Yazı Detayı
01 Ağustos 2019 - Perşembe 18:18
 
Milli Değerleri Koruma Derneği Ve İsfendiyar Dayı
Hakan Yozcu
kibrishakikat@gmail.com
 
 

Hakikat WEB TV’de yaz mevsiminin son “Hakan Yozcu İle KKTC Güncel” programını yaptık. Eylül ayına kadar programa ara verildi. Çünkü stüdyo binası, yeni binasına taşınacak.

                Son programımızda “MİLLİ MÜCADELE VE MİLLİ DEĞERLERİ KORUMA DERNEĞİ”nin çok değerli iki yöneticisi olan Onursal Başkan Sayın İsfendiyar Eralp ve Sayın Asbaşkan Ozan Koray Ozanıl Beyleri konu ettik.

                Program için stüdyoya erken gitmiştim. Dernekten kalabalık bir grup geldi. İçlerinde biri dikkatimi çekti.  80 yaşlarındaydı. Kulağında kulaklık vardı. Saç ve sakal dağınıktı. Üzerinde ütüsüz, hafif kirli, beyaz bir gömlek vardı. Üst düğme vurulmamıştı. Deyim yerinde ise dağınık, pejmürde biri idi. Kimdi bu adam? Ne diye gelmişti yanıma? Orada öğrendim kim olduğunu.  Programa davet ettiğim derneğin onursal başkanı imiş.

Ne yalan söyleyeyim tereddüt ettim. Korktum. Bu adam ne konuşacaktı? Ne anlatacaktı? Kulağı bile duymuyordu... Tanıdığım kişiyi çekip sordum. "Bu mu çıkacak programa?" "Evet" dedi... Beni bir korku sardı. "Yapabilecek mi? Rezil olmayalım canlı yayında",  "Merak etme Hocam. İsfendiyar Dayı müthiş biridir. Yüzünün akıyla çıkar" dedi.

                Tabii elimde olmadan uyarmak zorunluluğu hissettim: “Canlı yayına çıkacağız.  Lütfen konuşmalara dikkat edelim. Sözlerimize dikkat edelim. Kesinlikle küfürlü konuşmayalım. Ölçüyü kaçırmayalım. Başka birilerini incitecek sözler sarf etmeyelim. Kimseye cevap hakkı doğmasın. Başımızı belaya sokmayalım. Bir de süremizi fazla aşmayalım.” Aldığım cevaplar “Siz hiç merak etmeyin.” oldu.

                İsfendiyar Dayı’nın “Emekli bir elektrik mühendisi ve kitapları olan bir yazar olduğu” söylendi.

                Dernek Asbaşkanı Ozan Koray Ozanıl “Hocam, program başlasın İsfendiyar Dayı’yı göreceksiniz. Bomba gibi patlayacak. Çok hazır cevap biridir. Programı çok iyi götürür” dedi.

                Ben, yine de temkinli ve endişeliyim.  “Bir pot kırarsa yandık” diyorum kendi kendime. Ve Program başladı. İlk sözü saygı gereği İsfendiyar Dayı’ya verdim.  Aman Tanrım! İsfendiyar Dayı bir cevher çıktı. Akıcı, hoşsohbet bir üslubu var. Söyledikleri bütün sözler ilgi çekiyor. Ben,  “Daha çok Asbaşkana sorarım soruları, yaşlı adamı da arada geçiştiririm” diyordum. Ama program boyunca İsfendiyar Dayı’yı konuşturmaktan kendimi alamadım. Daha ziyade soruları ona sordum.  Öyle cevaplar veriyordu ki ben şaşırıyordum.

                İlk olarak amaçlarını sordum: “Milli Değerleri Koruma Ve Milli Mücadele Derneği nedir? Ne amaçla kurdunuz? Neler yapacaksınız?” dedim. İsfendiyar Dayı başladı söze:

“Derneğin adına bakın. Milli değer ve  Mücadele sözcükleri var.  Kıbrıs Türkü, Milli değerlerine çok önem verir ve mücadeleci bir ruha sahiptir.  KKTC 'de Türkün sonsuza dek var olmasını, hür ve huzur içinde yaşamasını garantileme amaçlı tek dernektir;  çünkü Türk'e gerekeni öğreterek onu birleştirecek ve önümüzde olan tehlikeleri anlatacak, düşmanların başarısını men edecekti ; bu da sade ve sade KKTC Türk halkının birliği ile olacaktır.” dedi.

İsfendiyar Dayı, Birlik ve beraberliğin önemini şu örnekle anlattı: “Adamın birinin 9 oğlu,  2 tane de kızı varmış. Adam zengin ve itibarlı biriymiş, düşmanı da çokmuş; bu düşmanların çabasıyla,  bu evlatlar, birbirleriyle iyi geçinemiyorlarmış. Adam, bir gün evlatlarına demiş : ‘Gidin her biriniz iki adet çubuk kesin,  getirin.’ Çocuklar, getirmişler. Adam iki taşı yan yana, biraz aralıklı koymuş ve birinci oğluna bir çubuğunu o iki taşın arasına yerleştirmesini söylemiş. Sonra ona: ''Vur, bakalım ne olur? '' demiş. Oğlan vurmuş. Çubuk iki parça olmuş. Her çocuğuna aynısını yaptırmış. Sonuç hep aynı, çubuklar kırılmış.

Bu defa adam çocuklarına : '' Hepiniz de ikinci çubuğunuzu taşların arasına yerleştirin '' demiş. Öyle yapmışlar. Sıra ile her evlat çubuklara tokat / yumruk atmışlar ancak onları kıramamışlar. Adam çocuklarına : '' Gördünüz mü'' , demiş, '' Birlikten ne olur? Birlik olursanız kimse size zarar veremez, birlik olmazsanız sizi birer birer yok ederler. . . ''

Bu onlara güzel bir ders olmuş, o günden sonra hiç kavga etmemişler . . .ve çekişmemişler. KKTC Türk'leri de bundan ders almalı. Birlik olmalı, Tek beyin, tek amaç, tek yumruk olmalı. Çünkü Birlik  olmazsak, sonumuz yok olmaktır.”

İsfendiyar Dayı Milleti, “Büyük bir aile olarak” tanımladı. “Beraber yaşarlar, paylaşırlar, kavga etmezler, biri birlerine yardım ederler, ihtiyacı olana yardımcı olurlar, tehlike karşısında beraber direnirler. Bilhassa düşmana karşı tek yumruk olurlar. . . Aksi takdirde hayır etmezler. Milletin ise bazı özellikleri vardır: Yaşadıkları çevre / vatanları, dilleri, dinleri, örf ve adetleri, bayrakları, gelenekleri, bayram günleri . . . Bunları paylaşmayan o milletten sayılmaz.” dedi. KKTC halkının böyle bir millet olduğunu söyledi.

Her milletin düşmanı olduğunu belirten İsfendiyar Dayı, KKTC’nin 3 türlü düşmanı olduğunu belirtti:

“ 1 . düşman,  görünen , açık düşman ; bizde Rum, Yunan ve dostları. Bundan fazla korkulmaz ; en aciz düşman bilinen düşmandır. “

“2. Düşman, görünmeyen, saklı, sinsi, bilinmeyen düşman. Dost görünen, yalancı düşman. Yüzüne gülen,  arkana bıçak sokan düşman. Bu da bizde son zamanlarda meydana çıkmıştır; KKTC ye el atmıştır, etrafı satın almaya başlamıştır . . . Dikkat edilmezse, KKTC'nin adını dahi değiştirecektir . . . En fazla 5 yıl sonra! Filistin bir örnek . . . oraya da Rusya'daki Yahudileri getirerek başlamışlardı , 1880’lerde. Kim mi? Görünen köy kılavuz istemez ; ancak , kör olan göremez. Araştırın, soruşturun. Yahudi !”

                “3. düşman en müthiş, en korkulacak olan düşmandır ; o da kendisidir, iç düşmandır ; içte zehir gibidir . . . zamanla öldürür. . . yani, Türk görünen amma Türk'e layık olmayan inançlara sahip olan ! Bunlar ise Rumlarla haşir neşir olan arkadaşlarımız, dostlarımız, Türklerdir. Zavallılar tarih bilmez , dünü çabuk unutmuş kardeşlerimizdirler. . . Sanki Sandallar’ı, Muratağa’yı, ve diğer toplu mezarlardan haberleri yokmuş gibi !

Uyanın arkadaşlar ; Domuzdan post olsa da ,Rum'dan Yunanlıdan Türk'e dost olmaz!” diyerek insanlarımızı uyanık olmaya, gerçekleri görmeye davet etti.

                Osmanlı Döneminden örnekler vererek Türk kimliğini açıkladı: “Türk kimdir, nedir ? Şanlı, değerli, gurur duyacak bir geçmişe sahip bir millet ! Örneğin İngiliz Hindistan'ı ele geçirdi . Hindistan'ın ana dili İngilizce oldu. . . Hıristiyanlığı da oraya getirdi. Fransız Cezayir'i Türklerin elinden aldı, Arapların lisanı Fransızca oldu.

Osmanlı ise bir hayli devlet yönetmiştir ; hiç birinin diline, dinine dokunmamıştır : Kıbrıs muazzam bir örnektir: 1570’lerde Rum Ortodoks Kıbrıs halkı İtalyan Katoliklerin emrinde köle gibi yaşıyorlardı ; Osmanlı onlara hürriyet verdi; Papazlarını başkanları yaptı, dinleri, dilleri serbest oldu . . . bunu İstanbul'da dahi bir Papaz, son yıllarda, öve öve halk arasında gazetecilere söylüyordu : '' Keşke bugün Osmanlı adaleti ve hürriyetimiz olsaydı !'' diyordu.

İşte biz Türkler, KKTC ve Türkiye Türkleri, ve her hangi bir yerde yaşayan Türkler, böyle şerefli bir milletin çocuklarıyız. Bize de düşen : '' Ecdadımıza layık olmaktır !''. dedi…

Kıbrıs Türk insanının,  insancıl, sevecen, cömert  olması gerektiğini; ancak bunun da sınırları olması gerektiğini belirterek  Türkün kimseye  düşmanlık duymadığını  ama  düşmanını da bilmesi gerektiğini” söyledi.

İsfendiyar dayı dernekleri için şu ifadeleri kullandı:  “Milli Mücadele Derneği, Türk'ün varlığı için canı gönülden çalışmaya ant içmiş cesur, dürüst, güvenilir kişilerden meydana gelen inançlı bir dernektir. Kıbrıs Türk'ünün tüm dertleri, ihtiyaçları, menfaatleri için çalışacak olan, ve her Türk'ü böyle yapmaya çağıracak, teşvik edecek olan bir dernektir; Kıbrıs Türk'ünün dili, nabzı, kalbi olacaktır ; tüm halkın sesini dinleyecek, nabzını ölçecek , ona göre hareket edecek . . . Türk'ün ilelebet Kıbrıs'ta var ola bilmesi için ne gerekirse çekinmeden yapacaktır . . . her üye / vatandaş böyle düşünmesini öğrenecektir . . . öğrenmelidir, aksi taktirde KKTC Türk'ü diye bir şey kalmaz!”

 Dernek hakkında sayısal bilgileri Asbaşkan Ozan Bey’den aldık. Ozan Bey de derneklerinin faaliyetlerini, nasıl üye kabul ettiklerini, bundan sonra neler yapacaklarını anlattı. Son günlerde yaşanan olaylar hakkında derneklerinin görüşlerini dile getirdi.

Ama gündeme damgasını vuran İsfendiyar Dayı olmuştu. Bu yazıları yazarken dahi onun etkisinden kurtulamamıştım.

Hani derler ya “Dış görünüş her zaman insanı aldatır, her zaman hataya düşürür.” İşte İsfendiyar Dayı da beni öyle yanılttı…

İsfendiyar Dayı gibi insanlarımız olduğu sürece KKTC’de milli değerlerimiz hep korunacak ve devletimiz baki kalacaktır.

Teşekkürler İsfendiyar Dayı. İyi ki varsın…

 
Etiketler: Milli, Değerleri, Koruma, Derneği, Ve, İsfendiyar, Dayı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
30 Mart 2020
Vefa Arayan Şair’den “Kalbim Senindi” Romanı
12 Mart 2020
Coronavirüs’ü De Oyuncak Ettik
09 Mart 2020
Sınırlarımızda Biber Gazı ve Cop
05 Mart 2020
İlke Susuzlu İle Tiyatro Konuştuk
03 Mart 2020
Diyetisyen Olmak
02 Mart 2020
Kadirli İdlip’te Şehit Olan Evladına Ağladı
01 Mart 2020
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu
26 Şubat 2020
Herkese Küsmek?
25 Şubat 2020
ZABITALARIN GAZİLERLE ZORU NEDİR?
24 Şubat 2020
YDP Cumhurbaşkanlığı Manifestosunu Açıkladı
20 Şubat 2020
İskele Yine Karıştı
18 Şubat 2020
ÖĞRETMENİMİZ METİN BİÇER’İN ARDINDAN
17 Şubat 2020
“Bir Ahi Zaman” Oyunu
13 Şubat 2020
Ölçü Dozunu Aşmamak Gerek
12 Şubat 2020
Artık Bir Edebiyat Tarihimiz Var
10 Şubat 2020
Nihal Salman İle Aile Üzerine Bir Sohbet
06 Şubat 2020
Taşkent Doğa Parkı
04 Şubat 2020
KIBRIS TÜRK EDEBİYATI DEV BİR ESERE KAVUŞTU
31 Ocak 2020
Baş Döndürücü Gelişmeler Oluyor
29 Ocak 2020
Yüzde 5.5 Artış mı Dediniz?
27 Ocak 2020
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE’M
23 Ocak 2020
YDP’nin Adayı Prof. Arıklı
14 Ocak 2020
YDP’den Gövde Gösterisi
13 Ocak 2020
Avni’ye Göre “İstanbul Daveti”
09 Ocak 2020
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
08 Ocak 2020
Avni’ye Göre Yeni Hükumet
06 Ocak 2020
Son Durak Meyhanesi
03 Ocak 2020
YENİ YILDA YENİ UMUTLARIMIZ
02 Ocak 2020
Doğu Türkistan Gerçekleri
30 Aralık 2019
Kıbrıs Türkünün Bağımsızlık Mücadelesi
26 Aralık 2019
Sebahattin Kurt İle Çukurovalıları Konuştuk
22 Aralık 2019
“WOYZECK” Oyunu Üzerine
19 Aralık 2019
ADAYLAR YAVAŞ YAVAŞ AÇIKLANIYOR
15 Aralık 2019
Dursun Koç İle Sporumuz ve Denizcilik Üzerine Konuştuk
12 Aralık 2019
YDP’nin Engellenemeyen Yükselişi
09 Aralık 2019
Cehaletin Böylesi Görülmedi
05 Aralık 2019
Avni’ye Göre Hükumetin Gitmesi Çok Yakın
03 Aralık 2019
Dışarısı İçeriden Karanlık
27 Kasım 2019
“ÇUKUROVA YANIYOR” Üzerine
26 Kasım 2019
Veysel Üresin İle Çukurovalı Sanatçılar Hakkında Konuştuk
18 Kasım 2019
Kadirli Sucuk Ekmek ve Oğuzhan Usta
14 Kasım 2019
Karakütük Köyü’nde Akrabalarla
12 Kasım 2019
Hasan Dede Türbesi ve Kadirli Kent Müzesi
06 Kasım 2019
Kıbrıslılar Bizi Neden Sevmiyor?
01 Kasım 2019
“Kardeşimin Hikâyesi” Üzerine
30 Ekim 2019
KKTC ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİM
20 Ekim 2019
SESSİZ ÇIĞLIK ÜZERİNE
15 Ekim 2019
Vatan Sana Canım Feda
13 Ekim 2019
“Barış Pınarı” Hayırlı Olsun
09 Ekim 2019
YDP 3. Yılını Kutladı
07 Ekim 2019
I.Akdeniz Uluslararası Araştırmalar Kongresi’nin Ardından
30 Eylül 2019
“ERZİNCAN YÖRESİ ALEVİLERİ”
25 Eylül 2019
İLK YERLİ OPERAMIZ ARAP ALİ DESTANI
23 Eylül 2019
YDP’DE AŞURE GÜNÜ
19 Eylül 2019
ÇUKUROVA TÜRKMENLERİ
18 Eylül 2019
Avni’nin Kehanetleri
12 Eylül 2019
Tekin Bertiz’in Ardından
05 Eylül 2019
OĞUZ BOYLARI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI ARİF ZEREN İLE SÖYLEŞTİK
03 Eylül 2019
AVNİ İLE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÜZERİNE KONUŞTUK
25 Ağustos 2019
GÜVERCİNLİK KÖYÜ ÇÖPLÜK MÜ?
20 Ağustos 2019
“Yangın Yerinde” Kabare mi Komedi mi?
19 Ağustos 2019
“GELECEK 100 YIL” Üzerine
15 Ağustos 2019
AVNİ İLE BAYRAMLAŞTIK
05 Ağustos 2019
KAZA “GELİYORUM” DEMEDİ
28 Temmuz 2019
ADANALILAR DERNEĞİ ÇOK İDDİALI GELİYOR
25 Temmuz 2019
AVNİ’YE SORDUM
22 Temmuz 2019
Kenan Akın İle Güncel Konular
18 Temmuz 2019
KİM BU AVNİ?
15 Temmuz 2019
Sadece Suriyelilere mi Vize?
11 Temmuz 2019
BOŞ VERDİM
09 Temmuz 2019
Postamız Nasıl Çalışıyor?
08 Temmuz 2019
Derman Atik İle Tiyatro Üzerine
04 Temmuz 2019
KÜLTÜREL MİRASIMIZI KİM YÖNETİYOR?
27 Haziran 2019
Hakan Tulumbacı İle Sanat Üzerine
27 Haziran 2019
Harun Tulumbacı İle Sanat Üzerine
25 Haziran 2019
Ertaç Hazer İle Kültür-Sanat
21 Haziran 2019
Hükümet Kuruldu Kurulmadan Vuruldu
18 Haziran 2019
DR CEMAL MERT İLE SÖYLEŞTİK
16 Haziran 2019
Gelişmekte Olan Farklı Bir Spor: Okçuluk
13 Haziran 2019
AVNİ’Nİ BÜYÜK İDDİASI
29 Mayıs 2019
Solcu Efendi” Üzerine Birkaç Kelam
23 Mayıs 2019
Kıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri
19 Mayıs 2019
TERAPİ Üzerine
15 Mayıs 2019
ZAMAN
22 Nisan 2019
ATA - DEDE YURDUNDA
11 Nisan 2019
BÖYLE YARIŞMA OLUR MU?
07 Nisan 2019
Aşık Veysel Ve Nesimi’yi Anma Toplantısı
02 Nisan 2019
“Yaşamak Nazım Gibi” Oyunu Üzerine
27 Mart 2019
“27 Mart” KKTC İçin Acı ve Buruk Bir Gün
21 Mart 2019
“Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü Ve Yarını”
18 Mart 2019
Bütçemiz Error Veriyor
14 Mart 2019
Sen Neymiş Be Abi!
10 Mart 2019
İRSEN KÜÇÜK’ÜN ARDINDAN
05 Mart 2019
Dairelerde Damga Pulu Sorunu
04 Mart 2019
Şerefine İnsanoğlu
01 Mart 2019
Su Akar Güldür Güldür
28 Şubat 2019
YDP Meşalesini Güvercinlik’te Yaktı
27 Şubat 2019
Liderlerden Farklı Söylemler
24 Şubat 2019
Teknoloji Mi, Dedikodu Mu?
19 Şubat 2019
Genç Ama Başarılı Diyebileceğimiz Bir Bakan
18 Şubat 2019
Sendikalarımızın Amacı Ne?
14 Şubat 2019
Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz Ki!
10 Şubat 2019
Uçak Biletleri Ucuzlayacak Mı?
06 Şubat 2019
Türkeş’in Evi
05 Şubat 2019
Sosyal Medya Siyaseti
04 Şubat 2019
Bu Hükümetten Keyif Alıyorum
31 Ocak 2019
Anketle Cumhurbaşkanı Mı Olur?
22 Ocak 2019
ELEKTRİK FATURALARI EZBERE Mİ HESAPLANIYOR?
22 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
22 Ocak 2019
Bayrak Namustur Şereftir
18 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
11 Ocak 2016
KADINLAR KAHVEHANESİ
Haber Yazılımı