiyorum," ....Ancak dosyadaki tutanaklara bakarsak ortada tuhaf bir durum var; Taraflardan birisi duanın gücüne inanan meyhane sahibi bir gayri Müslüm, diğeri ise duanın gücüne kesinlikle inanmayan bir imam ve cemaati..

Tabi tutulmuş olduğumuz bu sınavı kazanabilenlerden olabilmek umudu ve duası ile..

Kaynak: Editör:
Etiketler: SURİYELİ, , MÜLTECİLER, VE, TÜRKİYE, GERÇEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı