Yazı Detayı
25 Şubat 2019 - Pazartesi 19:01
 
BİTMEK BİLMEYEN MÜZAKERELER
Birkan Kızılkaya
kibrishakikat@gmail.com
 
 
Müzakerelerin konusu olan ilgili toplumların yaşadığı Kıbrıs adasının demografik yapısını incelediğimizde, karşımıza çıkan iki toplum yani Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların, yarım asırdır daha keskin hatlarla ayrıştığını ve bunun en belirgin nedeninin geçmiş yıllardaki   çatışmaların olduğunu belirtmek isterim. 

Bu toplumları tek bir anayasa çatısı altına almak adına çeşitli müzakereler gerçekleşti. 
Bu iki toplumun nüfus oranları dikkate alınarak, yasama ve özellikle yürütmedeki etkinliğinin şekillendiği federal bir devlet yapısının tüm adada bağlayıcı kılınması ve dış ilişkilerde iki toplumun ortak hareket etmesi müzakere iradesinin her halükarda ilk ve yegane hedefi olmuştur. Ayrıca basına yansıyan, ikili devlet yapısı ile merkezde asıl yetkilerin toplandığı bir modelin gündeme getirildiği şu günlerde, bu düşünülen yapının gerçekmesi, ancak merkezdeki yetkilerde iki toplumun etkinliği ve söz sahibi olduğu boyutun hakkaniyetli olabilmesi ile halkın onayına sunulduğu halde hayata geçebileceği beklenebilir. Ada insanına geçmiş yıllarda sunulan plan ve projelerin iki toplum tarafından genel olarak farklı yorumlandığını görmüştük.
Garantör devletler, ilgili kurum ve kuruluşların müzakereye konu ettiği iki toplumun onayıyla oluşacak anayasa ile ortaya çıkacak yönetim yapısı ve bürokrasi işleyişinin uzantısı devamla Avrupa Birliği hukukuna tabi edilmesi, istenen devlet yapısının tüm insanlarca bağlayıcı kılınması ve oluşurulması ince hesaplar gerektiren zor bir süreç. 

Referandum sürecini etkileyen birinci neden, savaş olgusundan sonra toplumlarda oluşan içe kapanma yönelimi ve bu yönelimi destekleyen farklı kültürlerin ve dini inanışların ayrışmayı körükleyen bir hal alması referandum sürecinde etkili olacaktır. 
İkinci olarak, Avrupa Birliğinin müzakerelere yönelik tutumları sonuçlanmayı çıkmaza sokmakta. 
Üçüncü olarak, Kıbrıslı Rum toplumunun nüfus oranının, Kıbrıslı Türk toplumun nüfus oranlarından fazla olması, haliyle Kıbrıslı Rum toplumu tarafından yürütmede daha fazla söz sahibi olma arzusunu geliştirmekte.
 
Etiketler: BİTMEK, BİLMEYEN, MÜZAKERELER, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı