Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 10:43
 
UBP EN BÜYÜK PARTİDİR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu Hakikat Web TV’de Güven Arıklı’nın hazırlayıp sunduğu Günaydın Hakikat programına konuk oldu “Biz parti olarak parti meclisi tüzük gereği oturup değerlendirir. Vereceği karar doğrultusunda aday çıkar. UBP bugün tüm KKTC beldelerinde organize olmuş, örgütleriyle çalışan en büyük partidir. Şu an seçim olsa tek başına iktidarı zorlayacak durumdadır” dedi.
- Haberi
UBP EN BÜYÜK PARTİDİR

90 günlük bir süre var

“Geçen hafta Salı bu tasarı meclise getirildi, oy birliği ile komiteye getirldi, bugün yarın komitede görüşme başlar. 1 haftalık görüşmeden sonra tekrar kurula gelecek ve oylanmak suretiyle yasallaşacak. KKTC sınırları içerisinde herhangi bir nedenle sigortası ödenmediği için cezaya düşen kişilerin, işverenleri vasıtasıyla yasa yürürlüğe girdiği günden itibaren 90 günlük süre var, bu 3 aylık sürece müracaat ettiği günden itibaren 40 günlük süre içinde işlemi tamamlaması lazım”

Yurt dışı ayağı yok

“Bu af KKTC sınırları içinde kayıt dışına düşmüş işçiler içindir. Yurt dışı ayağı yoktur. Sadece yurt içi kayıtdışılıktan bahsediyoruz. Bir asgari ücrettir. Genel Sağlık Sigortası Genel Sağlık Sigortasında yasa tasarısı genel anlamda bitti. Yalnız bu konuda Türkiye dünyaya örnek oluyor.”

Protokol imzalandı

“Türkiye’den son noktayı koyup Bakanlar Kuruluna sevk etmeden önce Türkiye’deki muhataplarımızla bir protokol hazırlandı. KKTC ve TC’nin bu konudaki ortak payda da çalışması için ön karar alındı. İki tarafta da bitirildi, protokol Türkiye’ye yollandı. İmzalandıktan sonra geri dönüşü yok”

Yürürlüğe girmesi 2021’i bulur

“Bizim hedefimiz, bizim bakanlığımızı ilgilendiren kısmını, biz yasa tasarısını hazırlayıp, haziran gibi meclise sunacağız. Sağlık ve maliye bacakları var. Bunlar da çalışmalarını yürütecekler. Biz 2020 de yasalaştırsakta yürürlüğe girmesi 2021’i bulur. Bence ülke erken gerilmeye başlandı.”

UBP tek başına iktidarı zorlayacak durumda

“Biz parti olarak parti meclisi tüzük gereği oturup değerlendirir. Vereceği karar doğrultusunda aday çıkar. UBP bugün tüm KKTC beldelerinde organize olmuş, örgütleriyle çalışan en büyük partidir. Şu an seçim olsa tek başına iktidarı zorlayacak durumdadır. “

 

UBP adayını çıkaracak

“Aday çıkarmaması konusunun konuşulması bizi üzer. UBP adayının çıkacağı gerçektir. Önümüzdeki günlerde tartışacağız. halkın seçtiği örgüt başkanları ve Meclis üyelerinin katılımıyla zenginleştirilebilir.”

Adaylar şu an belli değil

“Şu an hiçbir partinin adayı belli değil. UBP’nin üzerine ışık tutmanın anlamı yok. soğuk kanlı bir şekilde kutuplaşmadan ülke sorunlarıyla ilgilenmeliyiz. Burada hedef UBP’nin çıkaracağı adayın Cumhurbaşkanı kazanması hedefi olmalıdır.”

Kritik bir süreç

“Kritik bir süreçtir. KKTC’nin yeni Cumhurbaşkanı, sadece müzakerelerde değil, Türkiye ile de ilişkileri sıcak tutması gerekir. Engellilerle ilgili tüzük var. Özel sektörde çalışacak olan engelliler ile ilgili tüzük var. Engelli vatandaşımızın çalıştığı şirkette biz üstleniyor ve ihtiyat sandığı ve sigortayı 48 ay biz ödüyoruz.”

Engellilere 5.500 TL

 Engelli vatandaşımızın özel sektörde iş almasıyla birlikte asgari ücretin yüzde 80’ini biz teşvik olarak veriyoruz. Asgari ücret aldığını düşünürsek, bizim desteğimizle 5,500- 6000 tl yapıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UBP, EN, BÜYÜK, PARTİDİR,
Yorumlar
Haber Yazılımı