Yazı Detayı
08 Nisan 2019 - Pazartesi 19:15
 
ÖZGÜR DÜŞÜNCE İLE GERÇEĞE ULAŞILIR
Ergün Şoföroğlu
 
 

Yaşam sürecinde bilincine varılabilen pragmatik dünya düzeni gerçeğini kavrayamamış, yönlendirilmiş ütopist barış melekleri, iyi niyet şovlarıyla iki toplum arasında oluşturabilecekleri güven artırıcı ortam sayesinde, ilk defa tarihte böyle bir yöntemle barışı gerçekleştirebileceklerine inanıyorlar. Bu inançla özgür düşünme yeteneğini yitiren politikacı, yönetici ve medya mensupları, yaşadıkları gerçeklerin bilincine varamadıklarından kör mutlulukla kurguladıkları ve kesin doğrular olarak niteledikleri ütopik varsayımlarıyla ahkâm kesip iyi niyet şovu yapmayı sürdürüyorlar. Çözümle oluşacak koşullar içinde özgürlüğümüzü, güvenliğimizi ve eşitliğimizi sorgulamak isteyen entelektüel öngörü ve uyarılarını da özsaygılarının etkisinde oluşturdukları hoşgörüsüzlükleriyle önemseme gereği duymuyorlar. Gurur ve aşağılık duygusunun iç içe geçtiği bu toplumsal kesimde alçak gönüllülük enayilik sayılır.                                                                                                               

Kişisel çıkarları siyaset ve iktidar koltuklarında yatan, ama gelişmeleri batı gözlükleri ile izlemeye yönlendirilen! bazı KKTC yöneticilerinin ve medyatik yardakçılarının, ‘’hemen, nasıl olursa olsun çözüm ve barış’’ çığlıkları arasında olası tehlikeleri duymak, görmek ve sorgulamak istememeleri gerçekten ilginç? İnsanımızın, adalet, doğruluk, eşitlik, özgürlük ve güvenlik için beslediği soylu özlemler ile dünya düzeninin işleyişinin gerçek yüzü arasındaki trafik uçurumunun anlaşılmasını önlemeye yönelik çalışmalarının nedeni budur..                                               

Bir siyasa adamının en önemli nitemi, uluslararası rekabetin bilincine vararak toplumun özgürlüğünü, sağlamak, devletin güvenlik ve egemenliğini uluslararası arenada tanıtmak ve toplumsal yaşamın her kesiminde ve her alanında, toplumsal kurumların adalet kavramına uygun çalışması yönünde göstermesi gereken titizliktir.                                  

Diyalektik düşüncenin ve bilimsel etkinliğin olmadığı yerde özgür düşünce ve buna bağlı serpilip gelişme olamayacağı gibi somut koşulları incelemek yerine, soyut genellemeler yapmakla yetinilir. Kolaycılığa kaçarak tarihin kanıtladığı gerçeklere dayanmayan genellemelerle kendimiz söyleyip kendimiz inandığımız kuşkulu, duygusal kurgulara bel bağlayıp sonunda bunların amacımız yönünde bir yere yaramadığının farkına varıp düş kırıklığına uğradığımızda boş yere çağımızda zaman yitirdiğimizin farkına varacağız.                                                 

Gerçekleri yansıtarak bu rezil tutumlara toplumca karşı koyamazsak karanlık yarınların kucağına düşmemiz kaçınılmazdır. Yönlendirilerek kurgulatılmış ütopist safsataları yükselen değerler gibi göstererek vizyon budalalığı ile yanlışları korumak ve  tuzakları gizlemek için ‘’saygı’’ sözcüğüne sarılmak insanımızı aldatmaktır. Safsatalara saygı ile güdülen amaç, insanımızın özgürce düşünmesini engellemektir.                                                                                                                               

Bir toplumun oluşmasını, gelişmesini ve varlığını sürdürebilmesi için olmazsa olmaz öğeler; vatan, ulusal bilinç, ekonomik kaynak, güvenlik, eğitim düzeyi, kültür birikimi ve insan potansiyelidir. Bu somut veriler yanında iki de soyut öğe vardır. Toplumsal heyecan ve toplumsal özgüven. Toplumumuzun gerçek ve aydınlanma yolundaki yürüyüşü, safsata kurguların aldatıcılığı ile bu değerlerden arındırılıp durdurulmasına fırsat verilmemeli.                                             

Toplumumuz kendi yarattığı her türlü bağımlılık ve erginsizlikten, yine, kendi varlığının bir parçası olan akıl ile aklın amaçlı ve denetimli kullanımıyla kurtulabilecektir. Toplumumuz, Özgürlük, güvenlik, adalet, hukuk, barış ve eşitlik gibi insan türünün evrensel değerleri temelinde aydınlanmayla uluslararası arenada özne olma payesi ereğine yaklaşacaktır. Bu ilerleme tarihsel ve sürekli olmalıdır, yavaşlatılabilir; ama hiçbir zaman tümüyle durdurulmamalı.    

 
Etiketler: ÖZGÜR, DÜŞÜNCE, İLE, GERÇEĞE, ULAŞILIR,
Yorumlar
Haber Yazılımı