Yazı Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 12:27
 
KIYAS İLE GERÇEĞİN BİLİNCİNE VARILIR
Ergün Şoföroğlu
 
 

Kıyasla (karşılaştırma ile) gerçeğin bilincine varılır Kıbrıs’ta gerçekçi politika kıyasla iki toplumun askeri, ekonomik ve kültürel gücünün gerçek sınırlarının hesaplanması ve önceliklerin saptanmasıyla belirlenir..                                                                                                                            

Bir devletin bir başka devlet; bir toplumun başka bir toplum üzerinde yetkiler sağlayabilmesi, yetki altına alınan devlet veya toplumun askeri güçten yoksunluğu, ekonomik zayıflığı ve kültürel yetkinleşememişliği sayesinde gerçekleşir.                                                               

Kıbrıs’ta toplumların askeri güçlere karşı korunmasını garantör devletler üstlenmiştir. Olası bir federal devlette siyasal eşitlik ilkesi federal devletin yönetim yetkilerinin iki toplum tarafından eşit paylaşılmasıyla düzenlenir. Bu düzenin işlevselliğinin ve yaşaya bilirliğinin, iki toplumun siyasi, ekonomik ve kültürel yetkinlik dengesine dayandığı tarihin kanıtladığı bir bilimsel öngörüdür.                        

Siyasi beceriksizliğimiz yüzünden uluslararası arenadan, siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerden izole edildik. Her etnik çelişkinin temelinde ekonomik bir nedenin yatığını hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekirken, pek önemsemedik. İktidarların sorumluluk üstlenme erdemini yitirmesinden kaynaklanan cehalet içinde toplumumuzun bilimsel ekonomik gelişme yasalarını bulmak ve uygulamak yerine, tam tersine besleme kalma politikasını sürdürmeyi partisel çıkarlara ve iktidarda kalma tutkusuna daha elverişli geldiğinden son zamanlara kadar bu politika sürdürüldü.                

Diplomatik ilişkilerimizde Rumların bize karşı üstün diplomatik etkinlikleri sayesinde dünya kamuoyunda özne olma payemizi yitirdik; yani dünyada adam yerine konmadık.                                                                  

Rumların yönettiği bölgeye geçişimizde sadece belediyelerinin şehirlerinde  başardığı temizlik ve düzenin tanığı olurken, bizim şehirlerimizle kıyasladığımızda, kültürel yetkinlikte de bizden ileri olduklarının bilincine varıp bu geri kalmışlığımızın utancını yaşıyoruz.             

Tarihin kanıtladığı bilimsel gerçeklerle bilinçlenmemiş olmaktan kaynaklanan kör mutlulukla kurguladığımız ve kesin doğrular olarak nitelediğimiz ütopik varsayımlarımızla ahkâm keserken, gelecekteki mutsuzluklarımızı sorgulamak isteyen entelektüel etkinlikleri de önemsemiyoruz.                                                                                                

Çağımız dünya düzenini insanlık ve uygarlıkla özdeşleştirme gafleti içinde, barışın, sadece ‘’toplumlar arası iyi niyet, uluslararası hukuk ve adalet’’ sayesinde sağlanabileceği safsatalarını ileri sürüp, insanımızın bu vizyon budalalığına saygı duymasını özendirmeye çalışılmaktadır. Bu tutum toplumumuzu gerçeklerden uzaklaştırıp yanlışları ve statükoyu sürdürme amacıyla insanımızı yönlendirmek için yapılıyor. Bu tutum saygı sözcüğüne sarılarak toplumu aldatmaktan başka türlü yorumlanamaz. Toplumumuzu aydınlatmak için bu kurgularla yaratılmaya çalışılan inançlara karşı mutlak mücadele etmek gerekir                                                                                                                    

Ne yazık ki çağımızda bile uygarlık sömürücü ve emperyalist içeriğini sürdürmektedir. Güçlü olan haklı çıkıyor. Ulusal kimliğimizi ve toplumsal varlığımızı çağımıza sırtımızı çevirip hayallere kapanmakla değil, tarihimizin mirasına sahip çıkarak ve aklımızı kullanarak bilimin aydınlattığı geleceği izleyerek koruyabiliriz.         

 
Etiketler: KIYAS, İLE, GERÇEĞİN, BİLİNCİNE, VARILIR, , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı