Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 14:50
 
UYUŞTURUCU SADECE BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL BİR SORUNDUR
Psikolojik Danışman, Doç. Dr. Demet Karakartal, uyuşturucu madde kullanımının, toplum yapısında oluşturduğu derin yaralar nedeniyle ülkemizin en önemli gündem konuları arasında yer aldığını ve toplumda en büyük tehdit unsurlarından biri hâline geldiğinin altını çizdi.
- Haberi
UYUŞTURUCU SADECE BİREYSEL DEĞİL TOPLUMSAL BİR SORUNDUR

Psikolojik Danışman, Doç. Dr. Demet Karakartal, uyuşturucu maddelerin bireylerin yaşamlarını olumsuz etkilediğini, başlangıçta keyif vererek alışkanlık yaptığını devamında ise kişileri bağımlı hale getirdiğini bunun sonucunda da ailesel ve toplumsal telafisi zor olan zararlar meydana getirdiğini belirtti.

 

Karakartal, ‘‘uyuşturucu suçlarının işlenişindeki  karmaşık yapı sosyal yaşama önemli ölçüde zarar vermekte, bağımlı sayısını arttırdığı için aile ve çocukları için endişe oluşturmaktadır.’’ dedi.

 

UYUŞTURUCU KULLANIMI TOPLUMU ETKİLER

Doç. Dr. Demet Karakartal, uyuşturucu bağımlılığının yalnız bireysel değil aynı zamanda toplumsal sorunlar yaratması nedeniyle toplum sağlığını tehdit eden en ciddi sorunlardan biri olduğuna dikkat çekti.

Karakartal,  uyuşturucu bağımlılığının varlığının, hem bağımlının işgücü kaybı olması, hem yasadışı eylemlerinin sonucu cezaevi yaşantılarının olması, hem de çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ciddi bir ekonomik yük getirdiğini belirterek uyuşturucu kullanımının, suç işleme, çalışamama gibi durumların da toplumu sosyal olarak da etkileyen çeşitli sonuçlara yol açtığını belirtti.

 

UYUŞTURUCU KULLANIMI TÜM AİLEYİ ETKİLER

Doç. Dr. Demet Karakartal, çağımızın en önemli ve sık görülen problemlerinden biri olan uyuşturucu bağımlılığının özellikle gençler arasında hızla yayıldığını belirterek  ‘Yaşam telaşı,  ergenlik döneminin zorlulukları, yoğunluk gibi çeşitli nedenlerden ötürü çocukları ile yakından ilgili olamayan ebeveynler maalesef  kötü çevrenin, yanlış arkadaşların ve uyuşturucunun kolay elde edilmesi sebebiyle çocuklarını madde bağımlılığına kurban vermektedirler’ diye konuşarak ailelerin bu konuda dikkatli olmaları gerektiğine vurgu yaptı.

 

 

 

AİLE İÇİ İLİŞKİLER UYUŞTURUCU KULLANIMINDA ÖNEMLİ

Doç. Dr. Demet Karakartal, anne-babanın çocukla ya da kendi aralarında kronik çatışmaların bulunmasının da uyuşturucu kullanmaya başlamada önemli bir rolü olduğunun altını çizerek ‘‘Aileler çocuklarının yaşamları ile yakından ilgilenmeleri gerekiyor” dedi.

Karakartal, ‘kronik çatışmalar sonucunda sürekli olarak olumsuz duyguların ifade edilmesi, aile bağlarının kuvvetli olmaması gibi anne-baba ve çocuk arasındaki ilişkinin kalitesini belirleyen etmenler de uyuşturucu kullanımı ile ilişkili olabilmektedir. Çoğunlukla olumsuz duyguların ifade edildiği, sözel ödüllendirmenin eksik olduğu ailelerde yetişen çocukların, daha az kendine güvenli oldukları ve uyuşturucu madde kullanımı karşısında da aynı şekilde güvensiz davranışları sonucunda ‘hayır’ diyemedikleri ve madde kullanımının sonuçta tüm aileyi etkilediği ve bu kişilerde de çeşitli  ruhsal ve sosyal etkilerde bulunduğu unutulmamalıdır.’’ şeklinde konuştu.

Psikolojik Danışman, Doç. Dr. Demet Karakartal, ailenin bir üyesi uyuşturucu kullanmaya başladığında, bu aile içinde ciddi sorunlar yaşanmasına ve uyuşturucu kullanan kişinin eve istenmeyen arkadaşları getirmesi ya da onlar ile arkadaşlık etmesi ev içinde sürekli bir çatışmanın yaşanmasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Bunun yanı sıra uyuşturucu kullanan bireyin hırsızlık yapması gibi suça yönelik davranışların varlığı ailenin toplumla ilişkilerinin etkilenmesine ve onların da giderek toplumdan soyutlanmaları sonucunu doğurduğunu belirtti.

Karakartal, ‘‘uyuşturucu bağımlının çeşitli nedenlerle aileye yalan söylemesi, aileye bireylerine yönelik saldırgan davranışlarda bulunması bunların sonucu olarak da ailenin baskıcı ve otoriter tutumu aile içinde gittikçe derinleşen yaralar açabilmektedir.’’ Dedi.

ÖNLEYİCİ ÖNLEMLER ALINMALI

Karakartal, bireylerin uyuşturucu bağımlısı olmasından sonra tedavinin uzun ve zor bir dönemi içerdiğine dikkat çekerek, bağımlılık oluşmadan önce önleyici önlemlerin alınması gerektiğini belirtti. Karakartal “Önleme programları hazırlanarak bağımlılık oluşmadan önce önleyici önlemler alınabilir” diye konuştu.

 

TOPLUMUN BU KONUDA BİLGİLENDİRİLMESİ VE EĞİTİLMESİ GEREKİR

Önleyici önlemlerin alınmasına yönelik toplumun bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Karakartal, “uyuşturucu kullanımının etkileri ve sonuçları hakkında insanları bilgilendirmek, yanlış inançları düzeltmek ve madde kullanan bireylere karşı önyargılı yaklaşımı ve olumsuz tavrı gidermek amacıyla bilgilendirme yapılarak  eğitim çalışmalarına önem verilmesi gerekir’’ dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UYUŞTURUCU, SADECE, BİREYSEL, DEĞİL, TOPLUMSAL, BİR, SORUNDUR,
Yorumlar
Haber Yazılımı