Yazı Detayı
12 Temmuz 2019 - Cuma 14:59
 
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ’Nİ TAŞIMAK!
Mehmet Ercan
 
 

Türkiye'de yıllardır AKP’nin içinden kopanlar parti kurdu, kurar mı, kuracak mı diyerek gündemden düşmedi. Ben her zaman AKP ne zaman oy kaybeder, o zaman AKP içinden kopanlar olur ve parti kurar dedim. Sonunda kurulacağı neredeyse netlik kazandı. Kurulacak parti sanmayın ki AKP'yi bölecek, parçalayacak, yok edecek! Tam tersi AKP'nin imdadına yetişecek bir parti kurulacak, kendi içinde rekabet eden kendi içerisinde ortak hükümet kurabilecek bir parti yaratılıyor.

Seçim çalışmalarında birbirlerine karşı ağır ithamlarda bulunabilirler, hatta AKP ve CHP' den bile ağır eleştiriler ile siyaset meydanı ısınabilir. Tek başına AKP uzun yıllar iktidarda kalması imkansız ve sayın Erdoğan'ın yaşı da göz önüne alınacak olursa yeni bir lider arayışında olunduğunu anlamak zor değil! Sadece hangi pencereden bakacağız ona göre yorum yapabiliriz.

AKP'nin oy kaybettiği ve tek başına iktidarda daha fazla kalamayacağının sinyalleri Ankara ve İstanbul belediyelerinin kaybedilmesiyle gün yüzüne çıktı. Bu noktada ne yapılması gerektiğinin kararı verildi. AKP'nin oyları 42'lere kadar geriledi. MHP'nin ittifakı AKP'yi bir yerlere kadar taşıyabildi, bu noktadan sonra MHP'nin ittifakı sorgulanır hale geldi, fakat MHP'den kopamayacağı da belli oldu. Çünkü iki parti artık et ile tırnak gibi oldu.

AKP ile MHP’ nin oylarının toplamı tek başına iktidar olmaya yetmeyeceği çok açıktır. Bu nedenle AKP'nin imdadına cevap verecek bir parti şuan da Türkiye'de yoktur. Bir parti kurulması gerek; AKP'ye yakın ve Sayın Erdoğan ile anlaşabilecek, aynı zamanda Sayın Erdoğan’ın yerini alacak genç ve uzun yıllar gelecek vaat eden bir isim olarak görünen sayın Ali Babacan ismi öne çıkıyor. Bu nedenle yeni bir parti kurulma çalışması başlayacak ve kurulacak. Hedef kurulacak partinin 11 oy alabilmesi bunu da ancak Sayın Abdullah Gül Ahmet Davutoğlu ve Sayın Ali Babacan gibi isimlerle barajı geçebilecek oy alabilir.

Kurulacak parti 11 oy alabilir. Şöyle bir hesap yapalım. AKP ve MHP 42, CHP ve İYİ 35, HDP 10.05, SP. 0.5, diğerleri 1.  Kurulacak olan parti 11; yani AKP, MHP ve yeni kurulacak parti 53 oy ile hükümeti kurar. Yapılacak olan kendi kendine rakip çıkarıp kendisiyle yarışarak iktidarı bırakmamak. Aynı kendi kendine rekabet eden isimleri farklı fakat aynı şirketin ürünü gibi! Bakalım zaman neleri getirip neleri götürecek. Fakat şu bilinmeli ki kurulacak siyasi parti AKP'nin devamlılığını sağlayacak ve daha uzun Türkiye siyasetinde yer alması için bir çalışma ürünüdür.

 
Etiketler: ADALET, VE, KALKINMA, PARTİSİ’Nİ, TAŞIMAK!,
Yorumlar
Haber Yazılımı