Haber Detayı
04 Ağustos 2019 - Pazar 10:11
 
TERFİLERDE KÖKEN, LİYAKATIN ÖNÜNE GEÇMEMELİDİR
Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkan Yardımcısı Azer Özkan basın bildirisi yayınladı
- Haberi
TERFİLERDE KÖKEN,  LİYAKATIN ÖNÜNE GEÇMEMELİDİR

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Yüksek Değerlendirme kurulu, GKK Komutan Yardımcılığına 3 adaydan biri olan Albay İbrahim Dağman'ı atamıştır.

Güvenlik Kuvvetleri gibi gözbebeğimiz olan bir kurumda atamaların ehliyet ve liyakata göre yapılması elbetteki çok önemlidir. Askerlikte subaylarımız en önemli kriter olan "Kurmay" lık sınavını geçebilmek için gece gündüz çalışırlar. Terfi ve atamalarda en önemli kriter Kurmaylıktır.

GKK Komutan Yardımcılığına atanacak 3 adaydan 2 tanesi Kurnay iken, Kurmay olmayan Sayın İbrahim Dağman' ın bu makama atanması kamu vicdanını yaralamış ve Kurulun atamada liyakata değilde,  adayların doğum yerleri ve kökenlerine bakarak değerlendirme yaptığı  izleniminin doğmasına yol açmıştır.

Geçmişte de benzer bir olay yaşanmış, Tuğgeneralliğe atanması gereken Kurmay Albay Mehmet İneci bu makama atanmayarak, mevcut komutanın görev süresi bir yıl  uzatılarak Sayın İneci Albay emekli edilmişti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Akıncı, Yüksek Değerlendirme Kurulu Başkanı olarak bu konuda kamuoyuna bir açıklama yapmak durumundadır. Kurmay olmayan Sayın Doğanay'ı diğer 2 Kurmay Albaydan öne çıkaran kriter nedir. Kurmaylık atamalarda, doğum yerlerinin önüne geçiyorsa o zaman bazı subayların Kurmay olabilmek için boşuna gayret göstermesine gerek yoktur. Bunun önceden ilan edilmesi "Irkçı" bir tavır olsa da en azından hukuki  bir tavır olur. Herkes de haddini hukukunu bilir. Aynı durum Hakim ve Savcılık kurumları içinde geçerlidir.

Bizim bu serzeniş ve itirazımızın Sevgili ibrahim Dağman'ın şahsı ile alakalı olmadığını, Sayın Dağman'ın bu görevi layıki ile yapacağına inandığımızı herkesin bilmesinde büyük fayda görüyoruz.

YDP olarak biz, yarım asır önce buraya gelen, burada doğan, büyüyen, okuyup makam ve mevki sahibi olan, bu ülkeye "Vatanım" diyerek  samimiyetle hizmet eden bazı kişilerin, doğum yerleri dolayısı ile hakkı olan yerlere gelememesine itiraz edip, kamuoyunun dikkatini bu anomaliye çekmek istiyoruz.

Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcımız Sayın Dağman' a bu görevinde üstün başarılar diliyor, kendisini tebrik ediyoruz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TERFİLERDE, KÖKEN,, , LİYAKATIN, ÖNÜNE, GEÇMEMELİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı