Yazı Detayı
06 Haziran 2019 - Perşembe 15:12
 
Sandığa gitmeyen seçmen ve hayır bloğu
Birkan Kızılkaya
kibrishakikat@gmail.com
 
 

YSK kararından sonra mağduriyet söylemleri, yapılan araştırmaların sonuçları ışığında, seçmen üzerinde çok da etki sağladığı söylenemez.

Tüm araştırma şirketleri, ekonomik söylemlerin ve sandığa gitmeyen seçmene yönelik tavırların sahada daha da etkili olacağı konusunda hemfikir.

*****

Öncelikle ittifakların oluştuğu bu siyasi düzlemde, her partinin tarafı ve tavrı önem arz etmekte.

Örnek, Saadet Partisi'nin aday göstermesini ben, cumhur ittifakı adayı Yıldırım lehine oy geçişini engellemek olduğunu düşünüyorum. 

Yine DSP'nin tavrı da önem arz etmekte...

*****

31 Mart seçimlerinde İstanbul eksenli yaklaşık 1.7 milyon seçmenin sandığa gitmediği sonuçlara yansıdı. Oy kullanmayan seçmenin oranının bu denli yüksek olduğunu üzülerek görmekteyiz. 23 Haziran seçiminde katılım 31 Mart seçimlerine nazaran, çok yüksek olmasa da yüzde 2 veya 3 oranında artacağını öngörüyorum. 

*****

"23 Haziran Seçimi ve Taraflar"

-Cumhur İttifakı İçin: Recep Tayyip Erdoğan isminin İstanbul seçmeninin büyük bir bölümü üzerinde etkili olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda bu güçlü ismin cumhur ittifakı adayının kazanmasına yönelik 39 ilçenin tamamında miting düzenlenmesi söyleniyor. Önceki seçimlerde AKP'ye oy veren, bu seçimde sandığa gitmeyen Esenyurt ve Küçükçekmece merkezli seçmenin sandığa çekilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu seçmen profilini araştırma kurumları "muhafazakar kürt" seçmeni olarak tanımlıyor, bu doğrultuda Güneydoğu'da 31 Mart seçimlerinde elde edilen kazanımlar argüman olarak kullanılacak. Bu seçmen profilinin, sandığa gitmeyen seçmen oranının yaklaşık yarısına yakınını oluşturduğu yine araştırma kuruluşların sonucuna yansıyor. Yani büyük bir seçmen oranını oluşturan bu seçmenin, sandığa çekilmesi Yıldırım adına önem arz etmekte.


-Millet İttifakı İçin: Cevap net, "hayır" bloğunu konsolide etmek kaçınılmaz. Evet, referandum sürecinde İstanbul'da "hayır" diyen seçmenin oranı "evet" diyen seçmenin oranından daha fazlaydı. Bunu gören CHP, bu kesimi aynı şekilde bir arada tutup sandıkta kendi lehine yönelik girişimler geliştiriyor. Ayrıca son iki yılda yoğunlukla gelişen gıda pahalılığının ve hoşgörü söylemlerinin saha da kullanıldığını görüyoruz.

*****

Araştırma şirketlerinin Kürt seçmen olarak açıkladığı seçmen profilinin seçimin sunucuna etki edecek kadar azımsanamayacak bir yoğunlukta. Bu seçmenlerin 31 Mart seçimlerinde 2/5 oranınının sandığa gitmediği açıklanıyor, yine 2/5 oranını ise İmamoğlu ismine yönelik olumlu tavır geliştirerek sandığa gittiği belirtiliyor. Kalan 1/5'lik kesim ise Yıldırım isminin lehine tavır geliştirerek 31 Mart seçimlerine gittiği sonuçlara yansıtmaktadır. Ayrıca bu seçmen profili haricinde, sandığa gitmeyen veya küsen seçmenin sandığa çekilmesi taraflar lehine önem arz ediyor.

*****

Sonuç olarak, muhtemel kazanabilecek güçlü iki parti, yani AKP'li adayın veya CHP'li adayın galip gelmesi için, sandığa gitmeyen seçmene yönelik politikalar belirleyici olacaktır.

 
Etiketler: Sandığa, gitmeyen, seçmen, ve, hayır, bloğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı