Yazı Detayı
02 Ocak 2020 - Perşembe 11:42
 
Doğu Türkistan Gerçekleri
Hakan Yozcu
kibrishakikat@gmail.com
 
 

KKTC Oğuz Boyları Dayanışma Ve Kültür Derneği henüz çiçeği burnunda bir derneğimiz. Kuruluşu daha bir yıl dahi olmadı. Ama geçtiğimiz gün öyle bir etkinliğe imza attı ki doğrusu herkesi şaşırttı.

                İlk etkinlik olarak belki de Kıbrıs’ta ilk kez Türk Dünyasının kanayan yarası olan Doğu Türkistan konusuna değinerek Mağusa’da DAÜ Kütüphanesinde bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkan Vekili Sayın Hızırbek Gayretullah, Sürgün Hükümeti Parlemento Başkanı Sayın Prof Dr Mahmut Kaşgarlı ve Sürgün Hükümet Başkanı Sayın İsmail Cengiz katıldılar.

                Panele geniş bir izleyici kitlesinin yanı sıra KKTC Meclis Başkanı Yardımcısı Sayın Zorlu Töre, YDP Gn Bşk Yardımcısı Enver Öztürk, MDP Genel Başkanı Buray Büsküvütçü, MDP Gn Bşk Yrd Aktaç Atai, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müdürü Bünyamin Merhametsiz, KİSBÜ Dekan Yardımcısı ve Türkçe Bölüm Başkanı Yrd Doç Dr Zeki Akçam, Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES) Başkanı Himmet Turgut, İTÜ Genel Sekreteri Dursun Koç, Ada Kent Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Cemal Galata ve birçok dernek başkan ve yöneticileri katıldı.

                Önce Doğu Türkistan’ı tanıtan kısa bir video filmi izlendi. Filmde Doğu Türkistan’ın coğrafi ve jeopolitik konumu anlatıldı.

                Panelin açılış konuşması KKTC Oğuz Boyları Dayanışma Ve Kültür Derneği Başkanı Arif Zeren yaptı. Zeren, “Yeni kurulan derneğimizin amacı Türklük Dünyasını KKTC’de de tanıtmak ve halkımızı Türklük Dünyası ile buluşturmaktı. Şu anda Dünya gündeminde olan Doğu Türkistan’ın çektiği acıları ve insanlık dışı hareketlere maruz kalmalarına dernek olarak sessiz kalamazdık. Bu amacımıza ters düşerdi. Bu nedenle ilk etkinlik olarak Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti yöneticileri KKTC’ye davet ettik. Onlar da bizleri kırmayıp buraya geldiler. İstedik ki bu meseleyi birinci ağızdan dinleyelim. Neyi doğru, neyin yanlış olduğunu kendilerinden dinleyelim. Bu anlamda panelimiz hayata geçti. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sizler de bizleri yalnız bırakmayarak panelimize gelerek bize güç verdiniz. Sağ olun var olun” dedi.

                Daha sonra KKTC Meclis Başkan Yardımcısı Zorlu Töre bir konuşma yaptı. Konuşmasında şunları dile getirdi: “Lise yıllarında “Çırpınırdın Karadeniz bakıp Türkün bayrağına”şarkısını söylerdik. İçimizde, ruhumuzda hep Türk Dünyası vardı. En acılı olan da Doğu Türkistan’dı. Hepimiz bir millettik. Bunu en güzel şekilde Atatürk “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek dile getirdi.

                Türk Milleti çok kahraman yetiştirdi. Bu kahramanlar olmasa toplumlar ilerlemezdi. Doğu Türkistan’ın yetiştirdiği bu değerli insanlar da Doğu Türkistan’ın sesini tüm dünyaya duyuruyorlar. Hepimizin kalbine bir ülkü kazınmış. O ülkü de Kızıl Elma ülküsüdür. Dünyanın neresinde bir Türk varsa onun acılarını paylaşmaya çalışıyoruz.

Kıbrıs Türkü de bu topraklarda uzun yıllar acı çekti. Gözlerimiz Toroslarda hep Anavatanı bekledik. Rumlar bizi kızdırmak için “Bekledim de gelmedin” şarkısını dinletiyordu. Mücahitlerimizin mücadelesi sonuna kadar devam etti. Türkiye ile aynı millettik. Aynı dili konuşuyorduk, Aynı dine mensuptuk. Bir gün gelecekler diyorduk. Ve nihayet o gün geldi. Şanlı Türk ordusu bir sabah Allahu ekber nidalarıyla geldi. Hepimizi yok olmaktan kurtardı.

Doğu Türkistan 1949 yılından beri esaret altındadır. Onlar da bekliyor. Kurtulmayı, özgürlüklerine kavuşmayı bekliyor. Er veya geç bunu başaracaklardır. Milli şuurdan kopmamak lazım. Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgâr tayin eder. İnsan ömrü biter, ama milletlerin ömrü devam eder. O nedenle bizler yaşarken mücadeleye devam edeceğiz. Bayrağı gelecek nesillere teslim edeceğiz. Doğu Türkistan’a Yüce Allah yardımcı olsun. Acılarının en kısa zamanda sona ermesini, özgürlüğe kavuşmalarının yakın olmasını diliyorum.” dedi.

Konuşmacıların sunumlarına geçildi. İlk konuşmayı Prof Dr Mahmut Kaşkarlı yaptı. Kaşkarlı yaptı konuşmada ikinci dünya savaşında Hitler Almanya’sının Yahudilere yaptığı soykırımı hatırlatarak bu durumun benzerini toplama kamplarında Çinlilerin kendilerine  yaptığını söyledi. Kaşkarlı “Doğu Türkistanlıların öldürüldüğünü ve onlara Çinliler tarafından eziyet edildiğini” söyledi. Kaşgarlı, dünyanın birçok ülkesinde Doğu Türkistanlılar’ın olduğunu belirterek bunların sürgün edildiklerini, ülkenin sesini duyurmak için çalıştıklarını söyledi.

Kaşkarlı şunları dile getirdi: “Bizim ülkemizin adı Doğu Türkistan’dır. Ama Çinliler Sincan adını verdi. Bu, bizim adımız değildir. Adımızı değiştirmek istediler. Biz bunu kabul etmiyoruz.

Doğu Türkistan’da birçok sanatçı yetişmiştir. Yusuf Has Hacip bunlardan biridir. Tüm Dünya’da tanınan bir ediptir. Onun devlet nasıl olmalıdır düşüncesini bütün dünya benimsemiştir. Onun düşünceleri kabul görmüştür. UNESCO Yusuf Has Hacip Yılı ilan etmiştir.

Uygurlar, kültürde ve sanatta çok ileridir. Türk Kültürünün bayraktarlığını uzun yıllar yapmıştır. Basında, neşriyatta ve müzikte oldukça iyidir. Çinliler bunu yok etmeye çalışıyor” dedi.

İkinci konuşmayı Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti Cumhurbaşkan Vekili Hızırbek Gayretullah yaptı. Konuşmasında Doğu Türkistan Türklüğünü temsil ettiklerini, Kıbrıs Türklerinin de en güneydeki kalede olduğunu, Kıbrıs Türklerinin özgürlüğe kavuştuğunu söyledi.

Doğu Türkistan’da büyük bir insanlık trajedisinin yaşandığını belirtti. Doğu Türkistanlılara  asimilasyon uygulandığını, insan hakları ihlalleri ve insanlık dışı muamelenin devam ettiğini, 30 milyon Türk ve Müslümanın 1 veya 2 milyonunun toplama kamplarına yollandığını anlattı.

Uygurların göçlerini anlatarak bu göçlerin siyasi nedenlerle yapıldığını söyledi. Çinde kominist rejimi olduğunu, Çinlilerin kendilerini de böyle yapmaya çalıştıklarını belirtti. Börkebatur Olayını anlattı. Japonların savaşı kaybetmesinden sonra Çinlilerin soruşturma başlattıklarını, bu soruşturmalardan kaçmak için göç başladığını, göç esnasında Çinlilerle savaş başladığını v birçok Uygur Türkünün öldüğünü kalanların da çaresiz geri döndüğünü söyledi.

Daha sonra Osambatur Göçünü dile getirdi. Bu olayda 10 bin kişinin yollara dökülüp göç etmeye kalkıştığını, Pakistana gidilmeye çalışıldığını ama ancak 3 bin kişinin ulaşabildiğini dile getirdi. “Göçler, ekonomik veya turistik göçler değildi. Bu göçler siyasi göçler idi. Çinlilerin baskı ve zulmünden kurtulmak için yapılan göçler idi.” dedi.

Son konuşmacı Sürgün Hükümet Başkanı Sayın İsmail Cengiz oldu. İsmail Cengiz 1863 ve 1876 yılında Kaşkarlı Hanlığı kurulduğunu, sonra Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti kurulduğunu, mavi beyaz ay yıldızlı bayrağın Doğu Türkistan bayrağı olduğunu dile getirdi.

1949 yılından beri bu coğrafyada adeta bir cehennem hayatı yaşandığını belirtti.

 Doğu Türkistan’ın Çin için ekonomik ve özgür dünyaya açılan tek kapısı olduğunu dile getirdi. Burasının yeraltı zenginlikleri bakımından oldukça güçlü olduğunu, petrol, doğalgaz, uranyum gibi madenlere sahip olduğunu belirtti. Bunların da Çinlilerin aklını başından almaya yettiğini, bu nedenle Çin’in buraya mutlaka sahip olmasını istediğini ve bu nedenle de burada insanlık dışı hareketlerde bulunduğunu, insan hakları ihlalleri yaptığını söyledi.

 İsmail Cengiz ise, Doğu Türkistan halkının 49 yıldır yaşadığı sıkıntıları Kıbrıs Türkünün de yaşadığını bu yüzden kendilerini en iyi anlayan halkın Kıbrıs Türkleri olduğunu söyledi. KKTC Temsilciliğinin Pekin’de açılmasını arzuladıklarını, Güney Kıbrıs’taki Çin büyükelçisinin Kuzeye geçmediğini ve resmi temasta bulunmadığını, bunu da kınadığını ifade etti. Çin Büyükelçiliği ile KKTC’nin diplomasi açısından iletişime geçerek, bu yolla Doğu Türkistan’daki soydaşların dertlerini ve davasının masaya getirilmesini arzu ettiğini dile getirdi.

Cengiz şunları dile getirdi: “Çin’in batıya açılan tek kapısı Doğu Türkistan’dır. Aynı zamanda Türk Dünyasının son sınırıdır. Hindistan ile Çin arasında tampon bölgedir. Askeri açıdan değerlendirecek olursak Doğu Türkistan’ın önemi ortaya çıkar. Çin için Doğu Türkistan doğal bir savunma hattıdır. Siyasi açıdan Türkiye ve Özbekistan’dan sonra en kalabalık Türk nüfusunu barındırıyor. 49’dan sonra nüfus sayımı yapılamadığından bugünkü nüfusunu bilemiyoruz.

Çin’in yüzde yirmi beşini besleyen Doğu Türkistan’dır. Doğalgaz, petrol ve uranyum gibi ürünlere sahiptir. Kömür, petrol, doğalgaz bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle doğu Türkistan Çin için vazgeçilemez bir bölgedir. Bunlardan dolayı burada son derece büyük insan hakları ihlali yaşanıyor.

Dünya’da idamların çoğu İran’dan sonra Çin’de yapılıyor. Ama bazı yalan haberler de yapılmıyor değil. Mesela bir ozanımızın öldüğü haberi yayıldı. Bu doğru değildi. Yine 3 bin insanımızın idam edildiği haberi yayıldı. Bu da doğru değildi. Başka yerlerde yaşanan olaylar da bizde olmuş gibi gösteriliyor. Bu da bizleri zor durumda bırakıyor.

Amerika. Çin’i kaşıyor. Rakip olarak görüyor. Çin’i tahrik etmeye çalışıyor. Bu tür yalan haberleri de yayıyor. Çin ile yaşadığı olayları Ankara’ya taşımaya çalışıyor. Doğu Türkistan’daki olayları görmezlikten gelmek doğru değil. Amerika, kendi çıkarları olduğu için bizimle uğraşıyor. Yalan haberlere itibar etmeyiniz.

En büyük sorunumuz, Çin’in bölgemize hakim olmak istemesi. Oradaki insanları asimile etmek istemesi. İkinci sorun doğum engeline uğramamız. Çin çoğalmamızı istemiyor. Bu nedenle kısırlaştırma politikası yapıyor. Çok çocuk yapmaya izin vermiyor. Belirli bir kota veriyor. eğer bu kota aşılırsa anne karnındaki çocuk, kürtajla alınıyor. Anne ve baba topuktan vurulan bir iğne ile kısırlaştırılıyor.

Seyahat sorunumuz var. İstediğimiz yere rahatça gidemiyoruz. Kaşgar’dan Altay’a gitmek istersek köy sorumlusundan izin almak zorundayız. Neden gitmek istediğimizi ispat etmek zorundayız. Yola çıktığımızda da her yerde sorguya çekiliyoruz.

İletişim ve basın yayın kısıtlaması var. Sosyal medya kullanmamız yasak. Ben buradan 3 yıldır ailemle telefonla dahi görüşemiyorum. Onlardan hiçbir haber alamıyorum. Maalesef bu hak bizlere tanınmıyor. Uygur olmak, Kazak olmak, Türk olmak suç. Başımıza doppa giymek suç.

Mahkeme kurulmadan kamplara gönderiliyoruz. Halk mahkemelerinde 10 yıl gibi uzun yıllar mahkum ediliyoruz. Başına doppa giyiyorsan, namaz kılıyorsan, oruç tutuyorsan suç. Bunlar zehirlidir. Başkalarını da zehirlerler diye hapse atıyorlar.

Organ ticareti yapıyorlar. Hastalarımızın organlarını alıp İsrail üzerinden bütün dünyaya satıyorlar. Bizden hiçbir izin almıyorlar. Hasta olma hakkımız yok. En küçük hastalığımızda bunları yaşıyoruz.

Uyuşturucu bütün dünyada herkese yasak. Ama Çinliler Türklere karşı bunu serbest bırakıyor ve hatta teşvik ediyor.

Camilerimiz potansiyel suç olarak görülüyor. Ama İslam devletlerinin hiç biri bunu görmüyor ve görmezlikten geliyor. Cesetler yakılmıyor ama İslami usullere göre defnetmemize izin vermiyorlar.” dedi.

Son olarak “Türkiye’nin Çin ile ilişkilerini bozmasını istemeyiz. Ticaret yapılsın. Ama bize yapılan insanlık dışı hareketler karşısında da susulmasın. Biz, size, topunuzu tüfeğinizi alıp gelin savaşın demiyoruz. Bize kardeşlik, dindaşlıkla insani ve medeni usullerle yardımcı olursanız, biz, davamıza başarıyla ulaşırız. Biz davamızı uluslararası medeni ve siyasi masalarda konuşarak halletmek durumundayız.” diye belirtti.

Panelin son kısmında katılımcılara dernek tarafından hediye ve plaketler verildi. Panele katılanlar Doğu Türkistan olaylarının gerçeklerini birinci ağızdan inleyerek öğrendiler. Bunu bize yaşatan KKTC Oğuz Boyları Dayanışma Ve Kültür Derneği’ne teşekkür ediyorum. Gerçekten çok yararlı ve güzel bir oturum oldu.

 
Etiketler: Doğu, Türkistan, Gerçekleri,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
18 Mayıs 2020
YANGINLAR CİĞERİMİZİ PARÇALADI
14 Mayıs 2020
PİLE’DE SULAR DURULMUYOR
12 Mayıs 2020
CORONA TURİZMİMİZİ VURMASIN
03 Mayıs 2020
OKULLAR TATİL EDİLMELİ
30 Nisan 2020
ADANALIM
29 Nisan 2020
CORONADA BUNDAN SONRASI
21 Nisan 2020
“Bitemeyen Proje” Üzerine
13 Nisan 2020
SOYLU’NUN İSTİFASI ÜZERİNE
06 Nisan 2020
CEVAHİR CAŞGİR’DEN “YÜZSÜZ ŞİİRLERİM”
30 Mart 2020
Vefa Arayan Şair’den “Kalbim Senindi” Romanı
12 Mart 2020
Coronavirüs’ü De Oyuncak Ettik
09 Mart 2020
Sınırlarımızda Biber Gazı ve Cop
05 Mart 2020
İlke Susuzlu İle Tiyatro Konuştuk
03 Mart 2020
Diyetisyen Olmak
02 Mart 2020
Kadirli İdlip’te Şehit Olan Evladına Ağladı
01 Mart 2020
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu
26 Şubat 2020
Herkese Küsmek?
25 Şubat 2020
ZABITALARIN GAZİLERLE ZORU NEDİR?
24 Şubat 2020
YDP Cumhurbaşkanlığı Manifestosunu Açıkladı
20 Şubat 2020
İskele Yine Karıştı
18 Şubat 2020
ÖĞRETMENİMİZ METİN BİÇER’İN ARDINDAN
17 Şubat 2020
“Bir Ahi Zaman” Oyunu
13 Şubat 2020
Ölçü Dozunu Aşmamak Gerek
12 Şubat 2020
Artık Bir Edebiyat Tarihimiz Var
10 Şubat 2020
Nihal Salman İle Aile Üzerine Bir Sohbet
06 Şubat 2020
Taşkent Doğa Parkı
04 Şubat 2020
KIBRIS TÜRK EDEBİYATI DEV BİR ESERE KAVUŞTU
31 Ocak 2020
Baş Döndürücü Gelişmeler Oluyor
29 Ocak 2020
Yüzde 5.5 Artış mı Dediniz?
27 Ocak 2020
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE’M
23 Ocak 2020
YDP’nin Adayı Prof. Arıklı
14 Ocak 2020
YDP’den Gövde Gösterisi
13 Ocak 2020
Avni’ye Göre “İstanbul Daveti”
09 Ocak 2020
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
08 Ocak 2020
Avni’ye Göre Yeni Hükumet
06 Ocak 2020
Son Durak Meyhanesi
03 Ocak 2020
YENİ YILDA YENİ UMUTLARIMIZ
30 Aralık 2019
Kıbrıs Türkünün Bağımsızlık Mücadelesi
26 Aralık 2019
Sebahattin Kurt İle Çukurovalıları Konuştuk
22 Aralık 2019
“WOYZECK” Oyunu Üzerine
19 Aralık 2019
ADAYLAR YAVAŞ YAVAŞ AÇIKLANIYOR
15 Aralık 2019
Dursun Koç İle Sporumuz ve Denizcilik Üzerine Konuştuk
12 Aralık 2019
YDP’nin Engellenemeyen Yükselişi
09 Aralık 2019
Cehaletin Böylesi Görülmedi
05 Aralık 2019
Avni’ye Göre Hükumetin Gitmesi Çok Yakın
03 Aralık 2019
Dışarısı İçeriden Karanlık
27 Kasım 2019
“ÇUKUROVA YANIYOR” Üzerine
26 Kasım 2019
Veysel Üresin İle Çukurovalı Sanatçılar Hakkında Konuştuk
18 Kasım 2019
Kadirli Sucuk Ekmek ve Oğuzhan Usta
14 Kasım 2019
Karakütük Köyü’nde Akrabalarla
12 Kasım 2019
Hasan Dede Türbesi ve Kadirli Kent Müzesi
06 Kasım 2019
Kıbrıslılar Bizi Neden Sevmiyor?
01 Kasım 2019
“Kardeşimin Hikâyesi” Üzerine
30 Ekim 2019
KKTC ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİM
20 Ekim 2019
SESSİZ ÇIĞLIK ÜZERİNE
15 Ekim 2019
Vatan Sana Canım Feda
13 Ekim 2019
“Barış Pınarı” Hayırlı Olsun
09 Ekim 2019
YDP 3. Yılını Kutladı
07 Ekim 2019
I.Akdeniz Uluslararası Araştırmalar Kongresi’nin Ardından
30 Eylül 2019
“ERZİNCAN YÖRESİ ALEVİLERİ”
25 Eylül 2019
İLK YERLİ OPERAMIZ ARAP ALİ DESTANI
23 Eylül 2019
YDP’DE AŞURE GÜNÜ
19 Eylül 2019
ÇUKUROVA TÜRKMENLERİ
18 Eylül 2019
Avni’nin Kehanetleri
12 Eylül 2019
Tekin Bertiz’in Ardından
05 Eylül 2019
OĞUZ BOYLARI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI ARİF ZEREN İLE SÖYLEŞTİK
03 Eylül 2019
AVNİ İLE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÜZERİNE KONUŞTUK
25 Ağustos 2019
GÜVERCİNLİK KÖYÜ ÇÖPLÜK MÜ?
20 Ağustos 2019
“Yangın Yerinde” Kabare mi Komedi mi?
19 Ağustos 2019
“GELECEK 100 YIL” Üzerine
15 Ağustos 2019
AVNİ İLE BAYRAMLAŞTIK
05 Ağustos 2019
KAZA “GELİYORUM” DEMEDİ
01 Ağustos 2019
Milli Değerleri Koruma Derneği Ve İsfendiyar Dayı
28 Temmuz 2019
ADANALILAR DERNEĞİ ÇOK İDDİALI GELİYOR
25 Temmuz 2019
AVNİ’YE SORDUM
22 Temmuz 2019
Kenan Akın İle Güncel Konular
18 Temmuz 2019
KİM BU AVNİ?
15 Temmuz 2019
Sadece Suriyelilere mi Vize?
11 Temmuz 2019
BOŞ VERDİM
09 Temmuz 2019
Postamız Nasıl Çalışıyor?
08 Temmuz 2019
Derman Atik İle Tiyatro Üzerine
04 Temmuz 2019
KÜLTÜREL MİRASIMIZI KİM YÖNETİYOR?
27 Haziran 2019
Hakan Tulumbacı İle Sanat Üzerine
27 Haziran 2019
Harun Tulumbacı İle Sanat Üzerine
25 Haziran 2019
Ertaç Hazer İle Kültür-Sanat
21 Haziran 2019
Hükümet Kuruldu Kurulmadan Vuruldu
18 Haziran 2019
DR CEMAL MERT İLE SÖYLEŞTİK
16 Haziran 2019
Gelişmekte Olan Farklı Bir Spor: Okçuluk
13 Haziran 2019
AVNİ’Nİ BÜYÜK İDDİASI
29 Mayıs 2019
Solcu Efendi” Üzerine Birkaç Kelam
23 Mayıs 2019
Kıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri
19 Mayıs 2019
TERAPİ Üzerine
15 Mayıs 2019
ZAMAN
22 Nisan 2019
ATA - DEDE YURDUNDA
11 Nisan 2019
BÖYLE YARIŞMA OLUR MU?
07 Nisan 2019
Aşık Veysel Ve Nesimi’yi Anma Toplantısı
02 Nisan 2019
“Yaşamak Nazım Gibi” Oyunu Üzerine
27 Mart 2019
“27 Mart” KKTC İçin Acı ve Buruk Bir Gün
21 Mart 2019
“Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü Ve Yarını”
18 Mart 2019
Bütçemiz Error Veriyor
14 Mart 2019
Sen Neymiş Be Abi!
10 Mart 2019
İRSEN KÜÇÜK’ÜN ARDINDAN
05 Mart 2019
Dairelerde Damga Pulu Sorunu
04 Mart 2019
Şerefine İnsanoğlu
01 Mart 2019
Su Akar Güldür Güldür
28 Şubat 2019
YDP Meşalesini Güvercinlik’te Yaktı
27 Şubat 2019
Liderlerden Farklı Söylemler
24 Şubat 2019
Teknoloji Mi, Dedikodu Mu?
19 Şubat 2019
Genç Ama Başarılı Diyebileceğimiz Bir Bakan
18 Şubat 2019
Sendikalarımızın Amacı Ne?
14 Şubat 2019
Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz Ki!
10 Şubat 2019
Uçak Biletleri Ucuzlayacak Mı?
06 Şubat 2019
Türkeş’in Evi
05 Şubat 2019
Sosyal Medya Siyaseti
04 Şubat 2019
Bu Hükümetten Keyif Alıyorum
31 Ocak 2019
Anketle Cumhurbaşkanı Mı Olur?
22 Ocak 2019
ELEKTRİK FATURALARI EZBERE Mİ HESAPLANIYOR?
22 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
22 Ocak 2019
Bayrak Namustur Şereftir
18 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
11 Ocak 2016
KADINLAR KAHVEHANESİ
Haber Yazılımı