Yazı Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 17:03
 
Ölçü Dozunu Aşmamak Gerek
Hakan Yozcu
kibrishakikat@gmail.com
 
 

Demokrasinin gereklerinden biri de herkesin fikrine, düşüncesine ve görüşüne saygı duymaktır. Karşıdaki insan, hangi görüşte olursa olsun, hangi düşünceye sahip olursa olsun biliyoruz ki o düşüncesi yalnızca kendini bağlar. Katılıp katılmamak sizin elinizdedir. O nedenle de sadece o fikre saygı duyulur.

                İşte ben de bu yapıda bir insanım. Beni tanıyanlar, demokratik yönümü de çok iyi bilirler. Her fikre, her düşünceye kesinlikle saygım vardır. Fikirleri asla çatıştırma ortamına gelmem. Karşıdaki kişiyi önce çok iyi dinlerim. Kendimce bir yargıya varırım. Kişinin düşüncesi doğru veya yanlış, bu kendisine ait bir düşüncedir. O nedenle de sadece kendini bağlar. Eğer onaylamadığım, kabul edemeyeceğim bir düşünce ise nedenleriyle birlikte anlatır ve tartışmayı çatışmaya dönüştürmeden saygılı bir anlayışla olayı kapatırım.

                Bu günlerde de Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı’nın söylemleri gündeme oturdu. Söylediklerine katılırsınız, katılmazsınız orası bizi ilgilendirmiyor. Ama demokratik bir anlayışla da saygı duymak gerekiyor. Biliyoruz ki kendi düşünceleri sadece kendisini bağlar. Yani o sözler, bütün Kıbrıs Halkının düşüncelerini temsil etmez.

                Son bir yıl içinde Sayın Akıncı’nın basında sarf ettiği sözler Türkiye’de oldukça yankılandı. Olumsuz bir şekilde ses getirdi. Mesela Sayın Akıncı Türkiye'nin Suriye'de başlattığı operasyona ilgili olarak "Barış Pınarı desek de akan su değil kandır." demişti.

                “Akan su değil, kandır” sözü oldukça TC kamuoyunda tepki almıştı. Düşünün bir kere, Türkiye’de birçok insan, evladını Suriye’ye göndermişti. Bunun adı resmen olarak konulmamışsa bile bir savaştı. Dolayısıyla herkesin gözü kulağı Suriye’de idi. Oradan gelecek habere odaklanmışlardı. Şehit haberleri az da olsa gelmeye başlamıştı. Ve böyle bir ortamda bu demeci vermek ister istemez tepkileri çekti. Aslında demokratik olarak bakıldığında Sayın Cumhurbaşkanı savaşın kötülüğünü anlatmaya çalışmıştı. Ama zamanlaması doğru değildi bana göre. Tabii ister istemez ters tepti. Ve herkes “Kıbrıslılar Türkiye’yi neden sevmiyor?” sorusunu sormaya başladı.

                Tam bu olayı unuttuk derken Sayın Cumhurbaşkanı’nın The Guardiyan Gazetesi’ne verdiği demeç, yine bomba etkisi yarattı. Akıncı’nın sözleri Türkiye’de  büyük bir tepkiyle karşılandı.

 Sayın Akıncı, “İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım. Federal çözüm için acele etmemiz lazım. (Rumlarla) Birleşme başarılamazsa, Kuzey Kıbrıs daha fazla (Türkiye’ye) bağımlı hale gelir, Ankara tarafından yutulabilir ve de facto Türkiye iline dönüşebilir. Kıbrıslı Türkler laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istiyor. Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlanması korkunç olur.” dedi.

Normalde baktığımızda gerek Kıbrıs’ta gerekse Türkiye’de KKTC’nin Türkiye bağlanılması konusunu hiç kimse konuşmuyor. Yani böyle bir konu gündemde yok. Zaten böyle bir şeyi henüz isteyen de yok.

Hal böyle iken Sayın Akıncı neden böyle bir açıklama yapma gereğini duydu? Artık bunu kendisine sormak lazım. Ama genel yargı bu sözlerin önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bir hamle olduğu yönünde. Taktiksel bir hamle.

Taktiğe göre Sayın Akıncı bu sözleri söyleyince Türkiye’den kendisine oldukça büyük bir tepki doğacak ve hatta tartışmalar, laflar, sözler atılacak. Hal böyle olunca da buna tepki gösteren Kıbrıslı Türk seçmen de kızgınlığını göstermek için Sayın Akıncı’ya oy verecek. Ve Sayın Akıncı 5 yıldır oturduğu koltuğu korumuş olacak.

Ama artık öyle değil. Vatandaş, her şeyi biliyor, görüyor. Taktiksel manevralara herkesin gözü tok. Kimse bu tür düşüncelere pirim vermez. Herkes bildiği, inandığı adaya gider oy verir.

Halkımız, bütüncü, birleştirici, ileriyi görebilen ve her şeyden önemlisi Türkiye ile birlikte hareket edebilecek, onlarla birlikte yürüyebilecek bir Cumhurbaşkanı istiyor.

O nedenle bu tür manevralar artık tutmaz diye düşünüyorum. Bana göre bu taktiksel manevra çok hatalıydı. Hele de Tayfur Sökmenoğlu gibi tarihe mal olmuş kişilikli birini öne sürerek “ikinci bir Tayfur Sökmenoğlu olmam” demek çok hatalı bir mnevraydı. Bunu sarf eden kişiye demezler mi, “Önce tarihe bir bak. O kişiyi bir incele. Kim olduğunu öğren ve ona göre konuş” Nitekim de öyle oldu.

YDP Lefkoşa Milletvekili Sayın Bertan Zaroğlu bu sözlere ilk tepkiyi gösteren kişi oldu. Sayın Zaroğlu “Tayfur Sökmen, Hataylıların ve Yüce Türk Milletinin her daim şerefle yâd ettiği bir kahramandır” dedi. Zaroğlu şöyle devam etti: “Tayfur sökmen; Kırım harbine katılmış Rumeli beylerbeyi olan babası Mustafa şevki paşa gibi, Atalarının izinde yürümüş, İstiklal savaşında çeşitli cephelerde çarpışmış, Kuvâ-yi Milliye komutanlığı yapmıştır. Kırk asırlık Türk yurdunu, ecnebi elinde bırakmayarak,Misak-ı millî sınırlarına dâhil etmenin huzuru içerisinde ebediyete göç etmiş Tayfur Sökmen, Hataylıların ve Yüce Türk Milletinin her daim şerefle yâd ettiği bir kahramandır.”

Tabii Sayın Akıncı’ya Türkiye’den de büyük tepkiler geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de büyük tepkiler ortaya koydu. Lefkoşa Büyükelçiliği de bu konuda bir açıklama yaparak olayı üzüntü ile karşıladı.

Sayın Akıncı’ya en büyük tepkilerden biri de TC Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Sayın Çavuşoğlu “Ben böylesine dürüst olmayan bir siyasetçiyle hiçbir yerde çalışmadım. Şimdi Sayın Akıncı Türkiye'yi malzeme yapmaya başladı" dedi.

Burada üzerinde durmak istediğim konu da tepkileri gösterirken ölçü dozunu aşmamak konusudur. Yani tamam, teki göstermek de bir demokratik haktır. Ama bu hak, insana ölçüyü aşmaya da hak vermez. Ne olursa olsun Sayın Akıncı, bu ülkenin seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Ona karşı üslup bozmak da bana göre hiç yakışık almadı.

Düşünceyi onaylamamak başka, ama ona karşı üslubu bozup işi çirkinleştirmek başka. Sayın Çavuşoğlu’nun son sözleri de bana göre iç açıcı değildi. Neticede Sayın Akıncı seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Tabii onun da sözlerini söylerken dikkatli olması lazım. Sayın Tatar’ın dediği gibi “Siyasetçinin sözlerini sarf ederken üç kez düşünmesi gerekir.”

Tabii Sayın Akıncı’ya gerek Türkiye’de gerekse KKTC’de tepki göstermeyen kalmadı. Ben de bu sözlerini asla onaylamadım. Hatta yanlış buldum.  Seçim manevrası için bu tür malzemelerin kullanılması yanlıştır. Türkiye ile KKTC arasında onmadık yaralar açar.

Bu nedenle siyasetçilerimiz, sözlerinde çok dikkatli olması gerekir diye düşünüyorum. Dediğim gibi vatandaşlarımız Türkiye ile birlikte yürüyebilecek, onlarla işbirliği içinde hareket edecek, herkesi ve her kesimi kucaklayacak, eşit davranacak, adil, demokratik bir Cumhurbaşkanı istiyor.

Böyle havada kalacak sözlerle kimseye pirim verilmez. Bunun anlaşılması gerekiyor.

Sayın Cumhurbaşkanı geçen bir söyleminde belli bir kesimi kast ederek “Linç edici kesimden oy istemiyorum” demişti. Şimdi de Hataylı kardeşlerimizi üzdü. Merak ediyorum, Sayın Akıncı acaba kimlerden oy isteyecek?

 
Etiketler: Ölçü, Dozunu, Aşmamak, Gerek,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
03 Eylül 2020
Uzaktan Eğitim Mi Dediniz?
11 Ağustos 2020
YDP KURULTAYININ ARDINDAN
03 Ağustos 2020
“GECENİN KARANLIĞINDA ÜŞÜMEK” İSTER MİSİNİZ?
29 Temmuz 2020
HÜSEYİN ÇAKIRLI’NIN ARDINDAN
19 Temmuz 2020
ESAT DÜNKİ İLE GAZİLERİ KONUŞTUK
14 Temmuz 2020
BÜSKÜVÜTÇÜ İLE GÜNCEL KONULARI KONUŞTUK
05 Temmuz 2020
KIBRIS TÜRK EDEBİYATININ PARLAYAN GÜNEŞİ
26 Haziran 2020
ŞAİR ALPER ÖZSAKINÇ İLE ŞİİR ÜZERİNE KONUŞTUK
15 Haziran 2020
Anahtar Sizde
11 Haziran 2020
GÜNEYE GİDEN İŞÇİLER
18 Mayıs 2020
YANGINLAR CİĞERİMİZİ PARÇALADI
14 Mayıs 2020
PİLE’DE SULAR DURULMUYOR
12 Mayıs 2020
CORONA TURİZMİMİZİ VURMASIN
03 Mayıs 2020
OKULLAR TATİL EDİLMELİ
30 Nisan 2020
ADANALIM
29 Nisan 2020
CORONADA BUNDAN SONRASI
21 Nisan 2020
“Bitemeyen Proje” Üzerine
13 Nisan 2020
SOYLU’NUN İSTİFASI ÜZERİNE
06 Nisan 2020
CEVAHİR CAŞGİR’DEN “YÜZSÜZ ŞİİRLERİM”
30 Mart 2020
Vefa Arayan Şair’den “Kalbim Senindi” Romanı
12 Mart 2020
Coronavirüs’ü De Oyuncak Ettik
09 Mart 2020
Sınırlarımızda Biber Gazı ve Cop
05 Mart 2020
İlke Susuzlu İle Tiyatro Konuştuk
03 Mart 2020
Diyetisyen Olmak
02 Mart 2020
Kadirli İdlip’te Şehit Olan Evladına Ağladı
01 Mart 2020
İskenderun Belediyesi Tiyatro Topluluğu
26 Şubat 2020
Herkese Küsmek?
25 Şubat 2020
ZABITALARIN GAZİLERLE ZORU NEDİR?
24 Şubat 2020
YDP Cumhurbaşkanlığı Manifestosunu Açıkladı
20 Şubat 2020
İskele Yine Karıştı
18 Şubat 2020
ÖĞRETMENİMİZ METİN BİÇER’İN ARDINDAN
17 Şubat 2020
“Bir Ahi Zaman” Oyunu
12 Şubat 2020
Artık Bir Edebiyat Tarihimiz Var
10 Şubat 2020
Nihal Salman İle Aile Üzerine Bir Sohbet
06 Şubat 2020
Taşkent Doğa Parkı
04 Şubat 2020
KIBRIS TÜRK EDEBİYATI DEV BİR ESERE KAVUŞTU
31 Ocak 2020
Baş Döndürücü Gelişmeler Oluyor
29 Ocak 2020
Yüzde 5.5 Artış mı Dediniz?
27 Ocak 2020
GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYE’M
23 Ocak 2020
YDP’nin Adayı Prof. Arıklı
14 Ocak 2020
YDP’den Gövde Gösterisi
13 Ocak 2020
Avni’ye Göre “İstanbul Daveti”
09 Ocak 2020
Erdinç Akgür İle Devlet Tiyatroları’nı Konuştuk
08 Ocak 2020
Avni’ye Göre Yeni Hükumet
06 Ocak 2020
Son Durak Meyhanesi
03 Ocak 2020
YENİ YILDA YENİ UMUTLARIMIZ
02 Ocak 2020
Doğu Türkistan Gerçekleri
30 Aralık 2019
Kıbrıs Türkünün Bağımsızlık Mücadelesi
26 Aralık 2019
Sebahattin Kurt İle Çukurovalıları Konuştuk
22 Aralık 2019
“WOYZECK” Oyunu Üzerine
19 Aralık 2019
ADAYLAR YAVAŞ YAVAŞ AÇIKLANIYOR
15 Aralık 2019
Dursun Koç İle Sporumuz ve Denizcilik Üzerine Konuştuk
12 Aralık 2019
YDP’nin Engellenemeyen Yükselişi
09 Aralık 2019
Cehaletin Böylesi Görülmedi
05 Aralık 2019
Avni’ye Göre Hükumetin Gitmesi Çok Yakın
03 Aralık 2019
Dışarısı İçeriden Karanlık
27 Kasım 2019
“ÇUKUROVA YANIYOR” Üzerine
26 Kasım 2019
Veysel Üresin İle Çukurovalı Sanatçılar Hakkında Konuştuk
18 Kasım 2019
Kadirli Sucuk Ekmek ve Oğuzhan Usta
14 Kasım 2019
Karakütük Köyü’nde Akrabalarla
12 Kasım 2019
Hasan Dede Türbesi ve Kadirli Kent Müzesi
06 Kasım 2019
Kıbrıslılar Bizi Neden Sevmiyor?
01 Kasım 2019
“Kardeşimin Hikâyesi” Üzerine
30 Ekim 2019
KKTC ÇUKUROVALILAR DERNEĞİ Nİ ZİYARET ETTİM
20 Ekim 2019
SESSİZ ÇIĞLIK ÜZERİNE
15 Ekim 2019
Vatan Sana Canım Feda
13 Ekim 2019
“Barış Pınarı” Hayırlı Olsun
09 Ekim 2019
YDP 3. Yılını Kutladı
07 Ekim 2019
I.Akdeniz Uluslararası Araştırmalar Kongresi’nin Ardından
30 Eylül 2019
“ERZİNCAN YÖRESİ ALEVİLERİ”
25 Eylül 2019
İLK YERLİ OPERAMIZ ARAP ALİ DESTANI
23 Eylül 2019
YDP’DE AŞURE GÜNÜ
19 Eylül 2019
ÇUKUROVA TÜRKMENLERİ
18 Eylül 2019
Avni’nin Kehanetleri
12 Eylül 2019
Tekin Bertiz’in Ardından
05 Eylül 2019
OĞUZ BOYLARI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ BAŞKANI ARİF ZEREN İLE SÖYLEŞTİK
03 Eylül 2019
AVNİ İLE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ÜZERİNE KONUŞTUK
25 Ağustos 2019
GÜVERCİNLİK KÖYÜ ÇÖPLÜK MÜ?
20 Ağustos 2019
“Yangın Yerinde” Kabare mi Komedi mi?
19 Ağustos 2019
“GELECEK 100 YIL” Üzerine
15 Ağustos 2019
AVNİ İLE BAYRAMLAŞTIK
05 Ağustos 2019
KAZA “GELİYORUM” DEMEDİ
01 Ağustos 2019
Milli Değerleri Koruma Derneği Ve İsfendiyar Dayı
28 Temmuz 2019
ADANALILAR DERNEĞİ ÇOK İDDİALI GELİYOR
25 Temmuz 2019
AVNİ’YE SORDUM
22 Temmuz 2019
Kenan Akın İle Güncel Konular
18 Temmuz 2019
KİM BU AVNİ?
15 Temmuz 2019
Sadece Suriyelilere mi Vize?
11 Temmuz 2019
BOŞ VERDİM
09 Temmuz 2019
Postamız Nasıl Çalışıyor?
08 Temmuz 2019
Derman Atik İle Tiyatro Üzerine
04 Temmuz 2019
KÜLTÜREL MİRASIMIZI KİM YÖNETİYOR?
27 Haziran 2019
Hakan Tulumbacı İle Sanat Üzerine
27 Haziran 2019
Harun Tulumbacı İle Sanat Üzerine
25 Haziran 2019
Ertaç Hazer İle Kültür-Sanat
21 Haziran 2019
Hükümet Kuruldu Kurulmadan Vuruldu
18 Haziran 2019
DR CEMAL MERT İLE SÖYLEŞTİK
16 Haziran 2019
Gelişmekte Olan Farklı Bir Spor: Okçuluk
13 Haziran 2019
AVNİ’Nİ BÜYÜK İDDİASI
29 Mayıs 2019
Solcu Efendi” Üzerine Birkaç Kelam
23 Mayıs 2019
Kıbrıs’ta Osmanlı Öncesi Türk İzleri
19 Mayıs 2019
TERAPİ Üzerine
15 Mayıs 2019
ZAMAN
22 Nisan 2019
ATA - DEDE YURDUNDA
11 Nisan 2019
BÖYLE YARIŞMA OLUR MU?
07 Nisan 2019
Aşık Veysel Ve Nesimi’yi Anma Toplantısı
02 Nisan 2019
“Yaşamak Nazım Gibi” Oyunu Üzerine
27 Mart 2019
“27 Mart” KKTC İçin Acı ve Buruk Bir Gün
21 Mart 2019
“Kıbrıs’ın Dünü, Bugünü Ve Yarını”
18 Mart 2019
Bütçemiz Error Veriyor
14 Mart 2019
Sen Neymiş Be Abi!
10 Mart 2019
İRSEN KÜÇÜK’ÜN ARDINDAN
05 Mart 2019
Dairelerde Damga Pulu Sorunu
04 Mart 2019
Şerefine İnsanoğlu
01 Mart 2019
Su Akar Güldür Güldür
28 Şubat 2019
YDP Meşalesini Güvercinlik’te Yaktı
27 Şubat 2019
Liderlerden Farklı Söylemler
24 Şubat 2019
Teknoloji Mi, Dedikodu Mu?
19 Şubat 2019
Genç Ama Başarılı Diyebileceğimiz Bir Bakan
18 Şubat 2019
Sendikalarımızın Amacı Ne?
14 Şubat 2019
Öyle Bir Dünyada Yaşıyoruz Ki!
10 Şubat 2019
Uçak Biletleri Ucuzlayacak Mı?
06 Şubat 2019
Türkeş’in Evi
05 Şubat 2019
Sosyal Medya Siyaseti
04 Şubat 2019
Bu Hükümetten Keyif Alıyorum
31 Ocak 2019
Anketle Cumhurbaşkanı Mı Olur?
22 Ocak 2019
ELEKTRİK FATURALARI EZBERE Mİ HESAPLANIYOR?
22 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
22 Ocak 2019
Bayrak Namustur Şereftir
18 Ocak 2019
Kıbrıs Patatesinden Vaz Mı Geçiliyor?
11 Ocak 2016
KADINLAR KAHVEHANESİ
Haber Yazılımı