Yazı Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 18:23
 
BÖYLE YARIŞMA OLUR MU?
Hakan Yozcu
 
 

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, geçtiğimiz aylarda bir oyun yazma yarışması düzenlemişti. Bunu güzel bir etkinlik olarak bulduğumuzdan hoş karşıladık. Yazarlarımızı teşvik etmek ve edebiyatımıza yeni eserler kazandırmak açısından bu çok önemli idi.

                Dün Devlet Tiyatroları facebook sayfasında şu haberi okudum: “Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak, yerli yazarları tiyatro metni yazmaya teşvik etmek ve bir yerli repertuar oluşturmak amacı ile her yıl yapılması planlanan "Sahne Eseri Yazma Yarışması'nın" ilkini gerçekleştirdi.

Yerli yazarları bu konuda teşvik etmek, Kıbrıs'ı anlatan, içinde Kıbrıs toplumunu, öykülerini ve anılarını barındıran, nitelikli ve tiyatronun evrensel değerlerine sahip oyunlara ulaşabilmek amacı ile düzenlenen yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucunda belirtilen kriter ve niteliklere sahip oyun bulunamadığından, 15 eser arasından herhangi biri ilk üçe girmeye hak kazanamamıştır. Kriter ve niteliklere en yakın, umut vadeden bir eser ise mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

Mansiyon ödülünü Ejdan Sadrazam'ın "Bragadino" adlı eseri aldı.

DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, KTOEÖS ve ÖYAK’ın da destekleri ile düzenlenen yarışmanın ödül takdimini Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları müdüresi İlknur Işıl Türkmen yaptı.”

Bu haberi okuduktan sonra gerçekten çok üzüldüm. Ne diyeceğimi bilemedim. Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum: Yazıda Sahne eser yarışmanın ilki deniyor. Oysa bu yarışma ilk değildi. Daha önceden Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları iki defa “Üner Ulutuğ Oyun Yazma Yarışması” düzenlemişti. Bu yarışma nedense adı değiştirilerek görmezlikten gelindi.

İkinci anlayamadığım olay ise yarışmada hiçbir eserin dereceye girememiş olmasıydı. Açıklamada  “Kriter ve niteliklere sahip oyun bulunamadığından 15 eser arasından herhangi biri ilk üçe girmeye hak kazanamamıştır” deniliyor.

Her şeyden önce bu bir yarışmadır. Sınav değildir. Ve yarışmalarda da mutlaka bir birinci, bir ikinci, bir de üçüncü olur. Ve sonrası dereceye göre sıralanır.

Kriterlere uygun bulunamadı” deniliyor. Peki, bu kriterler yarışmaya katılanlara önceden duyuruldu mu? Şu şu kıstaslarda, bu bu konularda oyunlarınızı yazmanız gerekiyor denildi mi? Hayır. Yarışma duyurusunda sadece “Arial ve 12 puntoda yazılacak” denildi. Ve katılanlar da bu kriterlere uydu.

Anlayamadığım jüri heyeti, neye dayanarak kriterlere uygun bulamadı hiçbir eseri. 15 eserden hiç biri mi oyun olmaya uygun değildi?

Adı üzerinde bu bir yarışma. Yarışma da ne demektir: Birileri içlerinden birinci gelecek, ikinci gelecek ve sonrası arka arkaya gelecek demektir.

Şöyle düşünün: Dünya Atletizm yarışmaları düzenleniyor. 15 atlet belli bir hedefe doğru aynı şartlar altında koşuyor. Ve önceden de nasıl koşacakları, neler yapacakları söyleniliyor. Yarış başlayınca bütün atletler hedefe doğru koşuyor. İçlerinden birisi hedefe en önce varıp ipi göğüslüyor. Ve bu yarışmanın birincisi oluyor. Şimdi siz, bu atlete ve hemen arkasından gelen atletlere 10 saniyenin altında koştunuz veya 10 saniyenin üzerinde koşamadınız diye ödül vermeyecek misiniz? O zaman bunun neresi yarışma oluyor.

Israrla söylüyorum. Yapılan her yarışmanın mutlaka bir birincisi vardır. Derecelendirmeye göre de bu devam eder. Haa, amaç ödül vermemekse; o zaman bu yarışmayı neden düzenlediniz ki?

Bu tutum ve davranış doğru değildir. Yanlış yapılmıştır. Katılımcı yazarlara adeta hakaret edilmiştir. Onlara : “Sizler, kötü yazarsınız. Siz bu işi bilmiyorsunuz” denmiştir.

Ve facebook sayfasında adı geçen şahsa mansiyon ödülü verildiği söyleniyor ve resimle destekleniyor.  Buna da itirazımız yok. Ama böyle bir ödülden neden diğer katılımcıların haberi olmadı?

Ödül, bir törenle verilmez miydi? Tüm katılımcıların davet edilmesi ile bir ödül töreni düzenlenip ödülün verilmesi daha doğru değil miydi? Yangından mal kaçırır gibi, kimsenin haberi olmadan mansiyon ödülü vermek de neyin nesi? Tekrar ediyorum buradaki itirazımız, mansiyon ödülü verilmesi değil, ödülün diğer katılımcılardan habersiz olarak verilmesidir…

Hani ödül töreni düzenlenecekti? Hani tüm katılımcılar davet edilip ödüller verilecekti? Böyle tek kişiyi çağırıp ödül vermek ne kadar doğru?

Burada şu hususun açıklığa kavuşmasını isterim: Mansiyon ödülüne layık görülen kişiye sözümüz yok. Kendisini kutluyor ve tebrik de ediyoruz. Bizim kızgınlığımız yapılan işin yanlış olduğu ve prosedürün baştan beri yanlış uygulandığıdır.

Şahsen ben kendime hakaret edilmiş gibi hissettim. Keşke bu yarışmaya katılmasaydım.

Hayrını görün…

 
Etiketler: BÖYLE, YARIŞMA, OLUR, MU?,
Yorumlar
Haber Yazılımı