Yazı Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 17:26
 
Deniz mutabakatı...
Birkan Kızılkaya
kibrishakikat@gmail.com
 
 
Türkiye-Libya arasında yapılan deniz mutabakat muhtırası 27 Kasım'da imzalanmıştı. Bu mutabakatla Akdeniz'deki ilgili iki devletin aralarında askeri ve güvenliğe yönelik işbirliği yapacakları bölgenin belirlenmesi, gaz forumuna taraf olan devletler tarafından hoş karşılanmadı.

Metinde ''Hakkaniyet ve Coğrafyanın Üstünlüğü İlkesi'' ana esasları çizmekte.

Uluslararası hukuk normlarını gözeterek varılan bu uzlaşı; Akdeniz sularındaki kaynakların arz-talep dengesinin ve askeri gelişmelerin Türkiye ve Libya haricinde yapılamayacağının teminatıdır.

Türkiye, bu mutabakat ile Akdeniz sularındaki diğer hak sahibi aktörlere arkasını döndüğü sonucu da ortaya çıkmasın. Konuyla ilgili yöneticilerimizin de belirttiği gibi sonuç endeksli her türlü görüşmelere olumlu olduğumuz ortada. Fakat bu görüşmeler gerçekçi bir zeminde altı boş değilse Türkiye ve KKTC olarak tarafız; aksi halde gerçekçi olmayan görüşmeleri ciddiye almayacağız, almamalıyız.

Libya'nın meşru hükümeti yani BM tarafından hak ve menfaatleri tanınan yönetim ile bu mutabakata varmamız hukuken desteklenmekte. Ayrıca mutabakat metni BM'ye sunuldu.

Doğu Akdeniz’de dışlanmak istenen Türkiye’nin Libya ile deniz sınırı oluşturulmasına tepkili olan Yunanistan, Libya’nın meşru yönetimine baskı uygulamakta, Yunan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Kahire’ye gitme kararı alması da tesadüf değil.

Mavi vatan tatbikatını, diplomatik yollarla temellendirip, coğrafî gerçekleri de görerek hukuki bir metinle sonuçlandırmamız elimizi daha güçlü kılmakta.

Yani Akdeniz sularına uzun kıyısı olan Türkiye'nin sürece doğal olarak mudahil olması da gayet olağan.

Böylelikle garantör Türkiye'nin KKTC'nin menfaatlerini koruması gerekli olandır. Doğu Akdeniz'de İsrail'in gemisine binen Rum Yönetimi; yanına aldığı Mısır ile meşru menfaatlerimize tehdit olabileceği bugünün şartlarında gerek kıbrıslı türkün Türkiye'ye desteği, gerekse diplomasi yolu ile bu varolma mücadelesini en iyi şekilde sonuçlandırıp, çıkmazı bölge insanlarının lehine ve hakkaniyet ölçülerine göre sonuçlandırmamız temel gayemiz olacaktır.

Milli mutabakat bilincinin her vakit diri olması bu coğrafyada ve bölgesel gelişmeler doğrultusunda en temel olandır.
 
Etiketler: Deniz, mutabakatı...,
Yorumlar
Haber Yazılımı