Yazı Detayı
11 Nisan 2019 - Perşembe 18:23
 
BÖYLE YARIŞMA OLUR MU?
Hakan Yozcu
 
 

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, geçtiğimiz aylarda bir oyun yazma yarışması düzenlemişti. Bunu güzel bir etkinlik olarak bulduğumuzdan hoş karşıladık. Yazarlarımızı teşvik etmek ve edebiyatımıza yeni eserler kazandırmak açısından bu çok önemli idi.

                Dün Devlet Tiyatroları facebook sayfasında şu haberi okudum: “Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak, yerli yazarları tiyatro metni yazmaya teşvik etmek ve bir yerli repertuar oluşturmak amacı ile her yıl yapılması planlanan "Sahne Eseri Yazma Yarışması'nın" ilkini gerçekleştirdi.

Yerli yazarları bu konuda teşvik etmek, Kıbrıs'ı anlatan, içinde Kıbrıs toplumunu, öykülerini ve anılarını barındıran, nitelikli ve tiyatronun evrensel değerlerine sahip oyunlara ulaşabilmek amacı ile düzenlenen yarışmada, jüri değerlendirmesi sonucunda belirtilen kriter ve niteliklere sahip oyun bulunamadığından, 15 eser arasından herhangi biri ilk üçe girmeye hak kazanamamıştır. Kriter ve niteliklere en yakın, umut vadeden bir eser ise mansiyon ödülüne layık görülmüştür.

Mansiyon ödülünü Ejdan Sadrazam'ın "Bragadino" adlı eseri aldı.

DAÜ-SEN, DAÜ-BİR-SEN, KTOEÖS ve ÖYAK’ın da destekleri ile düzenlenen yarışmanın ödül takdimini Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları müdüresi İlknur Işıl Türkmen yaptı.”

Bu haberi okuduktan sonra gerçekten çok üzüldüm. Ne diyeceğimi bilemedim. Her şeyden önce şunu belirtmek istiyorum: Yazıda Sahne eser yarışmanın ilki deniyor. Oysa bu yarışma ilk değildi. Daha önceden Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları iki defa “Üner Ulutuğ Oyun Yazma Yarışması” düzenlemişti. Bu yarışma nedense adı değiştirilerek görmezlikten gelindi.

İkinci anlayamadığım olay ise yarışmada hiçbir eserin dereceye girememiş olmasıydı. Açıklamada  “Kriter ve niteliklere sahip oyun bulunamadığından 15 eser arasından herhangi biri ilk üçe girmeye hak kazanamamıştır” deniliyor.

Her şeyden önce bu bir yarışmadır. Sınav değildir. Ve yarışmalarda da mutlaka bir birinci, bir ikinci, bir de üçüncü olur. Ve sonrası dereceye göre sıralanır.

Kriterlere uygun bulunamadı” deniliyor. Peki, bu kriterler yarışmaya katılanlara önceden duyuruldu mu? Şu şu kıstaslarda, bu bu konularda oyunlarınızı yazmanız gerekiyor denildi mi? Hayır. Yarışma duyurusunda sadece “Arial ve 12 puntoda yazılacak” denildi. Ve katılanlar da bu kriterlere uydu.

Anlayamadığım jüri heyeti, neye dayanarak kriterlere uygun bulamadı hiçbir eseri. 15 eserden hiç biri mi oyun olmaya uygun değildi?

Adı üzerinde bu bir yarışma. Yarışma da ne demektir: Birileri içlerinden birinci gelecek, ikinci gelecek ve sonrası arka arkaya gelecek demektir.

Şöyle düşünün: Dünya Atletizm yarışmaları düzenleniyor. 15 atlet belli bir hedefe doğru aynı şartlar altında koşuyor. Ve önceden de nasıl koşacakları, neler yapacakları söyleniliyor. Yarış başlayınca bütün atletler hedefe doğru koşuyor. İçlerinden birisi hedefe en önce varıp ipi göğüslüyor. Ve bu yarışmanın birincisi oluyor. Şimdi siz, bu atlete ve hemen arkasından gelen atletlere 10 saniyenin altında koştunuz veya 10 saniyenin üzerinde koşamadınız diye ödül vermeyecek misiniz? O zaman bunun neresi yarışma oluyor.

Israrla söylüyorum. Yapılan her yarışmanın mutlaka bir birincisi vardır. Derecelendirmeye göre de bu devam eder. Haa, amaç ödül vermemekse; o zaman bu yarışmayı neden düzenlediniz ki?

Bu tutum ve davranış doğru değildir. Yanlış yapılmıştır. Katılımcı yazarlara adeta hakaret edilmiştir. Onlara : “Sizler, kötü yazarsınız. Siz bu işi bilmiyorsunuz” denmiştir.

Ve facebook sayfasında adı geçen şahsa mansiyon ödülü verildiği söyleniyor ve resimle destekleniyor.  Buna da itirazımız yok. Ama böyle bir ödülden neden diğer katılımcıların haberi olmadı?

Ödül, bir törenle verilmez miydi? Tüm katılımcıların davet edilmesi ile bir ödül töreni düzenlenip ödülün verilmesi daha doğru değil miydi? Yangından mal kaçırır gibi, kimsenin haberi olmadan mansiyon ödülü vermek de neyin nesi? Tekrar ediyorum buradaki itirazımız, mansiyon ödülü verilmesi değil, ödülün diğer katılımcılardan habersiz olarak verilmesidir…

Hani ödül töreni düzenlenecekti? Hani tüm katılımcılar davet edilip ödüller verilecekti? Böyle tek kişiyi çağırıp ödül vermek ne kadar doğru?

Burada şu hususun açıklığa kavuşmasını isterim: Mansiyon ödülüne layık görülen kişiye sözümüz yok. Kendisini kutluyor ve tebrik de ediyoruz. Bizim kızgınlığımız yapılan işin yanlış olduğu ve prosedürün baştan beri yanlış uygulandığıdır.

Şahsen ben kendime hakaret edilmiş gibi hissettim. Keşke bu yarışmaya katılmasaydım.

Hayrını görün…

 
Etiketler: BÖYLE, YARIŞMA, OLUR, MU?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
21 Haziran 2019
Hükümet Kuruldu Kurulmadan Vuruldu
18 Haziran 2019
DR CEMAL MERT İLE SÖYLEŞTİK
16 Haziran 2019
Gelişmekte Olan Farklı Bir Spor: Okçuluk
13 Haziran 2019
AVNİ’Nİ BÜYÜK İDDİASI
29 Mayıs 2019
Solcu Efendi” Üzerine Birkaç Kelam
23 Mayıs 2019
Kıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri
19 Mayıs 2019
TERAPİ Üzerine
15 Mayıs 2019
ZAMAN
22 Nisan 2019
ATA - DEDE YURDUNDA
07 Nisan 2019
Aşık Veysel Ve Nesimi’yi Anma Toplantısı
02 Nisan 2019
“Yaşamak Nazım Gibi” Oyunu Üzerine
27 Mart 2019
“27 Mart” KKTC İçin Acı ve Buruk Bir Gün
21 Mart 2019
“Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü Ve Yarını”
18 Mart 2019
Bütçemiz Error Veriyor
14 Mart 2019
Sen Neymiş Be Abi!
10 Mart 2019
İRSEN KÜÇÜK’ÜN ARDINDAN
05 Mart 2019
Dairelerde Damga Pulu Sorunu
04 Mart 2019
Şerefine İnsanoğlu
01 Mart 2019
Su Akar Güldür Güldür
28 Şubat 2019
YDP Meşalesini Güvercinlik’te Yaktı
27 Şubat 2019
Liderlerden Farklı Söylemler
24 Şubat 2019
Teknoloji Mi, Dedikodu Mu?
19 Şubat 2019
Genç Ama Başarılı Diyebileceğimiz Bir Bakan
18 Şubat 2019
Sendikalarımızın Amacı Ne?
14 Şubat 2019
Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz Ki!
10 Şubat 2019
Uçak Biletleri Ucuzlayacak Mı?
06 Şubat 2019
Türkeş’in Evi
05 Şubat 2019
Sosyal Medya Siyaseti
04 Şubat 2019
Bu Hükümetten Keyif Alıyorum
31 Ocak 2019
Anketle Cumhurbaşkanı Mı Olur?
22 Ocak 2019
ELEKTRİK FATURALARI EZBERE Mİ HESAPLANIYOR?
22 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
22 Ocak 2019
Bayrak Namustur Şereftir
18 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
11 Ocak 2016
KADINLAR KAHVEHANESİ
Haber Yazılımı