Yazı Detayı
14 Mart 2019 - Perşembe 17:51
 
Sen Neymiş Be Abi!
Hakan Yozcu
 
 

“Her canlı ölümü tadacaktır” diyor Kutsal Kitabımız. İnsan da bir canlı olduğuna göre, vakti, saati geldiğinde bir gün ölecektir.

                Dünya, kurulduğundan bu yana o kadar nesil gelip geçmiş, binlerce, milyonlarca insan ölmüştür. Ölmeye de devam edecektir.

                İnsan, yaşamı boyunca güzel yaşamaya, ahlaklı yaşamaya, dürüst yaşamaya dikkat eder. Yaşarken, kimseyi üzmek, incitmek istemez. Ve tabii ki kendisi de üzülmek istemez.

                Her insan aynı değildir oysa. Kimileri genel ahlak kurallarına dikkat ederken, kimileri için de hiç önemi yoktur bunların. Onlar için sadece yaşamak için önemlidir. Yaşasın da nasıl yaşarsa yaşasın. Hakkında neler denmiş, neler söylenmiş umurunda olmaz. Yaşamak için de her türlü yola başvurur. Sahtekârlığa, dolandırıcılığa, yalana, dolana, hileye… Aklınıza ne geliyorsa…

                Birçok masum insanı veya aileyi dolandırarak onları zor duruma düşürür. Dedik ya bu, o tür kişiler için önemli değildir. Önemli olan kendisinin sıkıntıya düşmemesidir. Çeşitli yalanlarla, vaatlerle, süslü cümlelerle karşısındaki insanı kandırmaya çalışır. Ve bunda da mutlaka başarılı olur. Başarılı oluncaya kadar da işin peşini bırakmaz. Yeter ki tırnaklarını o insanın etine geçirmeye görsün. Ve sonunda istediğini elde eder. Karşıdaki insanın ne duruma düştüğünü, ne zorluklar çektiğini düşünmez bile. İsteğine ulaşmıştır. Amacına erişmiştir. Karşıdaki kişiyi dolandırarak elindekileri almıştır. Artık onları afiyetle yemenin zevkini yaşayacaktır. Boğazından nasıl geçecekse?

                Toplumumuzda maalesef bu tür dolandırıcılar olmadı değil. Var. Ve var olmaya da devam edecek.

                İşte bunlardan biri geçtiğimiz gün hayatını kaybetti. Ölenlerin arkasından konuşacak değilim. Zaten b, hiç de huyum değil.

                Dinimize göre de ölülerin arkasından konuşmak, onların hakkında olumsuz konuşmak caiz ve doğru değildir. Peygamber Efendimizin bu konuda şöyle bir sözü vardır: “ Sakın ölenlerin ardından ve hakkında kötü şeyler konuşmayınız. Çünkü ölen biri hakkında kötü şeyler konuşmak, diriyi rahatsız eder; yaşayanları üzer; ölüye de konuşulan hiçbir şey ulaşmaz .”

                O nedenle bu kişi hakkında olumsuz bir şey söyleyecek değilim. Ama şunlara da değinmeden edemeyeceğim:

                Bu kişi öldükten sonra sanki zemzem suyu ile yıkanmış gibi sosyal medyada herkes tarafından konuşulmaya başlandı. Öyle ki ne değerli insanlarımızın hayata veda etmesi, ne trafik kazalarında ölenler; ne de iş kazalarında hayatını kaybedenler bu kadar konuşulmadı.

                Bu devlete yıllarca hizmet etmiş, vekillik yapmış, bakanlıklar yapmış değerlerimiz bile onun kadar konuşulmadı. Bırakın konuşulmayı bazı terbiyesizlerce, bu kişi ile aynı tefe konuldu. Hatta kimileri resimlerini yan yana koyup diğerini üstün tutanlar dahi oldu. Çok yazık. Hiç olmazsa bunu yapmasaydınız.

                Cumhurbaşkanımız bile çıkıp dolandırıcılıkla, sahtekârlıkla ülkede meşhur olmuş kişi için “Toplumumuzun renkli bir simasıydı” diyerek başsağlığı diledi.

                İster istemez burada şöyle düşünüyor insan: “Bu ülkede hayırla anılmak ve güzel yâd edilmek için illa dolandırıcılık, sahtekârlık, üçkağıtçılık mı yapmak gerekiyor?” Öyle ya doğru ve dürüst olanları kimse yâd etmiyor. Kimse onları hayırla anmıyor.

                Dedim ya amacım bu kişiyi, kötü anmak değil. Dikkat çekmek istediğim nokta, bu ülke için çalışmış, uğraşmış, ömrünü bu uğurda harcamış değerlerimize gereken önem verilmezken, böylelerini ön plana çıkarmak doğru mu?

                Bu tür davranışlar, o yöne meyilli insanları biraz da teşvike yol açmıyor mu? Adam diyecek ki : “Madem bu renkli bir sima olarak anılıyor, o zaman ben de öyle olayım!” Ve ondan sonra bakın siz ülkede dolandırıcılığa üçkâğıtçılığa ve sahtekarlığa…

                Tabii ki diğer tarafta herkes Dünyada ettiklerinin hesabını mutlaka verecektir. Yazılanlardan, konuşulanlardan sonra “Sen neymişsin be abi!” demekten kendimi alamıyorum.

                Sonsöz: Kimseyle bir sorunumuz yok Allah’a şükür. Sadece gördüğümüz yanlışlara dikkat çekmek istedik. Hepsi bu.

                Tüm geçenlerimize Allah’tan Rahmet , ailelerine ve sevenlerine sabır, metanet diliyorum.

 
Etiketler: Sen, Neymiş, Be, Abi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı