Yazı Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 13:39
 
21 Aralık, maskelerin düştüğü gündür!
Doç. Dr. Güven Arıklı
kibrishakikat@gmail.com
 
 

Rum terör örgütü, eli kanlı EOKA’ nın 1955’ te başlayan cinayetleri, Rum- Yunan ikilisinin gerçek niyetlerini ortaya koymuştur. 1571’den bu yana Kıbrıs’ ta yaşayan Türk varlığına kasteden Rumların amacına ulaşmak için hazırladığı gizli imha planı uygulamaya konulmuştu. Adanın gerçek sahibi Türkler, Yunanistan ve kilisenin beslediği silahlı katillerin hedefi haline getirilmişti.

İletişim kanallarının yok denilecek kadar az olduğu o yıllarda yaşanılanlar, Rum canilerin insanlık adına işlediği en ağır suçların sahnelendiği yıllardır. “20 Aralık’ ın 21 Aralık’ a bağladığı gece yaşananlar, Kıbrıs Türkü’ nün kendisine uygulanan mezalime başkaldırması ve buna “DUR” demek için yemin ettiği gündür.

Rum polisler Tahtakale semtinde kurduğu barikatta yoklama bahanesiyle Türkleri durdurup ateş açmış; Zeki Halil ve Cemaliye Emir Ali isimli iki Türk şehit edilmiştir. Kıbrıs adasını Yunanistan’ a bağlamayı amaçlayan EOKA ve yandaşlarının işlediği cinayetler bu kadarıyla kalmamış, çok sayıda Türk katledilip halen nerelerde olduğu bilinmeyen yerlere gömülmüştür.

Zeki Halil ve Cemaliye Emir Ali’ nin katledilişi, 21 Aralık olaylarının “Milli Mücadele” ye dönüştüğü gündür. Lefkoşa Türk Lisesi’nde toplanan öğrencilerin Tahtakale’de meydana gelen olayı protesto etmesi, katil Rum polislerin öğrencilerin üzerine ateş açmasıyla Ahmet Abdulkadir ve Mustafa Ahmet isimli iki öğrenci yaralanması, Girne kapısında bulunan Atatürk heykeline ateş açılması, 24 Aralık günü Türk Mukavemet Teşkilatı üyesi Tuncer Hasan, Aziz Güner ve Muhip Hüseyin’ in şehit edilmesi, Kumsal bölgesinde Kıbrıs Türk Kuvveti Alayı’nda görevli Dr. Binbaşı Nihat İlhan’ın evinde eşi ve çocuklarının katledilmesi ve birçok Türkün esir alınması Rum canilerinin Türk düşmanlığını en açık göstergelerindendir.

O yıllarda Makarios ve Grivas kontrolündeki Rum saldırılarına karşı Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak 25 Aralık 1963’te Lefkoşa üzerinde yaptığı ihtar uçuşu saldırıları bir süreliğine durdurmuş olsa da EOKA saldırıları yayılarak devam etmiştir. Almamız gereken ders Kıbrıs’ta bugüne kadar yaşanan kanlı saldırıların tek sorumlusu “Klise” ve “EOKA” olduğunu ileri sürerek “Biz Rumlarla kavgasız- gürültüsüz yaşayabiliriz” saflığıyla hareket etmenin ne kadar yanlış olduğunu bilmek zorundayız.

Elam örgütünün geçtiğimiz günlerde yaptığı saldırı, Rumların Türk düşmanlığının devam ettiğine yönelik en açık göstergelerden biridir. Yapılan müzakerelerde Rum lideri Anastasiadis’ in “Güzelyurt, Girne, Karpaz ve Mağusa” yı istemesi, Kıbrıs Türklerini azınlık olarak görmesi Rum zihniyetinin hiçbir şekilde değişmediğinin göstergesidir.

21 Aralık 1963’te resmi kayıtlara geçen Rumların katliamcı Türk düşmanlığı ruhunun hala devam ettiği su götürmez bir gerçektir. Tüm bu yaşananlara rağmen, hala Rumlarla iç içe yaşamak konusunda istekli olanları aklı selime davet etmek en önemli görevlerimizdendir.

Türk ile Rum, elbette yan yana yaşayabilir, ama iç içe asla!

 
Etiketler: 21, Aralık,, maskelerin, düştüğü, gündür!,
Yorumlar
Haber Yazılımı