Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 12:22
 
VERİLEN ONURLU MÜCADELEYİ UNUTMAMALIYIZ
KAMUSEN Genel Başkanı Metin ATAN, Erenköy Direnişi’ nin 55. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.
- Haberi
VERİLEN ONURLU MÜCADELEYİ UNUTMAMALIYIZ

Atan; Kıbrıslı Rumların 1963’te Kanlı Noel ile başlayan Kıbrıs Türklerini yok etme hareketi çerçevesinde Erenköy’ü ele geçirme planlarının başta Türkiye olmak üzere, Avrupa ülkelerinde yaşayan Kıbrıs Türk gençliğini ayağa kaldırdığı; Erenköy mücadelesine katılmak için dünyanın farklı yerlerindeki Kıbrıslı Türk geçler sandallarla adaya gelmiştir: “Tarih, ağustos ayını gösterdiğinde 322’si öğrenci olan toplam 522 mücahit yaşamlarının en kutsal andını içmiş ve teslim olmaktansa topyekun şehit düşeceklerine yemin etmişlerdir.”

8 Ağustos 1964’te Türkiye, Kıbrıslı Türkleri mücadelesinde yalnız bırakmadığını, Türk uçaklarının filolar halinde Rum mevzilerini vurmasıyla göstermiştir. Şanlı Erenköy Direnişi ile 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı ve nihayetinde 15 Kasım 1983 yılında kurmuş olduğumuz bağımsızlık ve özgürlüğümüzün sembolü olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giden yolun aralandığı dönüm noktası olarak bugün, büyük puntolarla tarihe not edilmiştir.

Verilen onurlu mücadele vatan topraklarında sonsuza dek yaşayabilmek içindir. Direnişin 55. yılında vatan için şehit düşenleri rahmet, minnet ve özlemle yâd ederek “Ruhları şad, mekânları cennet olsun”.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VERİLEN, ONURLU, MÜCADELEYİ, UNUTMAMALIYIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı